Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
© vladstar/Fotolia.com
Newsy

Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Zmiana czasu następuje już dziś w nocy, czyli z 25 na 26 marca. Wskazówki zegarków musimy przesunąć o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej.

Na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Ale to Niemcy zastosowali ją pierwszy raz. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie stosuje się ją od 1977 roku.

"Hotel Paradise 3": Bibi zdradziła nam, czy jest już gotowa na nową miłość

Czy zmiana czasu ma sens? Jakie są plusy i minusy?

Jakie są powody zmiany czasu? Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak nie wszyscy zgadzają się z ideą zmiany czasu. Niektóre badania (m.in. te przeprowadzone w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych) pokazują, że zmiana czasu przyczyniła się wręcz do wzrostu rachunków za prąd! W Japonii natomiast wyliczono, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa!

Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia!

Niektóre badania wskazują na to, że zmiana czasu z zimowego na letni (przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu) może o dziesięć procent zwiększać ryzyko zawału serca! Odpowiednio odwrotnie działa to, kiedy zegarki przestawiamy w drugą stronę (zmiana czasu z letniego na zimowy) - wtedy ryzyko zawału serca zmniejsza się o dziesięć procent.

 

Pierwszy raz czas letni w Europie wprowadzili Niemcy.

 

Uważacie, że zmiana czasu ma sens?

Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News
Newsy
Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)
Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Już w najbliższy weekend zmiana czasu na zimowy. W sobotę 25 października o godz. 3.00 w nocy cofamy wskazówki zegara na godz. 2.00. Po co? Według założeń, dzięki zmianie czasu, mamy lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Czas zmieniamy prawie 100 lat Pierwszy raz na części terenów dzisiejszej Polski czas zmieniono już 99 lat temu. Pierwsi w Europie czas letni wprowadzili bowiem Niemcy, podczas I wojny światowej. Wina Tuska? Czas letni w Polsce jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku. Wtedy ustalono daty zmian na 5 lat do przodu. Za sobotnią zmianę godziny odpowiada więc premier Donald Tusk :) Zmiana czasu z przerwami W Polsce czas zmienano z przerwami. Po wojnie zmiany przeprowadzano je w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 do dziś. Ofiara śmiertelna zmiany czasu To Powstaniec Wielkopolski Gerard Pająkowski. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną godzinę zawieszenia broni - miało to nastąpić punktualnie o 10.00. Ale... Na naszych zegarkach była godzina 10.00, wojska polskie już weszły, ale na zegarkach niemieckich była 9.00 (bo oni zmieniali czas). Padł strzał. Gerard Pająkowski zmarł. Po prostu kwestia niedogadania z czasem - opowiadał w portalu budgoszcz.tvp.pl Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu. Zmiana czasu groźna dla zdrowia Według niektórych naukowców zmiana czasu może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowodzą, że w ciągu pierwszych dni po zmianie - przez skrócenie snu - notuje sie więcej problemów z układem krążenia i z sercem - w tym zawałów. Zmiana czasu jest powszechna?  Wcale nie! W 2014 roku stosowało ją 79 krajów , w tym niektóre - jak Stany Zjednoczone - w części. Nie stosuje jej natomiast w ogóle 159 krajów.  

© vladstar/Fotolia.com
Newsy
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki

Uwaga! Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała w tym roku miejsce w nocy z 27 na 28 października. Oznacza to, że już tej nocy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Wiadomość jest całkiem dobra - bo dzięki tej zmianie czasu będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety zła wiadomość jest taka, że szybciej będzie robiło się ciemno.   Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy? Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale jak się okazuje - chyba jeszcze więcej przeciwników. W ankiecie Europejczycy (aż 80%!) opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Teraz ma przez cały rok ma obowiązywać jeden czas. Jednak ta decyzja nie wejdzie w życie tak szybko. Niebawem się dowiemy, czy była to (27/28 X 2018r.) ostatnia zmiana czasu. Na razie wiadomo, że wkrótce Komisja Europejska przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.   Historia - od kiedy w Polsce zmieniamy czas? W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września.   Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy w ostatni weekend października.

stetoskop i serce
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Statyny: wskazania i przeciwwskazania do stosowania oraz korzyści i skutki uboczne
Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.

Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.   Najważniejsza w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca jest dieta zawierająca m.in. zdrowe, nienasycone tłuszcze, np. te zawarte w tłustych rybach i orzechach. Jedzenie grejpfrutów i picie soku z tych owoców, podwyższa poziom statyn we krwi. Może też zwiększyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli zmiana diety nie obniży cholesterolu, z pomocą mogą przyjść leki lub zioła obniżające jego poziom. Decyzję o podawaniu statyn podejmuje lekarz. Działanie statyn U osób, które przyjmują statyny, wątroba wytwarza mniejszą ilość cholesterolu. Oprócz tego leki zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, zapobiegając pękaniu blaszek miażdżycowych . Mają też działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.   Statyny działają na zasadzie blokady dla enzymu, który jest odpowiedzialny za łączenie cząstek cholesterolu i białek transportujących go. Ponadto statyny wychwytują zły cholesterol i przenoszą go do wątroby. Wątroba natomiast usuwa cholesterol LDL z organizmu. Przyjmowanie statyn zmniejsza poziom złego cholesterolu o 18-55% oraz stężenie trójglicerydów o 7-30%. Leki te zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL o 5-15%. Długotrwałe przyjmowanie statyn przez osoby zagrożone kamicą żółciową zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni. Statyny ograniczają również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.   Najbardziej znane badania na temat statyn to np. WOSCOPS przeprowadzone przez West of Scotland Coronary Prevention Study Group ( zobacz badania ) i badania Scandinavian Simvastatin Survival Study, tzw. 4S ( zobacz badania ). Kto może stosować statyny, a kto powinien ich unikać? Statyny są podawane osobom, u których została rozpoznana choroba...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner