Para kłócąca się
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Kocha czy nie kocha, czyli najczęstsze przyczyny rozwodu

Przyczyna rozwodu może być zawiniona lub niezawiniona. Według statystyk co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a najczęściej pojawiającym się powodem rozstania jest niedopasowanie charakterów.

Przyczyna rozwodu może być zawiniona lub niezawiniona. Według statystyk co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a najczęściej pojawiającym się powodem rozstania jest niedopasowanie charakterów.

 

Przyczyny rozwodu biorąc pod uwagę kryterium winy dzielą się na trzy grupy:

  • przyczyna zawiniona,
  • przyczyna niezawiniona,
  • przyczyna, która w zależności od sytuacji może być potraktowana jako zawiniona lub niezawiniona.

Przyczyna zawiniona rozwodu

Przyczyna zawiniona rozwodu to wyraźna wina jednego ze współmałżonków. Zalicza się do niej takie zachowania jak: przemoc, zdrada, bigamia, alkoholizm, nieróbstwo, zaniedbywanie współmałżonka zarówno w codziennym życiu, jak i w sferze seksualnej lub wyraźnie złe nastawienie do jego rodziny i najbliższego otoczenia. Jednym z ostatnich, ale najbardziej oczywistych przewinień doprowadzających do rozpadu małżeństwa jest opuszczenie współmałżonka.

Przyczyna niezawiniona rozwodu

Przyczyny niezawinione rozwodu to przyczyny, na które współmałżonek nie ma wpływu, a jednak powodują sytuację, w której można złożyć wniosek o rozwód:

  • choroba (fizyczna, psychiczna),
  • upośledzenie umysłowe,
  • problemy ze sferą seksualną,
  • niedopasowanie charakterów (najczęstsza przyczyna rozwodów).

 

Pozostaje jeszcze ostatnia grupa przyczyn rozwodu, która w zależności od towarzyszących okoliczności może być uznana za winę lub przyczynę niezawinioną: duża różnica wieku lub światopoglądów, wrogie nastawienie rodziny współmałżonka wobec małżeństwa lub bezpłodność.  

Pokłócona para
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Gdy w trakcie rozwodu już go nie chcemy...
Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.

Konsekwencje rozwodu i ciężar psychiczny, jaki wiąże się z rozstaniem, może skłonić do wycofania pozwu rozwodowego. Rozwodzący się małżonkowie czasem dopiero podczas rozprawy postanawiają jednak „zawalczyć” jeszcze raz o małżeństwo.   Rozwód wywołuje cały wachlarz negatywnych emocji. Sprawa rozwodowa wiąże się też z koniecznością ustalania spraw prawno-majątkowych. Sam proces rozwodowy może trwać kilka miesięcy. Zdarza się, że po złożeniu pozwu rozwodowego współmałżonek wycofuje się ze swojej decyzji.   Sprawa rozwodowa i sama decyzja o rozwodzie jest symbolicznym podzieleniem wszystkiego, co zostało zbudowane przez dwoje ludzi podczas trwania ich małżeństwa. Tematy poruszane na sali rozpraw są często bardzo intymne. Orzekanie winy jednego ze współmałżonków powoduje publiczne wyciąganie wszystkich prywatnych, rodzinnych spraw. Składanie pozwu rozwodowego pod wpływem impulsu, chwili zdenerwowania czy po namowie osób trzecich może skutkować, że nagle zmienimy zdanie. Co się dzieje podczas sprawy rozwodowej? Podczas sprawy rozwodowej podejmowane są decyzje odnośnie: orzeczenia winy współmałżonka, podziału wspólnego majątku, przyznania alimentów na współmałżonka, podziału obowiązków rodzicielskich, gdy w małżeństwie są dzieci, przyznanie alimentów na dzieci.   Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy współmałżonkowie rozstają się w gniewie, złości i atmosferze obwiniania się o wszystko, co złego wydarzyło się podczas trwania małżeństwa . Wtedy obie strony sprawy nie poczuwają się do odpowiedzialności za rozpad ich związku. Dlaczego ludzie wycofują się z rozwodu? Małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej często dochodzą do wniosku, że chcą jednak walczyć o małżeństwo. Gdy w związku są dzieci, to większe jest prawdopodobieństwo walki o ratowanie rodziny. Jakie...

Andrzej Pietras już znalazł nową miłość?
East News
Newsy
Mąż Beaty Kozidrak przyłapany na pocałunkach z młodą brunetką! Gwiazda wykorzysta te zdjęcia w sądzie?
Mąż Beaty Kozidrak przyłapany na pocałunkach z młodą brunetką! Gwiazda wykorzysta te zdjęcia w sądzie?

Mąż Beaty Kozidrak przyłapany na czułościach z tajemniczą brunetką! Fakt pokazał zdjęcia, na których Andrzej Pietras i młodsza od niego kobieta, całują się i przytulają. Razem odpoczywali na leżakach i opalali się. Pod fotkami tabloid sugeruje, że Andrzej Pietras nie jest wierny swojej żonie. Czyżby to właśnie był powód rozstania Kozidrak i Pietrasa po 37 latach małżeństwa? Fotoreporterzy przyłapali go podczas miłosnych uniesień ze zdecydowanie młodszą kobietą. Czy to nowa ukochana, czy jedynie przyjaciółka? Tego nie wiemy. Pewne jest jednak to, że w Polsce zdrada, obok niezgodności charakterów i alkoholizmu, wciąż pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn decyzji o złożeniu pozwu rozwodowego - donosi tabloid. Fakt poprosił o komentarz tych zdjęć Barbarę Jakulską. Radca prawny przyznaje, że dowody na zdradzę przez małżonka są bardzo pomocne w sądzie. Będą pomocne przy wykazaniu, że to mąż ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego i mogą prowadzić do uzyskania rozwodu z winy męża. Przedłożenie dowodu ze zdjęć może przyczynić się także do uzyskania rozwodu w szybszym czasie. Orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków nie ma jednak wpływu na podział majątku wspólnego małżonków. Przypominamy, że 10 maja Beata Kozidrak złożyła pozew rozwodowy w lubelskim sądzie.   Zobacz także: Andrzej Pietras OSTRO o małżeństwie z Beatą Kozidrak: "To pomyłka. To wszystko to pomyłka"   Tabloid pokazał zdjęcia męża Beaty Kozidrak całującego inną kobietę. Andrzej Pietras już układa sobie życie po rozstaniu z artystką?

Plemniki
©Alexandr Mitiuc/fotolia
Styl życia
Oligospermia czyli zbyt mała liczba plemników w nasieniu. Przyczyny i leczenie.
Oligospermia występuje wtedy gdy w nasieniu jest zbyt mało aktywnych plemników. W zależności od ich ilości wyróżnia się oligospermię łagodną, umiarkowaną, ciężką, kryptozoospermię i azoospermię. Problem może rozwiązać zabieg chirurgiczny, często zaś wystarczy leczenie farmakologiczne.

Oligospermia występuje wtedy gdy w nasieniu jest zbyt mało aktywnych plemników. W zależności od ich ilości wyróżnia się oligospermię łagodną, umiarkowaną, ciężką, kryptozoospermię i azoospermię. Problem może rozwiązać zabieg chirurgiczny, często zaś wystarczy leczenie farmakologiczne.   Normy i rodzaje oligospermii W ejakulacie powinno być od 20 milionów plemników na mililitr. Wartości mniejsze są nieprawidłowe. Gdy plemników jest od 20 do 10 milionów w mililitrze, mówi się o oligospermii łagodnej, wynik w przedziale 5 do 10 milionów plemników świadczy o oligospermii umiarkowanej, natomiast ciężka oligospermia objawia się tym, że w ejakulacie jest od 1 do 5 milionów plemników na mililitr. Jeśli tylko pojedyncze plemniki są widoczne w nasieniu, mężczyzna choruje na kryptozoospermię, a całkowity brak plemników określa się mianem azoospermii . Parametry nasienia w oligospermii Aby zdiagnozować oligospermię, wykonuje się szereg badań laboratoryjnych i oceny nasienia . Sprawdza się objętość ejakulatu (prawidłowo od 2 do 6 mililitrów), jego pH (większe bądź równe 7,2), obecność leukocytów (poniżej 1 miliona na mililitr), a także jakość plemników – ich ruchliwość, budowę oraz żywotność. Nieodzowne są również badania hormonów – FSH, LH, testosteronu i prolaktyny. Czasem konieczne może być przeprowadzenie usg, a nawet biopsji jądra. Zbyt niska liczba plemników w nasieniu a nieprawidłowa ich produkcja Oczywiste jest, że jeśli produkcja plemników jest zaburzona, będzie ich bardzo mało w ejakulacie. Oligospermia może być wynikiem m.in. zaburzeń hormonalnych, chorób o podłożu genetycznym czy wnętrostwa (jedno lub oba jądra w życiu płodowym nie zstąpiły do moszny) albo zaburzonym...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner