Rumieniec cukrzycowy w przebiegu cukrzycy
Rumieniec cukrzycowy to jedna z najczęstszych dermatoz obserwowana w przebiegu cukrzycy. Czerwone zabarwienie skóry pojawia się na twarzy, rękach i stopach. Często towarzyszy mu wypadanie brwi.
Rumieniec cukrzycowy to jedna z najczęstszych dermatoz obserwowana w przebiegu cukrzycy. Czerwone zabarwienie skóry pojawia się na twarzy, rękach i stopach. Często towarzyszy mu wypadanie brwi.
Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu cukrzycy – świąd, infekcje, obumieranie skóry
W przebiegu cukrzycy występuje wiele zmian skórnych, często wynikają one z niewłaściwego uregulowania glikemii (poziomu cukru) lub są wynikiem stosowania niektórych leków cukrzycowych:
- najczęściej występujące: rumień cukrzycowy i świąd skóry;
- często występujące: infekcje, np. bakteryjne (głównie gronkowcowe), grzybicze i mieszane;
- charakterystyczne tylko dla cukrzycy: obumieranie tłuszczowate skóry, dermopatia cukrzycowa;
- zmiany będące powikłaniem po leczeniu cukrzycy, są to: lipodystrofia poinsulinowa i osutki krostkowo-plamiste.
W celu uniknięcia większości z powyższych chorób skórnych należy sumiennie kontrolować glikemię, dbać o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia.
Rumieniec cukrzycowy - przyczyny powstawania, leczenie
Do pojawienia się czerwonych plam o nieostrych brzegach na skórze twarzy (głównie policzki, nos, czoło i broda), dłoni i stóp dochodzi w wyniku mikrowylewów podskórnych powodowanych krótkotrwałą hiperglikemią. Hiperglikemia prowadzi też do powstawania mikrotętniaków. Stan ten jest obserwowany szczególnie u osób młodych, z wieloletnią cukrzycą typu 1, które nie kontrolują jej we właściwy sposób. Jedynym sposobem na pozbycie się rumieńca cukrzycowego jest uregulowanie cukrzycy.
Pielęgnacja skóry u osób chorych na cukrzycę
Skóra osób chorych na cukrzycę wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest ona wrażliwa, przesuszona, łuszczy się i często również swędzi. Dlatego używanie odpowiednich, silnie natłuszczających i regenerujących dermokosmetyków i emolientów przyniesie ulgę oraz poprawi komfort codziennego funkcjonowania. Ważne jest, aby preparaty do pielęgnacji tak delikatnej skóry nie zawierały substancji drażniących (np. zapachowych) lub wysuszających (np. alkohol).
- Grozi ci cukrzyca? Poznaj przyczyny i objawy cukrzycy typu 3.
- Jak kontrolować stężenie glukozy w organizmie? Jak wygląda leczenie cukrzycy I i I stopnia?
- Cukrzyca w ciąży jest groźna. Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej?
- Jakie są czynniki zachorowań na cukrzycę? Czy jesteś narażony na cukrzycę - poznaj przyczyny cukrzycy typu 1 i typu 2.
- Masz cukrzycę? Oto jadłospis dla cukrzyka - co jeść,a czego unikać w cukrzycy.