5 sposobów na przetwory z grzybów
Przetwory z grzybów można przechowywać nawet przez rok po ich przygotowaniu. Dzięki temu smakiem grzybów możemy cieszyć się także po sezonie. Kiszone i marynowane grzyby mogą stanowić przekąskę albo składnik sałatek, grzyby suszone natomiast nadadzą wyjątkowy aromat zupom i sosom.
Przetwory z grzybów można przechowywać nawet przez rok po ich przygotowaniu. Dzięki temu smakiem grzybów możemy cieszyć się także po sezonie. Kiszone i marynowane grzyby mogą stanowić przekąskę albo składnik sałatek, grzyby suszone natomiast nadadzą wyjątkowy aromat zupom i sosom.
Suszone grzyby
Najłatwiejszym sposobem na przechowywanie grzybów jest ususzenie ich od razu po zbiorze. Grzyby należy oczyścić, odkroić z nich fragmenty zepsute i posegregować według gatunków (po ususzeniu i zmieszaniu trudno może być odróżnić jeden od drugiego). Następnie trzeba je pokroić na dość cienkie, równe paski i rozłożyć na kawałku papieru. Grzyby powinny zostać ułożone w ciepłym suchym miejscu, na słońcu albo w pobliżu piekarnika. Kawałki grzybów można też nawlec na nitkę i rozwiesić nad piekarnikiem. Grzyby powinny suszyć się dopóty, dopóki staną się twarde. Wtedy można zamknąć je w słoikach, ale zamiast przykrywką zakryć je gazą albo kawałkiem lnianej szmatki. W przeciwnym razie mogą spleśnieć.
Grzyby sproszkowane
Innym sposobem przechowywania grzybów jest zmielenie ich po ususzeniu. Sproszkowane grzyby można przechowywać w słoikach i dodawać do sosów oraz zup.
Grzyby marynowane
Grzyby marynowane to smaczna przekąska i dodatek do dań.
Składniki:
- grzyby (np. borowiki, podgrzybki, kurki, rydze, maślaki),
- 2-3 cebule,
- 5 szklanek wody,
- 1 łyżka soli,
- 3 łyżki cukru,
- po 5 ziarenek ziela angielskiego na słoik,
- po 3 liście laurowe na słoik,
- po 1/2 łyżki gorczycy na słoik,
- 1 szklanka octu.
Sposób przygotowania:
Najpierw należy przygotować zalewę: wodę zagotować, dodać do niej sól, cukier, ziele angielskie i liść laurowy oraz gorczycę. Pokroić cebulę na cienkie paski i dodać do gotującej się wody. Po 3-5 minutach od dodania cebuli należy zdjąć garnek z ognia i dolać szklankę octu. Zalewa powinna ostygnąć.
Osobno należy ugotować grzyby, wcześniej jednak należy dokładnie je oczyścić i umyć oraz pokroić na kawałki. Grzyby należy wrzucić do wrzącej wody i przez 5 minut gotować, następnie odcedzić i włożyć do słoików. Do 3/4 wysokości słoika (tak, żeby grzyby były zakryte) należy wlać zalewę i delikatnie zamieszać zawartość. Słoiki należy dokładnie zakręcić, ustawić w dużym garnku na specjalnej podstawce, żeby nie miały kontaktu z dnem, i gotować przez 30 minut.
Grzyby marynowane można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez rok.
Grzyby kiszone
Do kiszenia należy wybierać młode, nieduże grzyby, np. kurki, opieńki, gąski. Po dokładnym oczyszczeniu należy wrzucić je do wrzącej wody i obgotować (3 minuty wystarczą) w wodzie z dodatkiem soli (1 łyżeczka soli na każdy litr). Grzyby należy następnie odsączyć i przepłukać zimną wodą.
Do słoika, w którym będą przechowywane grzyby, sypiemy łyżkę soli, wkładamy grzyby, zalewamy je zimną, przegotowaną wodą i dosypujemy jeszcze jedną łyżkę soli. Do słoika można też włożyć ząbek czosnku, kawałek korzenia chrzanu, liść laurowy, dosypać łyżeczkę gorczycy. Słoik należy dokładnie zamknąć i odstawić do pomieszczenia o temperaturze pokojowej na 5-6 dni. Po tym czasie można przenieść grzyby do chłodnego miejsca. Można je przechowywać w ten sposób przez rok.
Duszone grzyby pasteryzowane
Po oczyszczeniu i odkrojeniu zepsutych części, grzyby należy pokroić i udusić na patelni z dodatkiem oleju rzepakowego. W trakcie duszenia dodać sól i pieprz do smaku. Tak przygotowane grzyby można zamknąć w słoikach i pasteryzować.
Słoiki ustawiamy w dużym garnku na specjalnej podstawce, żeby nie miały kontaktu z dnem. Zalewamy je wodą do wysokości wieczka i gotujemy przez ok. godzinę. Po wyjęciu słoiki trzeba dokręcić i postawić do góry dnem. Dzień później pasteryzację należy powtórzyć. Tak zakonserwowane grzyby można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez ok. pół roku.
- Wzbogać swoje menu! Wypróbuj pomysły na potrawy z grzybów suszonych.
- Kiedy chodzić na grzybobranie? Najlepsza pogoda dla grzybiarzy to...
- Jesteś grzybiarzem? Masz pewność, jak odróżnić grzyby trujące od grzybów jadalnych?
- Bez czego nie wyobrażasz sobie Świąt? Oto potrawy świąteczne: bigos, który posmakuje każdemu.
- Włoska kuchnia to nie tylko pizza i makaron. Spróbuj risotto z pieczarkami - oto prosty przepis na risotto.
- Sprawdź błyskawiczny przepis na grzyby z octem z dodatkiem sosu pomidorowego, cebuli i cukru!