Agencja Reuters podała w piątek, 16 lutego, że zmarł Aleksiej Nawalny - lider rosyjskiej opozycji i największy przeciwnik polityczny Władimira Putina zmarł w wieku 47 lat w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji. Co wiadomo o jego śmierci?

Reklama

Aleksiej Nawalny nie żyje. Rosyjski opozycjonista miał 47 lat

16 lutego agencja informacyjna Reuters poinformowała, że nie żyje Aleksiej Nawalny, uznawany za największego politycznego przeciwnika prezydenta Rosji, Władimira Putina. Nawalny przebywał w kolonii karnej w związku z licznymi wyrokami, które rosyjski wymiar sprawiedliwości wymierzył mu m.in. za opozycyjną działalność.

Dokładna przyczyna śmierci Nawalnego nie jest znana: 47-latek "miał źle poczuć się po spacerze". Jak jednak wiadomo, psychiczny i fizyczny stan mężczyzny nie był dobry, a sam osadzony skarżył się m.in. na ograniczoną opiekę medyczną w kolonii karnej, w której przebywał.

Jak poinformowała rosyjska służba więzienna, przywódca rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek po upadku i utracie przytomności w kolonii karnej (...), gdzie odsiadywał długi wyrok
- podaje ''Reuters''.
Aleksiej Nawalny nie żyje
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Zobacz także: Nie żyje Katarzyna Kwiecień z "Twoja twarz brzmi znajomo". Znamy szczegóły pogrzebu

Aleksiej Nawalny przybywał w kolonii karnej od 2021 roku, gdy wrócił do Rosji po nieudanej próbie otrucia, do której doszło rok wcześniej. Został wówczas aresztowany i skazany na 9 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, a następnie w wyniku kolejnych procesów - 19 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także

Mimo przebywania w kolonii karnej, Nawalny nadał był aktywny w sieci, gdzie ostro krytykował działania Władimira Putina. Nawoływał m.in. do zaprzestania agresji na Ukrainę i wypłaty reparacji wojennych. Jednocześnie Nawalny skarżył się na ograniczoną pomoc medyczną w więzieniu i problemy zdrowotne.

16 lutego poinformowano Putina o śmierci Nawalnego, jednak jeszcze wczesnym popołudniem współpracownicy opozycjonisty nie potwierdzili informacji o jego zgonie.

Reklama

Zobacz także: Nie żyje mistrz świata w maratonie. 24-latek zginął w tragicznych okolicznościach

Reklama
Reklama
Reklama