© vladstar/Fotolia.com
Newsy

Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Zmiana czasu następuje już dziś w nocy, czyli z 25 na 26 marca. Wskazówki zegarków musimy przesunąć o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej.

Na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Ale to Niemcy zastosowali ją pierwszy raz. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie stosuje się ją od 1977 roku.

"99 - Gra o wszystko": Big Boy schudł ponad 170 kg: "Nie trzeba biegać miliona kilometrów"

Czy zmiana czasu ma sens? Jakie są plusy i minusy?

Jakie są powody zmiany czasu? Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak nie wszyscy zgadzają się z ideą zmiany czasu. Niektóre badania (m.in. te przeprowadzone w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych) pokazują, że zmiana czasu przyczyniła się wręcz do wzrostu rachunków za prąd! W Japonii natomiast wyliczono, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa!

Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia!

Niektóre badania wskazują na to, że zmiana czasu z zimowego na letni (przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu) może o dziesięć procent zwiększać ryzyko zawału serca! Odpowiednio odwrotnie działa to, kiedy zegarki przestawiamy w drugą stronę (zmiana czasu z letniego na zimowy) - wtedy ryzyko zawału serca zmniejsza się o dziesięć procent.

 

Pierwszy raz czas letni w Europie wprowadzili Niemcy.

 

Uważacie, że zmiana czasu ma sens?

Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News
Newsy
Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)
Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Już w najbliższy weekend zmiana czasu na zimowy. W sobotę 25 października o godz. 3.00 w nocy cofamy wskazówki zegara na godz. 2.00. Po co? Według założeń, dzięki zmianie czasu, mamy lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Czas zmieniamy prawie 100 lat Pierwszy raz na części terenów dzisiejszej Polski czas zmieniono już 99 lat temu. Pierwsi w Europie czas letni wprowadzili bowiem Niemcy, podczas I wojny światowej. Wina Tuska? Czas letni w Polsce jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku. Wtedy ustalono daty zmian na 5 lat do przodu. Za sobotnią zmianę godziny odpowiada więc premier Donald Tusk :) Zmiana czasu z przerwami W Polsce czas zmienano z przerwami. Po wojnie zmiany przeprowadzano je w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 do dziś. Ofiara śmiertelna zmiany czasu To Powstaniec Wielkopolski Gerard Pająkowski. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną godzinę zawieszenia broni - miało to nastąpić punktualnie o 10.00. Ale... Na naszych zegarkach była godzina 10.00, wojska polskie już weszły, ale na zegarkach niemieckich była 9.00 (bo oni zmieniali czas). Padł strzał. Gerard Pająkowski zmarł. Po prostu kwestia niedogadania z czasem - opowiadał w portalu budgoszcz.tvp.pl Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu. Zmiana czasu groźna dla zdrowia Według niektórych naukowców zmiana czasu może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowodzą, że w ciągu pierwszych dni po zmianie - przez skrócenie snu - notuje sie więcej problemów z układem krążenia i z sercem - w tym zawałów. Zmiana czasu jest powszechna?  Wcale nie! W 2014 roku stosowało ją 79 krajów , w tym niektóre - jak Stany Zjednoczone - w części. Nie stosuje jej natomiast w ogóle 159 krajów.  

© vladstar/Fotolia.com
Newsy
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki

Uwaga! Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała w tym roku miejsce w nocy z 27 na 28 października. Oznacza to, że już tej nocy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Wiadomość jest całkiem dobra - bo dzięki tej zmianie czasu będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety zła wiadomość jest taka, że szybciej będzie robiło się ciemno.   Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy? Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale jak się okazuje - chyba jeszcze więcej przeciwników. W ankiecie Europejczycy (aż 80%!) opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Teraz ma przez cały rok ma obowiązywać jeden czas. Jednak ta decyzja nie wejdzie w życie tak szybko. Niebawem się dowiemy, czy była to (27/28 X 2018r.) ostatnia zmiana czasu. Na razie wiadomo, że wkrótce Komisja Europejska przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.   Historia - od kiedy w Polsce zmieniamy czas? W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września.   Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy w ostatni weekend października.

stetoskop i serce
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Statyny: wskazania i przeciwwskazania do stosowania oraz korzyści i skutki uboczne
Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.

Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.   Najważniejsza w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca jest dieta zawierająca m.in. zdrowe, nienasycone tłuszcze, np. te zawarte w tłustych rybach i orzechach. Jedzenie grejpfrutów i picie soku z tych owoców, podwyższa poziom statyn we krwi. Może też zwiększyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli zmiana diety nie obniży cholesterolu, z pomocą mogą przyjść leki lub zioła obniżające jego poziom. Decyzję o podawaniu statyn podejmuje lekarz. Działanie statyn U osób, które przyjmują statyny, wątroba wytwarza mniejszą ilość cholesterolu. Oprócz tego leki zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, zapobiegając pękaniu blaszek miażdżycowych . Mają też działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.   Statyny działają na zasadzie blokady dla enzymu, który jest odpowiedzialny za łączenie cząstek cholesterolu i białek transportujących go. Ponadto statyny wychwytują zły cholesterol i przenoszą go do wątroby. Wątroba natomiast usuwa cholesterol LDL z organizmu. Przyjmowanie statyn zmniejsza poziom złego cholesterolu o 18-55% oraz stężenie trójglicerydów o 7-30%. Leki te zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL o 5-15%. Długotrwałe przyjmowanie statyn przez osoby zagrożone kamicą żółciową zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni. Statyny ograniczają również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.   Najbardziej znane badania na temat statyn to np. WOSCOPS przeprowadzone przez West of Scotland Coronary Prevention Study Group ( zobacz badania ) i badania Scandinavian Simvastatin Survival Study, tzw. 4S ( zobacz badania ). Kto może stosować statyny, a kto powinien ich unikać? Statyny są podawane osobom, u których została rozpoznana choroba...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik