Młoda kobieta trenuje cardio tenis na korcie.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia

Na czym polega i jak uprawiać cardio tenis?

Tenis ziemny jest bardzo popularną dyscypliną, która jest uprawiana praktycznie na całym świecie. Mało kto jednak wie, że istnieją różnego rodzaju odmiany klasycznego tenisa. Jedną z nich jest cardio tenis. W dużym uproszczeniu jest to forma nauki tenisa polegająca na intensywnym wysiłku fizycznym typu cardio, uprawiana przy rytmicznej muzyce.

Tenis ziemny jest bardzo popularną dyscypliną, która jest uprawiana praktycznie na całym świecie. Mało kto jednak wie, że istnieją różnego rodzaju odmiany klasycznego tenisa. Jedną z nich jest cardio tenis. W dużym uproszczeniu jest to forma nauki tenisa polegająca na intensywnym wysiłku fizycznym typu cardio, uprawiana przy rytmicznej muzyce.

 

Klasyczne treningi tenisa od podstaw, szczególnie w pierwszych godzinach, mogą być dla niektórych nudne. Wszystko przez to, że trenerzy dużo uwagi poświęcają na naukę techniki. To często wiąże się z monotonnymi ćwiczeniami.

 

Na czym polega cardio tenis?

 

Zasadniczą różnicą pomiędzy cardio tenisem, a klasyczną jego odmianą jest rodzaj wykonywanych aktywności. Cardio tenis uprawia się w grupach od 6 do 9 osób. Różnice wiekowe nie mają większego znaczenia, tak samo jak poziom zaawansowania tenisowego. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest polecany nawet tym, którzy nigdy nie trzymali w rękach rakiety do tenisa.

 

Trening cardio tenisa trwa 60 lub 90 minut (w zależności od preferencji uczestników oraz ich stopnia zaawansowania) i jest podzielony na trzy główne fazy:

 

Rozgrzewka może przybierać różne formy ćwiczeń przygotowujących organizm do intensywnego wysiłku. Po 10 minutach trening przechodzi w drugą fazę – intensywnych ćwiczeń cardio, która trwa powinna trwać przynajmniej 40 minut. W tym czasie uczestnicy wykonują kilka serii różnego rodzaju ćwiczeń z rakietami i bez nich tak, aby utrzymać bicie serca na poziomie zajęć aerobowych. Profesjonalne kluby organizujące zajęcia udostępniają uczestnikom pulsometry, aby na bieżąco monitorować reakcję organizmu. Jeżeli klub ich nie zapewnia, to warto zaopatrzyć się we własnym zakresie.

 

W ostatnich 10 minutach treningu prowadzący zajęcia dbają o to, aby uczestnicy się zrelaksowali i odprężyli poprzez ćwiczenia rozciągające i wyciszające. Warto wiedzieć, że regularne treningi tego typu pozwalają spalić sporo kalorii oraz poprawić kondycję i wytrzymałość organizmu.

 

Cardio tenis – gdzie ćwiczyć i jakie są koszty?

 

Treningi cardio tenisa są prowadzone w większości dobrych klubów tenisowych. Cena zajęć jest zdecydowanie niższa aniżeli indywidualne treningi tenisa ziemnego. W zależności od miast i klubów ceny zaczynają się od około 20-30 złotych za jeden trening. Zazwyczaj obowiązują opłaty miesięczne za pakiet czterech treningów (jeden tygodniowo).

Mężczyzna trenuje na pływalni.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe uprawiać w okresie jesienno-zimowym?
Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.   Jeśli ktoś wie, że nie zmobilizuje się do uprawiania sportu na powietrzu, to alternatywą są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W takich warunkach możliwości treningowych również jest bardzo dużo.   Pomysły na treningi w okresie jesienno-zimowym   W większości przypadków zła pogoda i krótsze dni nie mogą stanowić wymówki dla odpuszczania regularnych ćwiczeń. Większość dyscyplin uprawianych na powietrzu można bowiem uprawiać również w różnego rodzaju halach sportowych. Tak jest chociażby z bieganiem, jazdą na rowerze czy grą w tenisa ziemnego. Siłownie oferują możliwość biegania na bieżni oraz jazdę na rowerku stacjonarnym , a wiele klubów tenisowych oddaje do dyspozycji klientów kryte korty. Może i ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych nie dostarczają tyle radości, co treningi na świeżym powietrzu, ale pozwalają utrzymywać formę i poprawiać umiejętności.   Okres niesprzyjającej do uprawiania sportu na powietrzu pogody w Polsce warto wykorzystać na r ozpoczęcie przygody z nowymi dyscyplinami . W tym czasie mogą sprawdzić się: pływanie , jazda na łyżwach, tenis stołowy , siłownia, squash , taniec, sztuki walki, cross-fit .   Jak widać, możliwości treningowych jest dużo i są one bardzo różnorodne. Specyfika powyższych propozycji jest taka, że najlepszymi warunkami do ich uprawiania są pomieszczenia zamknięte . Właśnie dlatego...

basen pod wodą rowery stacjonarne
©Mpc92/Fotolia
Styl życia
Aquacycling – jazda na rowerze w wodzie bez ograniczeń
Aquacycling, określany także jako hydrospinning, aquaspinning i aquabike, to zajęcia cardio – uczestnicy jeżdżą na stacjonarnych rowerach w wodzie. To rodzaj treningu wytrzymałościowego - połączenie aquaerobiku w wodzie z kolarstwem. Dodatkową zaletą jest chłodzenie ciała wodą.

Aquacycling, określany także jako hydrospinning, aquaspinning i aquabike, to zajęcia cardio – uczestnicy jeżdżą na stacjonarnych rowerach w wodzie. To rodzaj treningu wytrzymałościowego - połączenie aquaerobiku w wodzie z kolarstwem. Dodatkową zaletą jest chłodzenie ciała wodą. Przebieg aquaspinningu Rowery umieszczone są w płytkiej wodzie – tułów i głowa nie są zamoczone. Trening umila głośna, rytmiczna muzyka. Instruktor dopasowuje tempo zajęć do możliwości trenujących. Zajęci trwają od 30 do 60 minut. Różne rodzaje jazdy na rowerze w wodzie Aquaspinning należy dostosować do oczekiwań i potrzeb. Najbardziej wytrwali mogą liczyć na bardzo intensywną jazdę bez taryfy ulgowej. Trening regeneracyjny – o małej lub umiarkowanej intensywności. Celem zajęć jest usuwanie produktów przemiany materii. Trening dla początkujących – celem ćwiczeń jest poprawa ogólnej kondycji. Fatburning – główne zadanie to spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia mają intensywny charakter. Trening dla zaawansowanych – przypomina jazdę w górach, tętno maksymalne to 85-95%. Aquacycling - zalety Aquacycling umożliwia spalenie od 800 do 1200 kalorii w 45 minut. Jest więc idealny dla osób odchudzających się. Można wykonywać ćwiczenia na różne partie mięśni – nogi, ramiona, biceps. Ćwiczy się także pompki. Niepotrzebna jest umiejętność pływania ani czepek. Aqacycling to zajęcia dla każdego – niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Trening można modyfikować według indywidualnego tętna. Woda odciąża stawy, nie ma ryzyka kontuzji, zmęczenie jest mniej odczuwalne niż na lądzie, pomimo takiej samej intensywności ćwiczeń. Hydrospinning mogą wykonywać osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa, mające problemy z układem oddechowym, układem krążenia, osteoporozą. Regularne uprawianie aquaspinningu umożliwia...

Aerobik
© Igor Mojzes/Fotolia.com
Styl życia
Plan treningowy i ćwiczenia cardio dla początkujących
Trening cardio, nazywany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub treningiem tlenowym, ma na celu poprawę wydolności serca. Polega na podniesieniu tętna i utrzymaniu go na wysokim poziomie do końca serii ćwiczeń. Polecany jest wszystkim osobom, bez względu na poziom zaawansowania. Przede wszystkim pomaga schudnąć, dotlenić organizm i podnieść wydolność.

Trening cardio, nazywany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub treningiem tlenowym, ma na celu poprawę wydolności serca. Polega na podniesieniu tętna i utrzymaniu go na wysokim poziomie do końca serii ćwiczeń. Polecany jest wszystkim osobom, bez względu na poziom zaawansowania. Przede wszystkim pomaga schudnąć, dotlenić organizm i podnieść wydolność.   Cardio to każda aktywność fizyczna, która podnosi puls. Przykłady takich ćwiczeń to bieganie, skakanie na skakance, pływanie, jeżdżenie na rowerze czy nordic walking . Aby przynosiły efekt, trenuj 3 lub 4 razy w tygodniu. Cechy treningu cardio Trening tlenowy to nie tylko świetny sposób na poprawienie kondycji i spalenie tłuszczu . Wprowadzając elementy cardio do swojego treningu obniżysz ciśnienie, a także poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zmniejszysz ryzyko chorób układu krążenia i polepszysz metabolizm. Dodatkowo zniwelujesz stres i wyeliminujesz problemy z zasypianiem. Ćwiczenia cardio dla początkujących Osoby początkujące powinny stopniowo przygotowywać swój organizm do wysiłku wytrzymałościowego. W pierwszym tygodniu ćwiczenia powinny trwać około 10-15 minut, a w każdym kolejnym o 5 minut dłużej, aż do osiągnięcia 30-40 minut. Zacznij od prostych ćwiczeń, na przykład wchodzenia po schodach. Wspinaj się w swoim tempie, stawiając całą stopę na każdym stopniu. Co dwa piętra rób przerwy, uspokój oddech i kontynuuj. Kiedy poczujesz się już pewnie, możesz przejść do właściwego treningu. Plan treningu cardio dla początkujących Pamiętaj, że w treningu cardio ważna jest systematyczność. Ćwiczenia przyniosą efekt, jeśli będą wykonywane 3 lub 4 razy w tygodniu. Możesz je wykonywać samodzielnie lub łączyć z treningami na poszczególne partie ciała . Pamiętaj też o czasie na regenerację.   Dzień 1...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik