Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta karmi piersią
© JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia

Kawa a karmienie piersią – czy każda ilość kofeiny szkodzi dziecku?

Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.

Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.

 

Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w herbacie, yerba mate, napojach gazowanych, napojach energetycznych oraz w czekoladzie. Te napoje należy uwzględnić przy podliczaniu dostarczonej organizmowi ilości kofeiny.

Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna, podczas karmienia piersią?

Do mleka przenika ok. 1% dawki kofeiny, której dostarczyła sobie karmiąca. Jeśli kobieta pije dziennie nie więcej niż jedną umiarkowanie mocną kawę, nie powinno to negatywnie wpłynąć na karmione przez nią dziecko. Przyjmuje się, że maksymalną bezpieczną ilością kofeiny, jaką może dostarczyć sobie karmiąca mama, jest 300 mg dziennie. Tyle kofeiny zawierają: 1,5 kubka zwykłej parzonej kawy (bez fusów), 2 kubki kawy rozpuszczalnej, 2 kubki kawy latte, cappuccino i mokki, 3 filiżanki espresso (30 ml).

 

Każde dziecko może mieć jednak inny próg tolerancji na kofeinę, dlatego kobieta karmiąca piersią powinna obserwować jego zachowanie po karmieniu. Możliwe, że wypita przez matkę kawa nie będzie miała żadnego wpływu na dziecko. Jeśli jednak niemowlę jest niespokojne bez innej przyczyny, należy jeszcze bardziej ograniczyć kawę lub z niej zrezygnować.

Czym można zastąpić kawę, podczas karmienia piersią?

Zwykłą kawę można bezpiecznie zastąpić kawą zbożową, jeśli dziecko nie jest na nią uczulone. Można również pić kawę bezkofeinową, która w procesie dekofeinizacji została pozbawiona większości kofeiny. Jednak należy pamiętać, że według norm Unii Europejskiej bezkofeinowa kawa rozpuszczalna zawiera do 0,3% kofeiny a zielone ziarna do 0,1% kofeiny. Tym samym jedna filiżanka kawy bezkofeinowej zawiera od 1 do 5 mg kofeiny.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zielona herbata
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zielona herbata a karmienie piersią
W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne.

W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie przeciwników Jako że w trakcie karmienia nie zaleca się picia żadnych napojów pobudzających, to niektórzy odradzają picie kawy i herbaty . Osoby te twierdzą, że jeżeli matka będzie piła zieloną herbatę podczas laktacji , dziecko stanie się rozdrażnione oraz będzie miało kłopoty ze snem. Jeśli picie kawy podczas karmienia uznawane jest za absolutnie niewłaściwe (ze względu na wysoką zawartość kofeiny), tak zastąpienie czarnego trunku zieloną herbatą nazywa się mniejszym złem. Kolejnym argumentem jest wypłukiwanie z organizmu matki cennego pierwiastka, jakim jest żelazo . Mówi się także o możliwym odwodnieniu dziecka ze względu na moczopędne właściwości zielonej herbaty. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie zwolenników Miłośnicy zielonej herbaty podkreślają jej zdrowotne działanie – pomaga usunąć resztki pokarmowe z jelit oraz nawadnia komórki . Zawarte w zielonej herbacie polifenole (antyoksydanty) chronią przed nowotworami, chorobami krążenia, spowalniają proces starzenia, wpływają korzystnie na pracę mózgu i ułatwiają koncentrację. Ponadto herbata zawiera cynk, fluor i nie podrażnia żołądka. Jeśli liście herbaty zielonej zaparzy się po raz kolejny, to herbata przestaje działać pobudzająco, a zaczyna wpływać na człowieka uspokajająco.   Wydaje się, że picie w okresie laktacji jednej czy dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie nie powinno zaszkodzić dziecku, a może nawet wpłynąć pozytywnie na jego zdrowie. Kofeina w...

filiżanka herbaty z pomarańczą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kawa czy herbata – co ma więcej kofeiny?
Zawartość kofeiny w herbacie waha się w zależności od kilku czynników, ale faktem jest, może być bardzo zbliżona do zawartości kofeiny w kawie. W krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek zamieszczania informacji o przybliżonej zawartości kofeiny w każdym napoju, w którym znajduje się jej więcej niż 150 mg/l. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się 192 mg kofeiny na 1 kg masy ciała.

Zawartość kofeiny w herbacie waha się w zależności od kilku czynników, ale faktem jest, może być bardzo zbliżona do zawartości kofeiny w kawie. W krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek zamieszczania informacji o przybliżonej zawartości kofeiny w każdym napoju, w którym znajduje się jej więcej niż 150 mg/l. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się 192 mg kofeiny na 1 kg masy ciała. Kofeina, teina, guaranina i mateina – jeden środek psychoaktywny Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w surowcach roślinnych, gdzie pełni rolę odstraszacza owadów. Ludzie już przed tysiącami lat odkryli stymulujące działanie kofeiny , a dziś jest ona najpopularniejszym naturalnym środkiem psychoaktywnym i głównym składnikiem większości produktów pobudzających.   Mylić może jej nazwa, która nasuwa oczywiste skojarzenie kofeiny z kawą, ale nie jest prawdą, że to właśnie tam znajduje się największa ilość tej substancji. Kofeina występuje pod wieloma nazwami , które są zależne od jej pochodzenia. Jako teina kryje się w herbacie, jako mateina – w yerba mate , natomiast jako guaranina – w owocach guarany, głównym składniku wielu napojów energetycznych. Duże jej ilości znajdują się w napojach gazowanych typu cola, a jeszcze więcej kofeiny niż w filiżance kawy można się spodziewać w lekarstwach przeciwbólowych i w tabletkach odchudzających. Ile kofeiny jest w herbacie, a ile w kawie? Zawartość kofeiny, tak w kawie, jak i w herbacie, można podawać jedynie orientacyjnie, bo ilość ta jest zależna od kilku czynników: Gatunku nasion kawowca i liści herbaty. Czasu zbioru i sposobu suszenia. Jakości kawy i herbaty. Czasu parzenia. Stosunku kawy i herbaty do ilości wody w filiżance. Nawet kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości kofeiny, lecz są to zawsze ilości mniejsze niż w herbacie. Najwięcej kofeiny ma drobno...

karmienie piersią a odchudzanie
©marchibas/fotolia
Styl życia
Jak schudnąć karmiąc piersią – dieta i ćwiczenia
Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.

Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.   Szybka utrata wagi może doprowadzić nawet do zatrzymania laktacji, dlatego tak ważne jest rozsądne gubienie kilogramów. Zrzucanie kilogramów po ciąży – podstawowe zasady 1. Po ciąży nie należy stosować drastycznych diet redukcyjnych – może to zaszkodzić dziecku, które karmimy piersią i mocno osłabić organizm matki. 2. Starań o powrót do wagi sprzed ciąży nie należy zaczynać wcześniej niż 3 miesiące po porodzie. 3. Po upływie trzech miesięcy należy dostarczać organizmowi nie mniej niż 1500 kalorii dziennie. 3. Odczuwanie zasysania w brzuchu (łączone z odczuwaniem głodu) na początku karmienia nie powinno budzić naszego niepokoju. 4. Odchudzanie należy skonsultować z lekarzem. Karmienie piersią pomaga schudnąć Karmienie piersią sprzyja chudnięciu – jest to jeden z powodów (choć oczywiście nie najważniejszy), dla którego warto karmić piersią jak najdłużej. Dzięki takiej metodzie odżywiania malucha, możemy stracić nawet 700 kalorii dziennie. Upraszczając, można przyjąć, że w ciągu miesiąca stracimy 2,6 kg tłuszczu. W pierwszej kolejności zauważymy ubytek tłuszczu na biodrach i udach, czyli w miejscach, gdzie gromadzi się go najwięcej. Karmienie przyspiesza także obkurczanie się macicy, dzięki czemu szybciej zmniejsza się obwód brzucha. Co jeść, by schudnąć podczas karmienia piersią Ważne jest jedzenie posiłków o stałych porach – powinno się jeść pięć posiłków w ciągu dnia: 3 główne i 2 mniejsze. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej, niż duże naraz. Oto kilka zasad zdrowego odżywiania, których przestrzeganie pomoże szybko zgubić zbędne kilogramy. 1....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner