Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta z dzieckiem na kolanach.
Image by LifetimeStock
Styl życia

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią nocą – metoda małych kroków

Odstawienie dziecka od nocnego karmienia wymaga czasu. Dzieci budzą się i domagają piersi, choć czasem chodzi wyłącznie o przytulenie do mamy. Lepiej nie proponować dziecku piersi, nosić zakryte piżamy oraz stosować perfumy, które zamaskują zapach mleka.

Odstawienie dziecka od nocnego karmienia wymaga czasu. Dzieci budzą się i domagają piersi, choć czasem chodzi wyłącznie o przytulenie do mamy. Lepiej nie proponować dziecku piersi, nosić zakryte piżamy oraz stosować perfumy, które zamaskują zapach mleka.

Zalety karmienia piersią

Według WHO (ang. World Health Organization) – Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się rozpoczęcie karmienia piersią już od godziny od narodzin dziecka. Niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Powyżej 6. miesiąca przynajmniej do 2 lat należy karmić dziecko piersią wprowadzając także bezpieczną uzupełniającą żywność odpowiednią odżywczo dla dziecka. Mleko matki zapewnia ochronę przed zakażeniami przewodu pokarmowego i infekcjami. Jest źródłem energii i składników odżywczych. Maluchy karmione piersią są mniej narażone na otyłość i lepiej wypadają w testach inteligencji.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią nocą?

Kwestia odstawienia dziecka od piersi jest indywidualną decyzją matki. Niekiedy decyzja leży także w rękach dziecka, które z dnia na dzień może przestać ssać pierś. Odstawienie od karmienia piersią w nocy powinno odbywać się stopniowo. Należy poświęcić na ten proces określony czas, np. około dwóch tygodni. Ważne, aby nie proponować dziecku piersi, jeżeli się jej nie domaga. Mama, która chce oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy powinna zakładać piżamę, która utrudnia dostęp do piersi. Dobrze sprawdza się także stosowanie perfum, które zamaskują zapach mleka. Kiedy maluch w nocy zaczyna upominać się o karmienie należy spróbować podać mu wodę do picia. W nocy dzieci często domagają się piersi ze względu na potrzebę bliskości i chęć przytulenia. W trakcie nocnej pobudki zamiast karmić dziecko, spróbuj je przytulić, pocałować, pomasować po pleckach. Aby uniknąć nocnych karmień należy podać dziecku sycącą kolację, np. kaszkę z owocami. W pierwszych dniach odstawiania piersi dziecko może być marudne i apatyczne. Może mieć niespokojny sen i zacząć ssać palec. W trakcie odstawiania dziecka od piersi kobieta powinna kontrolować piersi. W momencie, gdy piersi są przepełnione mlekiem należy odciągnąć odrobinę pokarmu. Całkowite odciągnięcie pokarmu pobudzi laktację.

 

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy. Każdy maluch reaguje w inny sposób, niektóre z łatwością zamieniają pierś mamy na butelkę, inne potrzebują więcej czasu i indywidualnego podejścia.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Niemowlę w niebieskiej czapce leży na brzuchu .
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mleko z piersi i z butelki, czyli karmienie mieszane
Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką.

Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką. Karmienie niemowląt – piersią, butelką i mieszane Znane są trzy sposoby karmienia noworodków.   Pierwszy sposób – wspierany przez WHO i UNICEF – to karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia.   Drugim sposobem jest podawanie mleka modyfikowanego .   Trzecim sposobem jest kamienie mieszane, które polega na karmieniu dziecka piersią i podawaniu dodatkowo mleka z butelki. Ten typ karmienia zalecany jest zwykle w przypadku, gdy niemowlę mało przybywa na wadze. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego często podejmowana jest łącznie z decyzją o powrocie mamy do pracy . Niekiedy wprowadzenie karmienia mieszanego może być konieczne ze względu na bolesny obrzęk piersi. Karmienie mieszane – najpierw pierś potem butelka Wprowadzając karmienie mieszane, mamy zwykle obawiają się, że dziecko przestanie ssać pierś i będzie jadło wyłącznie pokarm z butelki. Jedzenie z butelki jest łatwiejsze niż ssanie piersi, ponieważ wymaga od dziecka znacznie mniejszego wysiłku. Ssanie mleka z piersi polega na „wyciąganiu brodawki piersi”. Maluch przyciska brodawkę do podniebienia i stymulując ją językiem umożliwia wypływanie mleka. W przypadku karmienia butelką pokarm wydostaje się łatwiej, dlatego często maluchy, które spróbują tej techniki rezygnują z ssania piersi. Zdaniem doradców laktacyjnych, aby uniknąć odrzucenia piersi należy zachować pewien schemat karmienia. Karmienie należy rozpoczynać podając pierś, a dopiero później butelkę. Pierś proponujemy dotąd aż dziecko jej nie opróżni. W pokarmie matki znajdują się...

kobieta karmiąca dziecko piersią
© stanislav_uvarov/Fotolia.com
Styl życia
Skuteczne odstawianie dziecka od karmienia piersią wymaga konsekwencji, a czasem i podstępu
Odstawianie dziecka od karmienia piersią trzeba rozpocząć od małych kroków. Wykluczając i pomijając kolejne karmienia, odzwyczaja się malca od tego, że dostaje pierś na życzenie.

Odstawianie dziecka od karmienia piersią trzeba rozpocząć od małych kroków. Wykluczając i pomijając kolejne karmienia, odzwyczaja się malca od tego, że dostaje pierś na życzenie.    W tym trudnym dla niego czasie dziecku powinno się podawać smaczne jedzenie, zajmować jego czas i odwracać uwagę od piersi. Pozbawione tego rodzaju bliskości dziecko może stać się płaczliwe, ale bardzo ważne jest to, by się nie ugiąć. Odstawianie dziecka od karmienia piersią w dzień Jeśli decyzja o odstawienia dziecka od karmienia piersią zapadła i jest przemyślana, proces ten należy rozpocząć od zmniejszenie liczby karmień w dzień. Dobrym sposobem jest nie tylko ograniczanie liczby karmień, ale i skracanie czasu ssania . W trakcie dnia dziecko można zająć czymś innym, odwracając jego uwagę, gdy tylko chce piersi. Sprawdzą się zabawy, spacer i to, co maluch lubi i na czym musi się skupić. Warto w czasie odstawiania dziecka od karmienia piersią podawać mu dobre posiłki. Im jedzenie będzie smaczniejsze, tym malec szybciej zadowoli się tylko nim i nie będzie żądał mleka mamy. Odstawienie dziecka od karmienia piersią w nocy To najtrudniejsza część. Odstawianie dziecka od karmienia piersią w nocy może trwać długo i wzbudzać wiele emocji. Tym bardziej jeśli malec dotychczas zasypiał przy piersi. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku stanowczość i konsekwentność. Dziecko musi zrozumieć, że nie wymusi płaczem czy histerią karmienia piersią . Najlepiej jeśli przez kilka pierwszych dni to ojciec będzie kładł malucha spać – to sposób na podkreślenie tego, że opcja karmienia piersią przed snem jest niedostępna. Do odstawiania dziecka od karmienia piersią można użyć podstępu Mimo tłumaczenia dziecku, że jest już duże i powinno przestać ssać pierś, nie zamierza ono zrezygnować z mleka matki – to typowy scenariusz....

noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek
Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu. Karmienie piersią noworodka Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią , zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry . Karmienie butelką noworodka Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką , potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner