Kobieta rozmawia przez telefon
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzi spis osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Żeby rozpocząć prowadzenie takiej działalności, należy zgłosić wniosek do CEIDG. Cała procedura jest bezpłatna. CEIDG udostępnia też bezpłatnie informacje o przedsiębiorcach znajdujących się w jej bazie.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzi spis osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Żeby rozpocząć prowadzenie takiej działalności, należy zgłosić wniosek do CEIDG. Cała procedura jest bezpłatna. CEIDG udostępnia też bezpłatnie informacje o przedsiębiorcach znajdujących się w jej bazie.

Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to spis przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi i prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Wpis do ewidencji obowiązuje ich zarówno jeśli działają jednoosobowo, jak i wtedy, gdy są wspólnikami w spółkach cywilnych. Osoba fizyczna może prowadzić działalność od momentu, kiedy zgłosi wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Inne podmioty, m.in. osoby prawne, dokonują wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zadania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Głównym zadaniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest ewidencjonowanie przedsiębiorców, które są osobami fizycznymi. Te informacje o przedsiębiorcach są bezpłatnie udostępniane zainteresowanym. Wpisanego do bazy CEIDG przedsiębiorcę można znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki znajdującej się na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx 

Czy rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest płatna?

Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna. Osoby, które posiadają podpis elektroniczny, mogą wypełnić i podpisać wniosek za pośrednictwem internetu, na stronie: http://prod.ceidg.gov.pl. Wniosek można również otrzymać i złożyć w każdej gminie.

 

Należy uważać na nieuczciwe firmy, które podszywają się pod CEIDG i żądają od przedsiębiorców opłat za wpis do swoich rejestrów. Zazwyczaj wyłudzacze używają nazw bardzo zbliżonych, zawierających np. słowa „centralny rejestr”, „centralna ewidencja”. Korespondencja utrzymana jest w formalnym tonie, a pismo przypomina urzędowe druki – zwykle znajduje się na nim pieczątka z orłem lub zbliżony nadruk.

 

Wpis do takiej ewidencji nic nie daje, żądania wpłat są zwykłym żerowaniem na naiwności przedsiębiorców, którzy widząc sprawiający formalne wrażenie druk i pieczęć oraz nazwę przypominającą nazwę rejestru państwowego, wpłacają pieniądze chcąc uniknąć kar z urzędu lub wykreślenia firmy ze CEIDG.

kartka i pióro
Pixabay/Werbestudio-Kombuechen/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Jak założyć własną firmę?
Założenie działalności gospodarczej polega na rejestracji wniosku CEIDG-1. Jeśli posiada się profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, można to zrobić przez internet. Jest też możliwość dokonania tzw. anonimowej rejestracji on-line, wymagającej potwierdzenia, lub tradycyjnego złożenia wniosku w najbliższym urzędzie. Ostatnim etapem zakładania własnej firmy jest zgłoszenie odpowiednich ubezpieczeń w ZUS-ie.

Założenie działalności gospodarczej polega na rejestracji wniosku CEIDG-1. Jeśli posiada się profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, można to zrobić przez internet. Jest też możliwość dokonania tzw. anonimowej rejestracji on-line, wymagającej potwierdzenia, lub tradycyjnego złożenia wniosku w najbliższym urzędzie. Ostatnim etapem zakładania własnej firmy jest zgłoszenie odpowiednich ubezpieczeń w ZUS-ie. Złożenie wniosku on-line do CEIDG - profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany Działalność gospodarczą można założyć przez internet na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – cedig.gov.pl lub w urzędzie gminy. Rejestrując wniosek on-line należy posiadać profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym. Kolejnym krokiem jest rejestracja i logowanie na stronie ceidg.gov.pl. Konto zostaje założone przez potwierdzenie tożsamości jednym z zaakceptowanych form podpisów elektronicznych. Logowania dokonuje się po otrzymaniu linka aktywacyjnego na e-mail podany przy rejestracji . Wniosek składany jest na formularzu CEIDG-1. We wniosku trzeba podać: dane osobowe, nazwę firmy (przy jednoosobowej firmie w nazwie powinno znaleźć się imię i nazwisko zakładającego działalność), kody PKD właściwe do rodzaju prowadzonej działalności, datę rozpoczęcia działalności, formę opodatkowania, miejsce przechowywania dokumentacji księgowej, jeżeli księgowość zostanie zlecona firmie zewnętrznej - dane biura rachunkowego, informacje czy właściciel będzie prowadził zakład pracy chronionej, firmę za granicą oraz spółkę cywilną, numer konta bankowego, informację na temat wspólnoty majątkowej.   Po wypełnieniu wniosek należy sprawdzić, podpisać elektronicznie i wysłać. Zostanie on przekazany do GUS-u (nadanie numeru...

walizka pieniędzy i dokumenty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Koszty rozpoczęcia własnego biznesu
Koszty założenia własnej działalności zależą od wybranej branży i potrzeb przedsiębiorcy. Rejestracja firmy nie wymaga uiszczenia żadnych opłat.

Koszty założenia własnej działalności zależą od wybranej branży i potrzeb przedsiębiorcy. Rejestracja firmy nie wymaga uiszczenia żadnych opłat.   Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Koszty, jakie wiążą się z procesem rejestrowania działalności mogą się różnić, zwłaszcza przy wyborze działalności, na które konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Jednak część procedur pozostaje bezpłatna, bez względu na wybór branży. Formalności nie wymagające uiszczenia opłaty Samo zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się przez wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby uzyskać taki wpis, należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć na nim podpis .   Jeśli przyszły przedsiębiorca nie posiada podpisu elektronicznego i nie chce ponosić kosztu uzyskania takiej formy podpisu, może osobiście złożyć wniosek w urzędzie gminy. Nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.   Korzystniejsze są przepisy dla przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT – przed 2015 rokiem formalności w urzędzie skarbowym związane były z opłatą skarbową (teraz jedynie przedsiębiorcy, którzy występują z wnioskiem o wydanie potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług, muszą liczyć się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 170 zł).   Żadnych opłat nie wymagają również formalności związane z rejestracją przedsiębiorcy jako ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych . Od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma 7 dni na zgłoszenie do ZUS. Formalności wymagające uiszczenia opłaty Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie działalności reglamentowanej (regulowanej, koncesjonowanej, wymagającej licencji czy pozwolenia) muszą...

Kobieta przy komputerze
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Zmiana danych firmy w CEIDG: jak wypełnić wniosek krok po kroku
Zmiana nazwy firmy, adresu firmy czy innych danych, które podlegają wpisowi w CEIDG, wymaga złożenia wniosku CEIDG-1. Uaktualnienia danych należy dokonać w terminie 7 dni od zmiany. Wniosek ten jest wolny od opłat.

Zmiana nazwy firmy, adresu firmy czy innych danych, które podlegają wpisowi w CEIDG, wymaga złożenia wniosku CEIDG-1. Uaktualnienia danych należy dokonać w terminie 7 dni od zmiany. Wniosek ten jest wolny od opłat. Obowiązek dokonywania zmian w CEIDG Każdy przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia zmiany danych ujawnionych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej . Aktualizacja powinna nastąpić do 7 dni od dany wystąpienia zmian. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej muszą w tym celu wypełnić wniosek CEIDG-1 . Zgłoszenie zmian jest wolne od opłat. Tak samo jak w przypadku zgłoszenia działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1, w sytuacji aktualizacji danych automatycznie zostaną o nich powiadomione ZUS , US i GUS. Wystarczy więc dokonać tego jednego zgłoszenia. Zmiana nazwy i adresu firmy w CEIDG: jak wypełnić wniosek Wypełniając wniosek CEIDG-1 mający na celu aktualizację danych, takich jak nazwa firmy czy zmiana adresu, nie trzeba wypełniać wszystkich rubryk. Trzeba wypełnić następujące pola: 01.2 Rodzaj wniosku. Pozycja 2 oznacza zmianę wpisu. Należy również umieścić datę zmiany; 03.3. PESEL; 03.4. NIP; 03.5. REGON; 03.6. Nazwisko 03.7. Pierwsze imię 03.13. Data urodzenia 03.15. Oświadczenie 07. Nazwa skrócona 13.1.2. Dane dla potrzeb KRUS: chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników (uzupełniają rolnicy) 17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych , Oprócz tych danych wystarczy zaznaczyć krzyżykiem te rubryki, których zmiana będzie dotyczyła. Pozycja 06 to firma przedsiębiorcy, pozycja 07 – nazwa skrócona. Jeśli przedsiębiorstwo nie posiada nazwy skróconej – należy podać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Zmiana adresu następuje poprzez wypełnienie rubryki 04, gdzie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik