Reklama

Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Reklama

Przyczyn powstania uchyłków i choroby uchyłkowej upatruje się w czterech grupach nieprawidłowości: złym odżywianiu, zaburzeniach ruchliwości jelita, zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jelit oraz zaburzeniu unerwienia jelit.

Nieprawidłowe odżywianie

Uchyłki pojawiają się w jelitach na skutek jedzenia zbyt małych ilości środków balastowych, a zbyt dużych ilości mięsa czerwonego i tłuszczów. Powstają na skutek diety ubogoresztkowej, która jest typowa dla współczesnych zwyczajów żywieniowych. Tego typu pokarmy słabo wypełniają jelito, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia w jelicie i pogrubieniem jego ścian. Co istotne, stwierdzono, że wszelkie nałogi: picie alkoholu, palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy, nie wpływają na powstanie uchyłków, ale mają wpływ na stany zapalne uchyłków.

W związku z powyższym, aby zapobiegać pojawieniu się uchyłków, należy jeść potrawy jarskie, ograniczając jedzenie czerwonego mięsa. Warto jeść regularnie, 5 razy dziennie, warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest także podejmowanie aktywności fizycznej. Dieta powinna być bogatoresztkowa – należy wybierać m. in. ciemne gatunki pieczywa.

Zaburzenia ruchliwości jelita

W obszarze pojawienia się uchyłków mięśniówka jelita jest grubsza, a jej struktury są zamazane. Najczęstszym miejscem lokalizacji uchyłków jest esica, a zatem najwęższe miejsce jelita grubego.

Zwiększone ciśnienie wewnątrzjelitowe

Ciśnienie wewnątrz jelit jest poddane prawu Laplace’a. Mówi ono, że jeśli napięcie na ściany jelita jest jednakowe, to wywierane na nie ciśnienie rośnie wraz ze zmniejszaniem się jego średnicy.

Zaburzenia unerwienia jelit

U osób z uchyłkami w jelicie grubym stwierdzono duże gangliony, hipertroficzne podśluzówkowe pasma nerwowe. W powstawaniu uchyłków w jelicie mają znaczenie również czynniki genetyczne.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama