Barbara Jaruzelska Barbara i Wojciech Jaruzelscy Barbara Jaruzelska Monika Jaruzelska na premierze spektaklu Tamta Pani w Teatrze Capitol Barbara Jaruzelska
Barbara Jaruzelska
East News
1/5
Barbara Jaruzelska
East News

Nie żyje Barbara Jaruzelska, wdowa po byłym komunistycznym przywódcy i pierwszym prezydencie III RP generale Wojciechu Jaruzelskim. O jej śmierci poinformowała na swoim profilu facebookowym córka - Monika Jaruzelska. 

Jak poinformowała Monika Jaruzelska, jej Mama odeszła w poniedziałek rano.

Barbara Halina Jaruzelska, z domu Jaskólska urodziła się w 1930 roku. Była artystką wojskowego zespołu pieśni i tańca, skończyła też studia pedagogiczne. W 1960 roku wyszła za  Wojciecha Jaruzelskiego, wówczas dowódcę 12. dywizji zmechanizowanej Ludowego Wojska Polskiego. Mąż w późniejszych latach został szefem sztabu, ministrem obrony, a w końcu przywódcą komunistycznego PRL i I sekretarzem Komitetu Centralnego rządzącej partii - PZPR. To on ogłosił 13 grudnia 1981 wprowadzenie stanu wojennego.

2/5
Barbara i Wojciech Jaruzelscy
East News

Po przemianach demokratycznych Jaruzelski został pierwszym prezydentem nowej Polski, a Barbara Jaruzelska - pierwszą polską pierwszą damą. 

3/5
Barbara Jaruzelska
East News

Barbara Jaruzelska na pogrzebie męża.

4/5
Monika Jaruzelska na premierze spektaklu Tamta Pani w Teatrze Capitol
ONS

O śmierci Mamy poinformowała Monika Jaruzelska.

5/5
Barbara Jaruzelska
East News

Pogrzeb Barbary Jaruzelskiej odbędzie się 6 czerwca w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.

Więcej na temat Barbara Jaruzelska