Reklama

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza, który został pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Zamordowany podczas finału WOŚP prezydent Gdańska spoczął wśród innych zasłużonych dla tego miasta. Był związany z bazyliką w sposób szczególny.

Paweł Adamowicz nazywał Bazylikę Mariacką „perłą Gdańska”. Sam głęboko wierzący zawsze łożył na remont tej najbardziej znanej świątyni w Gdańsku. Wiąże go z nią wątek osobisty - na sklepieniu Bazyliki Mariackiej znalazła się gwiazda, którą Adamowicz ufundował swoim córkom - Antoninie i Teresie. O związku prezydenta z bazyliką mówił ostatnio w TVN24 ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

Mówił mi: kiedyś tak się zastanawiałem co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym... I co? Wszystko dla Gdańska - odpowiada ksiądz.

O tym, że zamordowany prezydent może zostać pochowany w bazylice mówiono już we wtorek, dzień po śmierci Adamowicza. Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź uzależniał to od woli rodziny.

- Świętej pamięci Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. A teraz to zadanie, które stoi przed nami, umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej, do tego jest upoważniona rodzina - mówił arcybiskup, cytowany przez trojmiato.pl.

Zobacz także

Gdzie został pochowany Paweł Adamowicz

Decyzja zapadła w środę.

- Zgodnie z wielowiekową tradycją, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego i do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - mówił ks. Bradtke.

Dziś, w sobotę 19 stycznia, urna z prochami prezydenta Adamowicza została umieszczona w niszy bazyliki, przy wejściu do Izby Rajców. Jak wyjaśnia portal gdansk.gosc.pl, to zewnętrzna kaplica z XV w., w której od stuleci miejscy rajcy gromadzili się na modlitwy.

W Bazylice Mariackiej pochowanych jest około 6 tys. mieszkańców Gdańska, w tym wielu wybitnych. Najstarszy zachowany do dziś grób należy do Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta, zamordowanych przez Krzyżaków rok po bitwie pod Grunwaldem (w 1411) burmistrzów Głównego Miasta.

Zobacz też: Piękny gest Piotra Żyły. Skoczek podczas zawodów uczci Pawła Adamowicza

W bazylice spoczęło też kilkudziesięciu innych burmistrzów miasta, a także admirał Arend Dickmann, dowódca polskiej floty w bitwie pod Oliwą, Jerzy Strakowski, architekt i budowniczy, Martin Opitza, twórca literatury niemieckiej. W 2010 r. pochowano tu również Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W tej krypcie spoczął Paweł Adamowicz

East News

Reklama

Bazylika to najbardziej znana gdańska świątynia:

East News
Reklama
Reklama
Reklama