Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Niemowlę leży w łóżku i pije mleko z butelki.
Image by LifetimeStock
Styl życia

Nocne karmienie niemowląt: skuteczny sposób na to jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.

 

Nocne karmienie pełni ważną funkcję w trakcie rozwoju malucha, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które powoli przybierają na wadze. Nocą mleko jest bardziej tłuste i kaloryczne. Zawiera też więcej potasu, żelaza i sodu.

Próchnica efektem nocnego podjadania

Oduczenie dziecka jedzenia w nocy jest kolejnym etapem rozwoju malucha. Jeśli karmimy piersią, maluch będzie domagał się nocnego podjadania. Warto oduczać dziecko tego nawyku, gdy dziecku wyrosną pierwsze zęby, które przez nocne podjadanie mogą być zaatakowane przez próchnicę.

Obfita kolacja i ciepła woda zamiast jedzenia w nocy

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko nocnego jedzenia powinniśmy podawać mu kaloryczną kolację, np. kaszkę z owocami lub płatki zbożowe. Taki posiłek zaspokoi głód niemowlaka na całą noc i zapobiegnie nocnym pobudkom. Jeżeli dziecko obudzi się w nocy, pomimo sytej kolacji nie należy podawać mu piersi. Zamiast mleka można mu podać wodę do picia lub zmniejszyć ilość zjadanego pokarmu, karmiąc mlekiem z jednej tylko piersi. Często nocne pobudki motywowane są chęcią przytulenia się. Wystarczy wziąć malucha na ręce, utulić i ukołysać lub pomasować po pleckach, aby poczuło bliskość rodzica. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tego, że nie dostaje piersi i przestanie się budzić na nocne podjadanie.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Niemowlę śpi przykryte kocykiem
Image by Lifetimestock
Styl życia
Czy powinno się budzić zdrowe dziecko na karmienie?
Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen.

Prawidłowo rozwijające się i silne dzieci nie muszą być budzone do karmienia. Natomiast wcześniaki i słabsze noworodki muszą jeść częściej, dlatego czasem trzeba obudzić dziecko zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Problem ten nie dotyczy tych dzieci, które potrafią pić mleko przez sen. Pierwsze tygodnie życia – karmienie w nocy jest konieczne Noworodek, czyli dziecko do skończenia 4 tygodni, powinien jeść w przerwach nie dłuższych niż 4 godziny. Dlatego konieczne będzie karmienie nocne . Do pół roku od narodzin maluch powinien przyjmować pokarm nie rzadziej niż co 6 godzin. Noworodek szybko trawi pokarm i magazynuje energię z jego przetworzenia, aby móc rozwijać się prawidłowo. Jeśli młody organizm nie będzie miał wystarczającej ilości energii może gorzej się rozwijać. Dziecko karmione niewystarczająco często może mieć problem z obudzeniem się, być apatyczne i marudne. W związku z tym jeśli noworodek nie umie jeść przez sen, należy go obudzić i nakarmić. Wcześniaki i dzieci wolno przybierające na wadze – budzić na karmienie, ale rozsądnie Wcześniaki i dzieci, które słabo przybierają na wadze, nie powinny omijać żadnego posiłku i regularnie jeść co 4 godziny. Odpowiedź na pytanie „czy budzić noworodka na karmienie?” daje sam noworodek, a raczej jego postęp w rozwoju. Zatem jeśli dziecko wymaga wzmocnienia, powinno być karmione regularnie, a jeśli nie umie pić mleka przez sen – budzone. Noworodka można obudzić na dwa sposoby – albo rozebrać go do pieluchy, położyć na brzuchu matki i dać do ssania pierś, albo zmienić pieluchę, mówić do malucha i dotykać jego policzka czy ucha (wszystko przy włączonej lampce). Zielona herbata zawiera pobudzającą teinę.  Czy karmiąc piersią można pić zieloną herbatę ?  Kofeina w dużych ilościach może pobudzać dziecko. Sprawdź,  czy można pić kawę karmiąc piersią...

karmienie piersią a odchudzanie
©marchibas/fotolia
Styl życia
Jak schudnąć karmiąc piersią – dieta i ćwiczenia
Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.

Zrzucanie kilogramów w trakcie karmienia piersią powinno odbywać się pod okiem lekarza, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Należy pozbyć się niezdrowych nawyków, np. podjadania słonych i słodkich przekąsek.   Szybka utrata wagi może doprowadzić nawet do zatrzymania laktacji, dlatego tak ważne jest rozsądne gubienie kilogramów. Zrzucanie kilogramów po ciąży – podstawowe zasady 1. Po ciąży nie należy stosować drastycznych diet redukcyjnych – może to zaszkodzić dziecku, które karmimy piersią i mocno osłabić organizm matki. 2. Starań o powrót do wagi sprzed ciąży nie należy zaczynać wcześniej niż 3 miesiące po porodzie. 3. Po upływie trzech miesięcy należy dostarczać organizmowi nie mniej niż 1500 kalorii dziennie. 3. Odczuwanie zasysania w brzuchu (łączone z odczuwaniem głodu) na początku karmienia nie powinno budzić naszego niepokoju. 4. Odchudzanie należy skonsultować z lekarzem. Karmienie piersią pomaga schudnąć Karmienie piersią sprzyja chudnięciu – jest to jeden z powodów (choć oczywiście nie najważniejszy), dla którego warto karmić piersią jak najdłużej. Dzięki takiej metodzie odżywiania malucha, możemy stracić nawet 700 kalorii dziennie. Upraszczając, można przyjąć, że w ciągu miesiąca stracimy 2,6 kg tłuszczu. W pierwszej kolejności zauważymy ubytek tłuszczu na biodrach i udach, czyli w miejscach, gdzie gromadzi się go najwięcej. Karmienie przyspiesza także obkurczanie się macicy, dzięki czemu szybciej zmniejsza się obwód brzucha. Co jeść, by schudnąć podczas karmienia piersią Ważne jest jedzenie posiłków o stałych porach – powinno się jeść pięć posiłków w ciągu dnia: 3 główne i 2 mniejsze. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej, niż duże naraz. Oto kilka zasad zdrowego odżywiania, których przestrzeganie pomoże szybko zgubić zbędne kilogramy. 1....

śpiące dziecko
© blizarre/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko budzi się w nocy z płaczem: przyczyny fizyczne i psychiczne
Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).

Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).   Zaburzenia snu u dzieci mogą wynikać w nie w pełni rozwiniętego układu nerwowego. Tak jest m.in. w przypadku somnambulizmu, czyli nocnego wędrowania (lunatyzmu). Dziecko podczas ataku może być przerażone lub agresywne, a rano nie pamięta nocnego zajścia. Fizyczne przyczyny nocnego budzenia się przez dziecko Ból lub dyskomfort może być przyczyną złego snu dziecka. Fizyczny dyskomfort zwykle objawia się w ten sposób u niemowląt i dzieci małych, do 2. roku życia.   Najczęstsze przyczyny tego, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, to: ząbkowanie – bolesny proces wyrzynania zębów , głód – niemowlę karmione wyłącznie piersią powinno jeść do około 4 godziny, także w nocy, ból brzucha – mogą wystąpić kolki i wzdęcia, mokra pielucha – zwłaszcza jeśli używa się tradycyjnych pieluch tetrowych, zbyt wysoka temperatura w pokoju – dziecku jest za gorąco, za niska temperatura – dziecku jest za zimno, zbyt duży hałas, zbyt duża ilość światła, zbyt dużo bodźców za dnia – silne emocje przeżyte w dzień mogą zakłócać sen nocny.   Starsze dzieci (od 2. roku życia) mogą budzić się z płaczem podczas choroby, np. gdy mają gorączkę lub odczuwają ból. Częściej przyczyną takich wybudzeń są parasomnie, czyli nieprawidłowe i niepożądane mimowolne zachowania podczas snu lub wybudzania . Parasomnie u dzieci – lęki noce, koszmary senne U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną budzenia się z płaczem może być parasomnia. Zwykle powodem zakłócenia snu są koszmary senne lub lęki nocne.   Koszmary to senne marzenia...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner