Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
karmienie piersią a odchudzanie
©marchibas/fotolia
Styl życia

Jak schudnąć karmiąc piersią – dieta i ćwiczenia

Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.

Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.

 

Szybka utrata wagi może doprowadzić nawet do zatrzymania laktacji, dlatego tak ważne jest rozsądne gubienie kilogramów.

Zrzucanie kilogramów po ciąży – podstawowe zasady

1. Po ciąży nie należy stosować drastycznych diet redukcyjnych – może to zaszkodzić dziecku, które karmimy piersią i mocno osłabić organizm matki.

2. Starań o powrót do wagi sprzed ciąży nie należy zaczynać wcześniej niż 3 miesiące po porodzie.

3. Po upływie trzech miesięcy należy dostarczać organizmowi nie mniej niż 1500 kalorii dziennie.

3. Odczuwanie zasysania w brzuchu (łączone z odczuwaniem głodu) na początku karmienia nie powinno budzić naszego niepokoju.

4. Odchudzanie należy skonsultować z lekarzem.

Karmienie piersią pomaga schudnąć

Karmienie piersią sprzyja chudnięciu – jest to jeden z powodów (choć oczywiście nie najważniejszy), dla którego warto karmić piersią jak najdłużej. Dzięki takiej metodzie odżywiania malucha, możemy stracić nawet 700 kalorii dziennie. Upraszczając, można przyjąć, że w ciągu miesiąca stracimy 2,6 kg tłuszczu. W pierwszej kolejności zauważymy ubytek tłuszczu na biodrach i udach, czyli w miejscach, gdzie gromadzi się go najwięcej. Karmienie przyspiesza także obkurczanie się macicy, dzięki czemu szybciej zmniejsza się obwód brzucha.

Co jeść, by schudnąć podczas karmienia piersią

Ważne jest jedzenie posiłków o stałych porach – powinno się jeść pięć posiłków w ciągu dnia: 3 główne i 2 mniejsze. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej, niż duże naraz.

Oto kilka zasad zdrowego odżywiania, których przestrzeganie pomoże szybko zgubić zbędne kilogramy.

1. Wyeliminuj z diety słodkie i słone przekąski.

2. Posiłki przyrządzaj samodzielnie – wybieraj naturalne, nieprzetworzone składniki.

3. Pij minimum 2 litry wody niegazowanej dziennie.

4. Zrezygnuj z jedzenia mąki oczyszczonej.

5. Jedz jak najwięcej warzyw.

6. Jedz 3-5 owoców dziennie, ale do godziny 15:00.

7. Przygotowuj samodzielnie koktajle warzywno-owocowe.

8. Wybieraj produkty bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone, np. orzechy, tłuste ryby morskie.

Jak schudnąć po ciąży, karmiąc piersią – ćwiczenia

Zabiegane mamy, które chcą schudnąć, mogą łączyć sport ze spacerem z dzieckiem. Warto kupić wózek trójkołowy umożliwiający wygodne bieganie. Świetnym rozwiązaniem dla mam jest aerobik na świeżym powietrzu – grupa mobilizuje do wysiłku, a powietrze dotlenia. Podczas spacerów z dzieckiem warto korzystać też z fitnessów pod chmurką. Nie ma wówczas konieczności proszenia o pomoc opiekunki, ponieważ maluch jest cały czas z nami. Warto wybrać się także na basen – skorzysta na tym i mama i dziecko (oswajanie z wodą warto rozpocząć od pierwszych miesięcy życia).  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zielona herbata
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zielona herbata a karmienie piersią
W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne.

W zielonej herbacie znajduje się teina – składnik, który działa pobudzająco, jednak mniej gwałtownie i intensywnie niż kofeina, zawarta np. w kawie czy czarnej herbacie. Twierdzenie, że zielona herbata zmniejsza produkcję mleka jest bezpodstawne. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie przeciwników Jako że w trakcie karmienia nie zaleca się picia żadnych napojów pobudzających, to niektórzy odradzają picie kawy i herbaty . Osoby te twierdzą, że jeżeli matka będzie piła zieloną herbatę podczas laktacji , dziecko stanie się rozdrażnione oraz będzie miało kłopoty ze snem. Jeśli picie kawy podczas karmienia uznawane jest za absolutnie niewłaściwe (ze względu na wysoką zawartość kofeiny), tak zastąpienie czarnego trunku zieloną herbatą nazywa się mniejszym złem. Kolejnym argumentem jest wypłukiwanie z organizmu matki cennego pierwiastka, jakim jest żelazo . Mówi się także o możliwym odwodnieniu dziecka ze względu na moczopędne właściwości zielonej herbaty. Picie zielonej herbaty przy karmieniu piersią – opinie zwolenników Miłośnicy zielonej herbaty podkreślają jej zdrowotne działanie – pomaga usunąć resztki pokarmowe z jelit oraz nawadnia komórki . Zawarte w zielonej herbacie polifenole (antyoksydanty) chronią przed nowotworami, chorobami krążenia, spowalniają proces starzenia, wpływają korzystnie na pracę mózgu i ułatwiają koncentrację. Ponadto herbata zawiera cynk, fluor i nie podrażnia żołądka. Jeśli liście herbaty zielonej zaparzy się po raz kolejny, to herbata przestaje działać pobudzająco, a zaczyna wpływać na człowieka uspokajająco.   Wydaje się, że picie w okresie laktacji jednej czy dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie nie powinno zaszkodzić dziecku, a może nawet wpłynąć pozytywnie na jego zdrowie. Kofeina w...

Kobieta karmi piersią
© JenkoAtaman/Fotolia.com
Styl życia
Kawa a karmienie piersią – czy każda ilość kofeiny szkodzi dziecku?
Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.

Zbyt duża ilość kofeiny, którą wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko, może powodować jego niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dawka kofeiny zawarta w jednej słabej lub średnio mocnej kawie jest jednak zbyt mała, aby wywołać taki efekt.   Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w herbacie, yerba mate, napojach gazowanych, napojach energetycznych oraz w czekoladzie. Te napoje należy uwzględnić przy podliczaniu dostarczonej organizmowi ilości kofeiny. Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna, podczas karmienia piersią? Do mleka przenika ok. 1% dawki kofeiny, której dostarczyła sobie karmiąca. Jeśli kobieta pije dziennie nie więcej niż jedną umiarkowanie mocną kawę, nie powinno to negatywnie wpłynąć na karmione przez nią dziecko. Przyjmuje się, że maksymalną bezpieczną ilością kofeiny, jaką może dostarczyć sobie karmiąca mama, jest 300 mg dziennie. Tyle kofeiny zawierają: 1,5 kubka zwykłej parzonej kawy (bez fusów), 2 kubki kawy rozpuszczalnej, 2 kubki kawy latte, cappuccino i mokki, 3 filiżanki espresso (30 ml).   Każde dziecko może mieć jednak inny próg tolerancji na kofeinę, dlatego kobieta karmiąca piersią powinna obserwować jego zachowanie po karmieniu. Możliwe, że wypita przez matkę kawa nie będzie miała żadnego wpływu na dziecko. Jeśli jednak niemowlę jest niespokojne bez innej przyczyny, należy jeszcze bardziej ograniczyć kawę lub z niej zrezygnować. Czym można zastąpić kawę, podczas karmienia piersią? Zwykłą kawę można bezpiecznie zastąpić kawą zbożową, jeśli dziecko nie jest na nią uczulone. Można również pić kawę bezkofeinową , która w procesie dekofeinizacji została pozbawiona większości kofeiny . Jednak należy pamiętać, że według norm Unii Europejskiej bezkofeinowa kawa rozpuszczalna zawiera do 0,3% kofeiny a zielone ziarna do 0,1% kofeiny. Tym samym jedna filiżanka kawy bezkofeinowej...

Niemowlę śpi przykryte kocykiem
Image by Lifetimestock
Styl życia
Czy powinno się budzić zdrowe dziecko na karmienie?
Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen.

Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen. Pierwsze tygodnie życia – karmienie w nocy jest konieczne Noworodek, czyli dziecko do skończenia 4 tygodni, powinien jeść w przerwach nie dłuższych niż 4 godziny. Dlatego konieczne będzie karmienie nocne . Do pół roku od narodzin maluch powinien przyjmować pokarm nie rzadziej niż co 6 godzin. Noworodek szybko trawi pokarm i magazynuje energię z jego przetworzenia, aby móc rozwijać się prawidłowo. Jeśli młody organizm nie będzie miał wystarczającej ilości energii może gorzej się rozwijać. Dziecko karmione niewystarczająco często może mieć problem z obudzeniem się, być apatyczne i marudne. W związku z tym jeśli noworodek nie umie jeść przez sen, należy go obudzić i nakarmić. Wcześniaki i dzieci wolno przybierające na wadze – budzić na karmienie, ale rozsądnie Wcześniaki i dzieci, które słabo przybierają na wadze, nie powinny omijać żadnego posiłku i regularnie jeść co 4 godziny. Odpowiedź na pytanie „czy budzić noworodka na karmienie?” daje sam noworodek, a raczej jego postęp w rozwoju. Zatem jeśli dziecko wymaga wzmocnienia, powinno być karmione regularnie, a jeśli nie umie pić mleka przez sen – budzone. Noworodka można obudzić na dwa sposoby – albo rozebrać go do pieluchy, położyć na brzuchu matki i dać do ssania pierś, albo zmienić pieluchę, mówić do malucha i dotykać jego policzka czy ucha (wszystko przy włączonej lampce). Zielona herbata zawiera pobudzającą teinę.  Czy karmiąc piersią można pić zieloną herbatę ?  Kofeina w dużych ilościach może pobudzać dziecko. Sprawdź,  czy można pić kawę karmiąc piersią...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner