Reklama

Dieta bezglutenowa wymaga dużej dyscypliny i planowania posiłków w taki sposób, żeby nie zawierały produktów glutenowych. Nie jest to proste, ponieważ gluten znajduje się w produktach, które leżą u samej podstawy piramidy zdrowego żywienia: w pieczywie z mąki pszennej i żytniej. Osoby, które cierpią na celiakię, są uczulone na gluten lub chcą schudnąć i podejrzewają, że gluten może być przyczyną ich nadwagi, powinny się go wystrzegać.

Reklama

Dieta bezglutenowa: czym zastąpić pszeniczne i żytnie pieczywo?

Pszeniczne i żytnie pieczywo, a także produkty zawierające jęczmień i owies, można zastąpić produktami ze zbóż, które nie zawierają glutenu. Do takich zbóż należą:

Osoby na diecie bezglutenowej mogą jeść potrawy z tych zbóż, np. kaszę jaglaną i gryczaną, płatki ryżowe, makaron oraz pieczywo, kaszki ryżowe i kukurydziane. Zawsze warto sprawdzić na etykiecie, czy do produktu na pewno nie dodano glutenu. Gwarancję, że produkt jest bezglutenowy, stanowi umieszczony na opakowaniu znaczek przekreślonego kłosa, którym oznacza się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza bezpiecznej ilości 20 mg/kg.

Jakie inne potrawy można jeść na diecie bezglutenowej?

Oprócz pieczywa i makaronów z bezglutenowych zbóż, na diecie bezglutenowej można jeść potrawy z ziemniaków, soi, soczewicy, fasoli, owoce i warzywa, a także orzechy oraz mięso. Przygotowując je, należy pamiętać, żeby nie dodawać do nich składników zawierających gluten, np. tartej bułki lub przypraw, w składzie których znajduje się gluten.

Dopuszczalne są też słodycze, o ile nie są to ciastka i ciasta z mąki zawierającej gluten, oraz tłuszcze: masło, margaryna, oliwa, oleje roślinne.

Na diecie bezglutenowej można jeść produkty mleczne: mleko, jogurt, maślankę, kefir, sery biały i żółty. Możliwe jest jednak, że podczas ich produkcji zastosowano gluten. Zawsze więc trzeba dokładnie zapoznać się ze składem produktu, opisanym na jego opakowaniu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama