Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta karmiąca piersią 2
© JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia

Czy czekolada szkodzi karmionemu piersią dziecku?

Czekolada nie zawsze szkodzi karmionemu piersią dziecku, choć kakao jest jednym z silniejszych, znanych alergenów. Słodycze najlepiej przygotowywać w domu.

Czekolada nie zawsze szkodzi karmionemu piersią dziecku, choć kakao jest jednym z silniejszych, znanych alergenów. Słodycze najlepiej przygotowywać w domu.

 

Wprowadzanie nowych pokarmów do swojej diety zacznij powoli i obserwuj reakcje dziecka. Mogą wystąpić uczulenia, wzdęcia, kolki. Nie wszystkie potencjalne alergeny muszą w jednakowym stopniu oddziaływać na każde dziecko.

 

Ciekawostka: 12. kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady. 

Właściwości czekolady

Ten produkt spożywczy, a zwłaszcza jego gorzka wersja, ma szereg zalet:

  • zawiera witaminy A, B, E, PP, magnez, żelazo, cynk, wapń, stymulujące teobrominę oraz kofeinę, która dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn, zmniejsza obrzęki i działa wyszczuplająco,
  • ma właściwości relaksujące, uspokaja, przeciwdziała depresji,
  • jest bogaty we flawonoidy, opóźniające starzenie i wzmacniające odporność,
  • wzmacnia serce i układ krwionośny,
  • pobudza pracę nerek.

Czekolada a karmienie piersią – możliwe uczulenie

Zawarte w czekoladzie kakao potrafi bardzo silnie uczulać. Przede wszystkim musisz obserwować dziecko i reakcje jego skóry. Odnotowuj, po czym występują plamki, wysypka, atopowe zapalenie skóry objawiające się plamami szorstkiej skóry, wzdęcia, zaparcia, kolki, ulewanie. Nowe pokarmy wprowadzaj powoli, ostrożnie, w małych ilościach i zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu (rozdrażnienie, nienaturalne pobudzenie) i wyglądzie swojej pociechy.

Rodzaje czekolady, a pokarm matki

Uczulające kakao sprawia, że każdy rodzaj czekolady jest potencjalnym zagrożeniem. Do grupy alergenów zaliczają się także mleko, orzechy, miód, truskawki, cytrusy, białko jaja kurzego. Oczywiście nie jest to regułą i możesz pozwalać sobie na wszystkie przyjemności, ale z umiarem i ostrożnie podchodź do czekolady z orzechami, nadziewanej, mlecznej, etc.

 

Najbezpieczniejsza wydaje się biała czekolada, która w swoim składzie zwykle nie zawiera dodatku kakao. Jednak lepszej jakości produkty robione są z masła kakaowego, które może uczulać, a te z tłuszczu, mleka i cukru dostarczają jedynie pustych kalorii.

Domowa czekolada jest lepsza od kupnej

Aby uniknąć dodatku konserwantów, nadmiaru cukru, potencjalnych alergenów i wszelkich szkodliwych substancji, zawartych w gotowych słodyczach, samodzielnie przygotuj łakocie w domu. Będziesz mieć pewność co do składu potrawy.

Czego unikać, karmiąc piersią

Zjedzenie kilku kostek gorzkiej czekolady co kilka dni nie powinno być szkodliwe dla karmionego piersią dziecka. Jeżeli jednak wystąpią objawy alergii, będziesz musiała pożegnać się na jakiś czas z ulubionym przysmakiem. Zdecydowanie zrezygnuj w tym czasie z picia alkoholu, kawy, gazowanych napojów, z wysokoprzetworzonych produktów naszpikowanych konserwantami, surowego mięsa (sushi, tatar), gotowych mieszanek przypraw i nadmiaru cukru.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Niemowlę leży w łóżku i pije mleko z butelki.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Nocne karmienie niemowląt: skuteczny sposób na to jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy
Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.   Nocne karmienie pełni ważną funkcję w trakcie rozwoju malucha, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które powoli przybierają na wadze. Nocą mleko jest bardziej tłuste i kaloryczne. Zawiera też więcej potasu, żelaza i sodu. Próchnica efektem nocnego podjadania Oduczenie dziecka jedzenia w nocy jest kolejnym etapem rozwoju malucha. Jeśli karmimy piersią , maluch będzie domagał się nocnego podjadania. Warto oduczać dziecko tego nawyku, gdy dziecku wyrosną pierwsze zęby, które przez nocne podjadanie mogą być zaatakowane przez próchnicę. Obfita kolacja i ciepła woda zamiast jedzenia w nocy Jeżeli chcemy oduczyć dziecko nocnego jedzenia powinniśmy podawać mu kaloryczną kolację, np. kaszkę z owocami lub płatki zbożowe. Taki posiłek zaspokoi głód niemowlaka na całą noc i zapobiegnie nocnym pobudkom. Jeżeli dziecko obudzi się w nocy, pomimo sytej kolacji nie należy podawać mu piersi. Zamiast mleka można mu podać wodę do picia lub zmniejszyć ilość zjadanego pokarmu, karmiąc mlekiem z jednej tylko piersi. Często nocne pobudki motywowane są chęcią przytulenia się . Wystarczy wziąć malucha na ręce, utulić i ukołysać lub pomasować po pleckach, aby poczuło bliskość rodzica. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tego, że nie dostaje piersi i przestanie się budzić na nocne podjadanie.   Zielona herbata zawiera pobudzającą teinę.  Czy karmiąc piersią można pić zieloną herbatę ?  Kofeina w dużych ilościach może pobudzać dziecko. Sprawdź,  czy można pić kawę karmiąc piersią .  Kakao to jeden z najsilniejszych alergenów. ...

Niemowlę śpi przykryte kocykiem
Image by Lifetimestock
Styl życia
Czy powinno się budzić zdrowe dziecko na karmienie?
Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen.

Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen. Pierwsze tygodnie życia – karmienie w nocy jest konieczne Noworodek, czyli dziecko do skończenia 4 tygodni, powinien jeść w przerwach nie dłuższych niż 4 godziny. Dlatego konieczne będzie karmienie nocne . Do pół roku od narodzin maluch powinien przyjmować pokarm nie rzadziej niż co 6 godzin. Noworodek szybko trawi pokarm i magazynuje energię z jego przetworzenia, aby móc rozwijać się prawidłowo. Jeśli młody organizm nie będzie miał wystarczającej ilości energii może gorzej się rozwijać. Dziecko karmione niewystarczająco często może mieć problem z obudzeniem się, być apatyczne i marudne. W związku z tym jeśli noworodek nie umie jeść przez sen, należy go obudzić i nakarmić. Wcześniaki i dzieci wolno przybierające na wadze – budzić na karmienie, ale rozsądnie Wcześniaki i dzieci, które słabo przybierają na wadze, nie powinny omijać żadnego posiłku i regularnie jeść co 4 godziny. Odpowiedź na pytanie „czy budzić noworodka na karmienie?” daje sam noworodek, a raczej jego postęp w rozwoju. Zatem jeśli dziecko wymaga wzmocnienia, powinno być karmione regularnie, a jeśli nie umie pić mleka przez sen – budzone. Noworodka można obudzić na dwa sposoby – albo rozebrać go do pieluchy, położyć na brzuchu matki i dać do ssania pierś, albo zmienić pieluchę, mówić do malucha i dotykać jego policzka czy ucha (wszystko przy włączonej lampce). Zielona herbata zawiera pobudzającą teinę.  Czy karmiąc piersią można pić zieloną herbatę ?  Kofeina w dużych ilościach może pobudzać dziecko. Sprawdź,  czy można pić kawę karmiąc piersią...

karmienie piersią a odchudzanie
©marchibas/fotolia
Styl życia
Jak schudnąć karmiąc piersią – dieta i ćwiczenia
Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.

Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.   Szybka utrata wagi może doprowadzić nawet do zatrzymania laktacji, dlatego tak ważne jest rozsądne gubienie kilogramów. Zrzucanie kilogramów po ciąży – podstawowe zasady 1. Po ciąży nie należy stosować drastycznych diet redukcyjnych – może to zaszkodzić dziecku, które karmimy piersią i mocno osłabić organizm matki. 2. Starań o powrót do wagi sprzed ciąży nie należy zaczynać wcześniej niż 3 miesiące po porodzie. 3. Po upływie trzech miesięcy należy dostarczać organizmowi nie mniej niż 1500 kalorii dziennie. 3. Odczuwanie zasysania w brzuchu (łączone z odczuwaniem głodu) na początku karmienia nie powinno budzić naszego niepokoju. 4. Odchudzanie należy skonsultować z lekarzem. Karmienie piersią pomaga schudnąć Karmienie piersią sprzyja chudnięciu – jest to jeden z powodów (choć oczywiście nie najważniejszy), dla którego warto karmić piersią jak najdłużej. Dzięki takiej metodzie odżywiania malucha, możemy stracić nawet 700 kalorii dziennie. Upraszczając, można przyjąć, że w ciągu miesiąca stracimy 2,6 kg tłuszczu. W pierwszej kolejności zauważymy ubytek tłuszczu na biodrach i udach, czyli w miejscach, gdzie gromadzi się go najwięcej. Karmienie przyspiesza także obkurczanie się macicy, dzięki czemu szybciej zmniejsza się obwód brzucha. Co jeść, by schudnąć podczas karmienia piersią Ważne jest jedzenie posiłków o stałych porach – powinno się jeść pięć posiłków w ciągu dnia: 3 główne i 2 mniejsze. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej, niż duże naraz. Oto kilka zasad zdrowego odżywiania, których przestrzeganie pomoże szybko zgubić zbędne kilogramy. 1....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner