Audiobook - czemu warto słuchać książek?
© auremar/Adobe Stock
Styl życia

Audiobook - kiedy warto sięgnąć po książkę do słuchania?

Zanim odłożysz na księgarnianą półkę kolejną książkę, którą chciałbyś przeczytać, ale z jakiegoś powodu nie dasz rady, poszukaj jej w wersji audio. Książka słuchana to nie tylko doskonała alternatywa dla książki papierowej, ale także forma rozrywki skrojona na miarę współczesnej kobiety, po którą warto sięgnąć… no właśnie, kiedy?

 

Zanim odłożysz na księgarnianą półkę kolejną książkę, którą chciałbyś przeczytać, ale z jakiegoś powodu nie dasz rady, poszukaj jej w wersji audio. Książka słuchana to nie tylko doskonała alternatywa dla książki papierowej, ale także forma rozrywki skrojona na miarę współczesnej kobiety, po którą warto sięgnąć… no właśnie, kiedy?

 

Książka słuchana jako alternatywa dla tej papierowej

Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy wpadł na pomysł czytania książek dorosłym, pewnym jest natomiast, że gdyby nie radio i pierwsze słuchowiska, w tym spektakularna Wojna Światów Orsona Wellsa, ten typ rozrywki mógłby się w ogóle nie rozwinąć. W Polsce w latach 30. można było posłuchać bajek Mickiewicza, a nagrania tworzone były z myślą o niewidomych. Współcześnie audiobooki możemy kupić niemal w każdym sklepie, a płyty CD z nagranymi książkami dołączane są do gazet. W Internecie książek słuchamy na Youtubie i na dedykowanych im platformach - za darmo lub za niewielką opłatą. Stała opłata subskrypcyjna oferowana np. przez Storytel daje nam dostęp do nielimitowanej ilości książek zgromadzonych w serwisie, podczas gdy księgarnie internetowe (np. Empik) i Audioteka.pl oferują audiobooki w cenach jednostkowych, z reguły niższych niż cena książki papierowej. Darmowe audiobooki znajdziemy m.in. w serwisie Wolne Lektury, do którego trafiają książki na tzw. wolnej licencji (po wygaśnięciu praw autorskich), w większości lektury szkolne - swoją przygodę z książkami audio możesz więc zacząć od nich.

 

Audiobook - kiedy warto po niego sięgnąć?

Odpowiedź brzmi - zawsze i wszędzie, bo o ile dla nieczytania kolejnej papierowej powieści znajdziesz miliony wymówek (niedobór czasu, nieporęczny kształt, konieczność noszenia ze sobą, brak formatu torebkowego etc.), to trudno będzie się wymówić od “czytania” audiobooka. Książka mówiona podbiła nasze serca przede wszystkim atrakcyjnością formy odpowiadającą współczesnemu byciu w ciągłym biegu i wygodą użytkowania. Szukając zatem odpowiedzi na pytanie, kiedy warto po nią sięgnąć, odpowiadamy:

 

Kiedy nie masz czasu na czytanie

W kalendarzu wypełnionym po brzegi często trudno znaleźć czas na czytanie. Wtedy z pomocą przychodzi nam książka mówiona. Wypróbuj ją podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych, np. gotowania lub ścierania kurzy. Jeśli masz ochotę, zabierz ją ze sobą na siłownię albo na spacer do parku. Kiedy czeka cię długa trasa, pojedźcie razem w podróż. Audiobook umili ci czas zarówno w transporcie komunikacji publicznej, jak i w twoim własnym samochodzie, a przyjemność płynąca z ciekawej lektury pomoże zapomnieć o korkach.

 

Kiedy interesuje cię treść, ale nie masz ochoty czytać książki

Nie oszukujmy się, co chwilę na rynku pojawia się nowa, interesująca pozycja, a my albo nie chcemy jej kupować albo nie jesteśmy pewne, czy tak naprawdę przypadnie nam do gustu. Audiobook ma to do siebie, że jego przesłuchanie zajmuje nam mniej czasu niż przeczytanie książki, a z racji tego, że najczęściej słuchając go, robimy coś innego, nie tracimy w ogóle czasu na lekturę. Jeśli więc masz ochotę na interesująco brzmiącą książkę nieznanego ci autora, poszukaj jej w wersji audio.

 

Kiedy uczysz się języka

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka niż mówienie i słuchanie osób posługujących się nim. Książka ma taką przewagę nad np. programem telewizyjnym, że trudno znaleźć w niej niechlujną mowę potoczną, za to pełno w niej pięknego, literackiego języka. Osłuchanie się z poprawnymi zwrotami zapunktuje w późniejszej konwersji. No i podszkolisz akcent.

 

Kiedy chcesz się zrelaksować

Wyobraź sobie, że po ciężkim dniu w pracy bierzesz gorącą kąpiel albo kładziesz się na kanapie, gasisz światło i pozwalasz oczom odpocząć w ciemności lub przy delikatnym blasku świec… Brzmi dobrze? A jeszcze lepiej zabrzmi opowiadana cicho do ucha przez lektora wciągająca historia.

 

I oczywiście, kiedy tylko masz na to ochotę. Dobra książka to jedna z tych przyjemności, których nie warto sobie odmawiać.

stos książek
©monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Czytanie książek znacznie poprawia jakość naszego życia
Czytanie książek w znacznym stopniu poprawia inteligencję, pamięć i koncentrację. Sprawia, że lepiej potrafimy wejść w rolę innej osoby, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć się w społeczeństwie. Czytanie książek usprawnia pracę mózgu nawet do pięciu dni po skończonej lekturze.

Czytanie książek w znacznym stopniu poprawia inteligencję, pamięć i koncentrację. Sprawia, że lepiej potrafimy wejść w rolę innej osoby, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć się w społeczeństwie. Czytanie książek usprawnia pracę mózgu nawet do pięciu dni po skończonej lekturze.   Nie ma wątpliwości, że czytanie książek rozwija nas na wielu poziomach. Naukowcy potwierdzają, że zawarte w nich treści mają zbawienne działanie na nasz mózg. Poziom czytania książek w Polsce Z roku na rok czytamy coraz mniej książek . Z badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że 63,1% Polaków w 2015 roku nie przeczytało ani jednej książki! To najgorszy wynik od czasów PRL. Jest zatrważający, zwłaszcza dlatego, że czytanie pobudza wiele obszarów w mózgu . Szczególnie mowa tu o korze skroniowej odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji słownych. Zamiast tego wybieramy telewizor lub komputer, jednak te formy rozrywki nie zastępują rozwoju, który gwarantuje nam dobra książka. Dlaczego warto czytać? Słowa są podstawą naszego myślenia. Dzięki nim wyrażamy uczucia, ale też opisujemy fakty i sytuacje z życia. Badania pokazują, że czytanie poprawia intelekt oraz procesy poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Oglądanie telewizji nie daje takich efektów. Dzieci, które od małego były oswojone z czytaniem, w przyszłości wyciągają lepsze wnioski i szybciej się uczą. Co więcej, gdy analizuje się sytuację bohaterów, wciela się w ich role. Uczy to odmiennych punktów widzenia. Ta umiejętność pozwala zrozumieć innych ludzi, a to z kolei poprawia relacje, jakie tworzymy w społeczeństwie. Regularne czytanie książek wpływa bowiem na wydajność pracy mózgu. Proces starzenia można więc spowolnić , sięgając po książki. Angażowanie umysłu w czytanie lektury zmniejsza ryzyko Alzheimera  2,5-krotnie w stosunku do osób nieczytających,...

Ojciec czyta książkę dzieciom
©Monkey Business/fotolia
Styl życia
Książka a wiek dziecka – rady dla rodziców
Chcąc kupić książkę dziecku, powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.

Chcąc kupić książkę dziecku , powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.   Dzięki regule „stop” czytanie może okazać się przyjemną nauką. Jeśli dziecko zaczytując się w ulubionej lekturze, trafi na nieznane dla siebie słowo, powinno wstrzymać czytanie i poprosić rodzica o jego wyjaśnienie. Jaką książkę wybrać dla dziecka? Dobra książka dla dziecka nie musi być światowym bestsellerem i zdobywcą wielu nagród . Dobra książka to taka, która zainteresuje dziecko. Przed zakupem warto więc poznać zainteresowania malucha, czego chce się nauczyć, a także w jakim kierunku chce się rozwijać. Nie zawsze to, co dorosłym podobało się w dzieciństwie, przypadnie do gustu dziecku. Książka, którą kupimy, powinna być napisana przede wszystkim przystępnym językiem . Książki a wiek dziecka Dla maluchów poniżej drugiego roku życia książka powinna być duża, wydrukowana na grubych, tekturowych kartkach, pełna ilustracji i kontrastujących ze sobą kolorów . Na rynku coraz częściej pojawiają się pozycje pobudzające dziecięce zmysły – strony o zróżnicowanej fakturze, zapachowe, a nawet udźwiękowione.   Przedszkolak jest już na tyle duży, że można zaproponować mu książki, w których występuje tekst pisany dużą czcionką, ilustrowany obrazkami. Tematyką powinny nawiązywać do otoczenia i zachęcać do jego odkrywania . Warte uwagi są pozycje edukacyjne – uczące liter, cyfr, gatunków zwierząt czy roślin. Starszakom warto zaproponować tytuły, w których prezentowane są różne sytuacje i problemy międzyludzkie. Pozwoli rozwinąć to w dzieciach umiejętności społeczne i komunikacyjne.   Dla uczniów podstawówki warto kupować książki z większą ilością tekstu, niekoniecznie obfitujące w...

ebook-huawei
Envato
Newsy
Najlepsze ebooki i audiobooki tego sezonu. Nie będziesz mogła się oderwać!
Najlepsze ebooki i audiobooki tego sezonu. Nie będziesz mogła się oderwać!

Książki towarzyszą nam nie tylko w czasie długich, zimowych wieczorów. Są także doskonałymi kompanami w czasie opalania, a audiobooki umilą kilkugodzinną, wakacyjną wyprawę. Nie, absolutnie nie uważamy, że czas tradycyjnych książek mija! Co więcej, jesteśmy ich wielkimi miłośniczkami. Bywają jednak sytuacje, w których dostęp do nich jest utrudniony, jak np. teraz w czasie pandemii, gdy lepiej opuszczać dom tylko w pilnych sprawach, a więc niekoniecznie do księgarni czy biblioteki. Inną sytuacją jest wakacyjny wyjazd i… ograniczona pojemność walizki. Aubiobooki są świetnym rozwiązaniem podczas długiej jazdy samochodem, czy rowerowej wycieczki. Słowem – ebooki i audiobooki naprawdę doskonale sprawdzają się w momentach, gdy trudno zabrać lub czytać tradycyjną książkę. W doborze odpowiednich tytułów pomoże aplikacja Huawei App Gallery, w której znajdziesz Empik Go z bogatą ofertą ebooków i audiobooków. Przekonana? W takim razie prezentujemy ci nasze pewniaki! 1.    „Motyw ukryty. Z archiwum profilera” Katarzyna Bonda, Bogdan Lach Ten audiobook przeniesie cię w świat zbrodni. Co więcej, będą to historie prawdziwe. Autorzy krok po kroku pokażą ci kolejne etapy poszukiwać sprawców zbrodni. Dowiesz się, jak odnajdywać dowody w miejscach, gdzie pozornie ich nie ma. Czy potrafiłbyś wskazać podejrzanego? Oni tak. Przed tobą odkryją tajniki swojej pracy. "Współpraca Bogdana Lacha – najlepszego polskiego profilera, z Katarzyną Bondą – wybitnym dziennikarzem śledczym, po raz kolejny zaowocowała bestsellerem. Książkę czyta się z zapartym tchem, ponieważ rzeczywistość kryminalna tworzy najlepsze scenariusze" – powiedział dr Jerzy Pobocha, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. To chyba najlepsza recenzja, prawda? 2.  ...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner