Czerwony księżyc
East News
1/6
Czerwony księżyc
East News

Co to jest Krwawy Superksiężyc? Już w poniedziałek nad ranem będziemy mogli zobaczyć rzadkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Księżyca połączone z faktem, że będzie najbliżej Ziemi. 

Jak informuje portal crazynauka.pl, na terenie naszego kraju możemy podziwiać jego zasadniczą fazę między 4.11 a 5.23. Kulminacja ma nastąpić dokładnie o 4.47.

 

Dlaczego warto je obejrzeć? Oto najważniejsze powody!

2/6
Zaćmienie Księżyca, częściowe
East News

W ciągu ostatnich stu lat coś takiego zdarzyło się tylko 5 razy! A następne takie wydarzenie będzie można obejrzeć dopiero za 18 lat.

3/6
Przedstawienie kolejnych faz zaćmienia księżyca
East News

Księżyc będzie wielki! Według NASA, 14 proc. większy niż zwykle. W chwili zaćmienia znajdzie się bowiem w najmniejszej odległości od Ziemi w tym roku - “zaledwie” 356 882 km (wg. wyborcza.pl)! A to raptem tyle co przebieg wielu samochodów flotowych :)

4/6
Całkowite zaćmienie księżyca - daleki kadr
East News

Księżyc będzie czerwony! Krwawoczerwony! Jak to się dzieje? 

Każdy z nas wielokrotnie widział piękne czerwone promienie wschodzącego, czy zachodzącego słońca. Padają one wówczas pod małym kątem w stosunku do powierzchni naszego globu i muszą przejść przez gęstszą warstwę powietrza niż w ciągu dnia. A gęste powietrze rozprasza światło w taki właśnie sposób.

Jak informuje crazynauka.pl, w czasie zaćmienia, Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Ziemia całkowicie przykryje Księżyc swoim cieniem. Światło, które do niego dotrze, to jedynie te “czerwone”, rozproszone przez naszą atmosferę, promienie przy ziemskiej krawędzi. I to one dadzą krwawy efekt.

5/6
Zaćmienie księżyca - ludzie fotografują
East News

Księżyc, choć ciemniejszy niż zwykle - bo czerwony - ma być bardzo “fotogeniczny”. Będzie na tyle jasny, by amatorzy księżycowych fotek spokojnie wykonali swoje arcydzieła. Oczywiście jeśli nie będzie chmur.

6/6
Zrzut ekranu z filmiku NASA na temat zaćmienia księżyca
YouTube.com/NASA

Warto to zobaczyć - o czym zaświadczają całym swoim autorytetem specjaliści z NASA. Zresztą zobaczcie ich filmik: