Symbolika kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego, fioletowego i pomarańczowego
Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje?
Każdy kolor ma pewne konotacje, czyli skojarzenia – symbolika barw jest czasem na tyle uniwersalna, że w niemal każdej kulturze i w każdym zakątku świata jest taka sama. Tak jest w przypadku ostrzegawczego czerwonego i żółtego. Co oznaczają kolory i jaka tajemnica się za nimi kryje?
Znaczenie koloru czerwonego
Czerwony to drugi kolor najczęściej podawany jako ulubiony. To także najpopularniejsza barwa występująca we flagach na całym świecie – 77% wszystkich flag ją zawiera.
Kolor czerwony jest międzynarodowym kolorem, oznaczającym „stop, zatrzymaj się”. Jest jednym z najbardziej widocznych kolorów – tuż po żółtym. To dlatego, że czerwony naturalnie zwraca uwagę – wykorzystuje się go więc często w reklamach. Symbolizuje odwagę, namiętność, miłość, życie, wigor i dynamikę, a także krew i wojnę.
Znaczenie koloru zielonego
Zielony nie jest już tylko kolorem – teraz to symbol ekologii i roślin.
Od zawsze znaczenie koloru zielonego wiązało się ze wzrostem, narodzinami, urodzajem i płodnością. W czasach pogańskich „Green Man”, czyli wizerunek twarzy stworzonej z liści, był ucieleśnieniem właśnie płodności i naturalnego cyklu życia. W krajach islamskich zielony jest świętym kolorem, z kolei w Irlandii oznacza szczęście, a w Chinach – niewierność.
Znaczenie koloru niebieskiego
Kolor niebieski jest uwielbiany przez wszystkich – tak przynajmniej się deklaruje. Gdy zapytasz kogoś o ulubiony kolor, na 90% odpowie – niebieski! To naturalny kolor wody i nieba, symbolizuje Niebo (tak, to przez duże „N”) i władzę. Podczas gdy czerwony jest dynamiczny, niebieski kojarzy się ze spokojem, powolnością, chłodem i wiecznością. We wszystkich europejskich językach niebieski jest kojarzony z arystokracją, stąd stwierdzenie „błękitna krew”.
Co ciekawe, ponad połowa flag na świecie używa koloru niebieskiego.
Znaczenie koloru żółtego
Żółty to najbardziej rzucający się w oczy kolor – zwraca uwagę bardziej niż jakikolwiek inny. Jego odcień zbliżony do pomarańczowego niemal w każdej kulturze symbolizuje szczęście, ciepło i wschód słońca, jednak zimny odcień przechodzący w zieleń jest już barwą niezdrową, kojarzoną z niebezpieczeństwem. Żółty w wielu religiach jest związany z jakimś bóstwem – tak jest np. w Hinduizmie czy religii Starożytnego Egiptu. To również kolor wiosny i… kreatywności.
Znaczenie koloru fioletowego
Kolor fioletowy rzadko występują w naturze, dlatego też we wszystkim kulturach nadano mu w ciągu wieków boski status. Fiolet symbolizuje magię, tajemnicę, duchowość, dostojeństwo i władzę królewską.
Różne odcienie fioletowego mogą mieć też różne znaczenie – jasny fiolet to znak romantyzmu, a ciemne odcienie przynależą to spraw poważniejszych. Znaczenie koloru fioletowego ma także negatywny wydźwięk – to barwa śmierci, żałoby, pychy i dekadencji.
Znaczenie koloru pomarańczowego
Pomarańczowy to jedyny kolor, którego nazwa pochodzi od jakiegoś przedmiotu – owocu pomarańczy. Symbolizuje energię, witalność, radość, ciepło i dobre zdrowie. To również barwa kojarzona z jesienią, a w niektórych przypadkach – kiepskim gustem i małą inteligencją.
- Poznaj, najpopularniejsze symbole szczęścia: czterolistna koniczyna, podkowa, królicza łapka.
- Boże Narodzenie ma swoje symbole. Zobacz, co oznaczają, symbole Bożego Narodzenia: choinka, gwiazda betlejemska, jemioła.
- Czy wiesz, jak zrobić indiański amulet, który ochroni śpiącego przed koszmarami? Czytaj więcej: łapacz snów – nie tylko biżuteria. Znaczenie, symbolika.