IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ
Fot. Agnieszka Pałtynowicz

Idealne pierniki na święta i mikołajki. Iga Sarzyńska-Komorowska z Torunia zdradza sekret jej wypieków

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ
Fot. Agnieszka Pałtynowicz

Jaki jest prawdziwy piernik? Jak musi wyglądać i smakować? Jakie składniki powinien w sobie mieć? Na te wszystkie pytania odpowiedziała Iga Sarzyńska-Komorowska, która stworzyła markę IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ. To marka stworzona z prawdziwej pasji i wyjątkowych marzeń pary - Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej i Macieja Komorowskiego, od pokoleń związanych z branżą piekarniczo-cukierniczą.

Przepis na idealny piernik

Prawdziwy piernik jest bogaty w miód, który wzmacnia serce, koi nerwy i ożywia rozum. Pachnie intensywnie orientalnymi przyprawami. Na początku odczuwa się mocną nutę gwiazdek anyżu, suszonych owoców drzewa Badiana. Potem pojawia się silny i aromatyczny cynamon, wyrazisty imbir o właściwościach rozgrzewających, goździki i mający wiele właściwości lecznicze kardamon. W przyprawie piernikowej nie może zabraknąć również kolendry,  gałki muszkatołowej, ziela angielskiego oraz najwyższej jakości pieprzu.

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ
Fot. Agnieszka Pałtynowicz

Nazwa tego wyjątkowego, aromatycznego ciasta pochodzi od staropolskiego słowa ''pierny'' czyli pieprzny. Źródła historyczne podają, że pierwsza wzmianka o toruńskim pierniku pochodzi z końca XIV wieku,  pisali o nim między innymi Ignacy Krasicki i Zygmunt Gloger.

Sławę, porównywalną z Norymbergą, Toruń zyskał jednak dopiero w XVII wieku. W szczytowym momencie było tu ok. 65 mistrzów piernikarstwa. Z uwagi na wykorzystywanie drogocennych przypraw korzennych  z najdalszych zakątków świata, pierniki były dobrem luksusowym. Raczyli się nim jedynie najzamożniejsi obywatele – Panowie zagryzali nimi trunki, a damy delektowały się  przysmakami piernikowymi podczas podwieczorków.

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ
Fot. Agnieszka Pałtynowicz

Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń to prawdziwa tradycja

Piernik od zarania dziejów w perfekcyjny sposób łączy rzemiosło kulinarne ze sztuką. W pracowni Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, Iga przybliża mariaż smaku piernikowych rarytasów z artystyczną kreatywnością. Tworząc produkty na miarę i potrzeby współczesnego świata.

Od kiedy pamiętam właśnie to ciasto uwodziło mnie możliwościami artystycznego przekazu oraz cudowną wonią. W tym zapachu unoszą się najwspanialsze wspomnienia dzieciństwa, Świąt Bożego Narodzenia, pierwszych miłości czy choćby marzenia o lepszym jutrze. I wiara w ich spełnienie. Wierzę, że w pierniku zamknięte są wzruszenia i nasze najskrytsze tęsknoty, które uwielbiamy przywodzić na myśl przy każdej nadarzającej się okazji.

W każdym kęsie tego wyjątkowego ciasta, przepełnionego witalnością i energią, ukryta jest siła pobudzająca do działania i czynienia dobra.

Piękne pierniki, które widzicie na zdjęciach, możecie zamówić na stronie igasarzynska.pl

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ
Fot. Agnieszka Pałtynowicz

Takie cuda tworzy Iga Sarzyńska-Komorowska. Wśród jej projektów znajdzie się też coś dla miłośników pudrowego różu - sama słodycz!

Fot. Agnieszka Pałtynowicz

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ to marka stworzona z prawdziwej pasji i wyjątkowych marzeń pary - Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej i Macieja Komorowskiego, od pokoleń związanych z branżą piekarniczo-cukierniczą.

Artystyczny, autorski charakter tworzonym w samym centrum Torunia niezwykłym słodyczom nadaje Iga Sarzyńska-Komorowska, uważana za jednego z najwybitniejszych polskich cukierników młodego pokolenia, mistrzyni dekoracji. Osobowość branżowa targów Sweet Expo 2017, autorka książki „Moje Cztery Pory Roku” o artystycznym zdobieniu ciasteczek, tortów, babeczek i oczywiście pierników.

Więcej na temat piernik
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08