Eurowizja 2023: Startują - Urbańska, Szemplińska, Hyży - kto jeszcze?
Artur Zawadzki/REPORTER, Tadeusz Wypych/REPORTER, WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Newsy

Eurowizja 2023: Startują - Urbańska, Szemplińska, Hyży, finalistka "Projekt Lady". Kto jeszcze?

Eurowizja 2023 już się zbliża. W tym roku na giełdzie nazwisk zgłoszonych do preselekcji pojawiło się kilka mocnych pozycji. Kto marzy o europejskiej scenie?

Wielki finał polskich eliminacji do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się już 26 lutego. Wtedy to przed jurorami i telewidzami zaprezentuje się dziesięcioro wykonawców, wyłonionych z listy liczącej ponad 80 nazwisk, bo tylu artystów zgłosiło się do preselekcji. TVP będzie też dysponować jedną "dziką kartą", którą wyróżni wybranego wykonawcę i dopuści go do finału. Do końcowej rywalizacji dostanie się trójka najlepszych, którzy ponownie wykonają swoje premierowe piosenki. I tu, po raz kolejny, głos będą mieli widzowie. 

Eurowizja 2023: Maja Hyży zajęła przedostatnie miejsce w preselekcjach. Tak komentuje swój wynik

Eurowizja 2023: Urbańska, mister Polski, finalistka "Projekt Lady" oraz reprezentantka

Według nieoficjalnego zestawienia, opublikowanego przez Dziennik Eurowizyjny, o możliwość zaprezentowania się w finale walczą w większości nieznani szerszej publiczności debiutanci, ale i preselekcyjne weteranki oraz kilka zaskakujących nazwisk. Warunek stawiany startującym jest jeden - proponowany utwór nie mógł być publikowany ani publicznie odtwarzany przed wrześniem 2022 roku. I tak o głosy widzów oraz przychylność jurorów podczas preselekcji do Eurowizji 2023 zabiegać będą m.in.:

Natasza Urbańska (z piosenką "Lift u up") - przypomnijmy, że artystka już dwukrotnie otarła się o zwycięstwo w preselekcjach. W 2007 roku zajęła trzecie miejsce, prezentując utwór "I like it loud". Rok później, z ugruntowaną pozycją w show-biznesie, dzięki "Przebojowej nocy" i rywalizacji w "Jak oni śpiewają", uplasowała się na drugiej pozycji, zmuszona uznać przewagę Isis Gee. Natasza Urbańska wykonała wtedy kompozycję "Blow over" i wystąpiła w stylizacji a'la seksowna panna młoda, w ultrakrótkiej sukni ślubnej i czarnych lakierowanych kozaczkach. Jej występ w towarzystwie tancerzy z Teatru Studio Buffo uznano za najciekawszy, a wokal chwaliła nawet Elżbieta Zapędowska. Okazało się jednak, że to troszkę za mało, a głosujący wybrali amerykańską Polkę. 

Natasza Urbańska okładka singla Lift u up
Mat. prasowe

Zobacz takżeNatasza Urbańska pochwaliła się sesją z 14-letnią córką: "Najpiękniejsze księżniczki"

Lidia Kopania, wokalistka z jeszcze większym eurowizyjnym doświadczeniem. 44-latka przeszła przez eliminacyjne sito i zaprezentowała się europejskiej widowni w 2009 roku w półfinale konkursu, ale wtedy zabrakło głosów, by przejść dalej. Później było o niej słychać przede wszystkim w medialnych kontekście skandali. Sara May, która bez powodzenia próbowała dostać się do preselekcji, nazwała reprezentantkę "Ruską, którą przejechał traktor", a sama Lidia Kopania "błysnęła" po kilku latach, gdy równie uprzejmie zwróciła się do Anny Karwan, wulgarnie przekręcając jej nazwisko. W 2022 roku po raz kolejny próbowała dostać się do konkursu i ponownie znalazła się na językach. Wszystko przez fałsze i zapomniany tekst podczas koncertu w preselekcjach. Piosenkarka tłumaczyła, że to "celowo". 

Lidia Kopania masakruje występ na preselekcjach do Eurowizji 2022
Piętka Mieszko, AKPA

Natalia Sikora ("Fiery angel") - nieco zapomniana laureatka drugiej edycji "The Voice of Poland", obdarzona głosem jak dzwon. Za śpiewającą aktorką stoją nie tylko umiejętności, ale i doświadczenie w prestiżowych konkursach. Na koncie ma m.in. zwycięstwo w SuperDebiutach na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu czy Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Artystka od lat stroniła od masowej produkcji i komercji, i nie godziła się na popowy, radiowy repertuar. Nie wiadomo więc, dlaczego ciągnie ją na Eurowizję.

Natalia Sikora podczas Sabatu Czarownic w Kielcach
AKPA

Julia "Sara" Jaroszewska - telewizyjna celebrytka, która zasłynęła w sieci dzięki występom w show "Projekt Lady". Pierwsze wokalne szlify zdobywała już przed przygodą z telewizją, a w trakcie trwania programu niejednokrotnie wspominała, że marzy o karierze piosenkarki. Próbowała już swoich sił w preselekcjach w 2018 roku, jednak bez powodzenia. 

Julia
Instagram/@juliasara93

Ramona Rey (z piosenką "Kocham") - ciekawa niszowa twórczyni odważnie eksperymentująca z muzyką, od kilkunastu lat funkcjonująca na obrzeżach show-biznesu, mimo czterech wydanych płyt. Jej poczynania spotykają się przychylnymi recenzjami krytyków, ale jak dotąd artystce nie udało się przebić do mainstreamu. Największą szansę zaprezentowania się szerszej publiczności Ramona Rey miała podczas udziału w "SuperSTARCIU" w 2014 roku, ale zajęła odległą, siódmą lokatę, a i sam program nie okazał się przebojem, znikając z anteny po jednej edycji. Próbowała dostać się do Konkursu Eurowizji w 2018 roku, ale została zdyskwalifikowana za złamanie regulaminu preselekcji. Jej tegoroczne zgłoszenie, w charakterystycznym stylu, skomentował Kuba Wojewódzki:

- To jest wiadomość sensacyjna. Ramona Rey chce być naszą kandydatką na Eurowizję 2023. Dobry ruch. Też uważam, że jak ktoś nie potrafi się tutaj dobrze zacząć, to tam może mu się uda dobrze skończyć - napisał w "Polityce"

Ramona Rey
ONS

Maja Hyży (z kawałkiem "Never hide") - była żona Grzegorza Hyżego, która dała się poznać dzięki udziałowi w "X-Factorze". Celebrytka na długo zniknęła ze sceny, koncentrując się na macierzyństwie i publikując w sieci przede wszystkim parentingowy content (wspólnie z aktualnym partnerem wychowuje czworo dzieci, w tym synów-bliźniaków z pierwszego małżeństwa). W tak zwanym międzyczasie, Maja Hyży dwukrotnie startowała w konkursowych preselekcjach, bez rezultatu. Przypomniała widzom, że potrafi śpiewać, dzięki udziałowi w 14. edycji "Twoja twarz brzmi znajomo", gdzie dotarła do finału. 

Maja Hyży odsłoniła dekolt
TRICOLORS/East News

Alicja Szemplińska - największa eurowizyjna przegrana. Młodą wokalistkę wytypowano do udziału w Eurowizji 2020, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa organizatorzy odwołali konkurs. Fani Alicji Szemplińskiej ufali, że automatycznie zostanie reprezentantką Polski w kolejnym roku, jednak tak się nie stało. Władze TVP zamiast niej wolały posłać do Rotterdamu Rafała Brzozowskiego. Wszyscy pamiętają, jak się to skończyło.

The Voice of Poland: Alicja Szemplińska opowiedziała o molestowaniu
AKPA/ Jacek Kurnikowski

Spośród ubiegających się szansę udziału w konkursie możecie kojarzyć jeszcze m.in. Kubę Szmajkowskiego, finalistę "The Voice Kids", Marię Niklińską, aktorkę i córkę Jolanty Fajkowskiej, Daniela Borzewskiego, Mistera Polski 2019 i Annę Cyzon z "Must be the music". Komuś kibicujecie?

Zobacz takżeTVP przyznała, że zapłaciła artystom za koncert "Solidarni z Ukrainą". Justyna Steczkowska komentuje

Eurowizja 2022: Kuba Szmajkowski
Akpa/Piętka Mieszko

Maria Niklińska
East News

Daniel Borzewski

Anna Cyzon

 

 

 

 

 

Lidia Kopania masakruje występ na preselekcjach do Eurowizji 2022
Piętka Mieszko, AKPA
TV-Show
Eurowizja 2022: Lidia Kopania masakruje występ: "Rozbiegany wzrok, fałsz za fałszem"
Fani Eurowizji są przerażeni występem Lidii Kopani na preselekcjach do Eurowizji 2022. "Lidia Kopania już wie, że zawaliła".

19. lutego odbył się koncert preselekcyjny do Eurowizji 2022. Podczas widowiska wystąpiła m. in. Lidia Kopania z utworem "Why Does It Hurt". Niestety wygląda na to, że wykonanie piosenkarki nie przypadło do gustu publiczności. W komentarzach w trakcie występu pojawiło się mnóstwo słów, w którym fani nie szczędzą wokalistce krytyki.  Lidia Kopania już wie, że zawaliła. Sprawdźcie szczegóły.  Eurowizja 2022: Internauci krytykują występ Lidii Kopani na preselekcjach Właśnie trwa koncert "Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję", który wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję 2022. Wygląda na to, że to nie był zbyt szczęśliwy wieczór dla Lidii Kopani, która wystąpiła z piosenką "Why does it hurt". Fani Eurowizji, tłumacząc tytuł na Polski pytają "Dlaczego to boli?" i wypominają wokalistce fałszowanie na scenie:  - Lidia Kopania już wie, że zawaliła. Rozbiegany wzrok, przybita mina, jakby chciała zejść z tej sceny. Fałsz za fałszem, smutny widok. #Eurowizja #Eurovision #TuBijeSerceEuropy - Lidia Kopania -  Why Does It Hurt"? - Rodzaj nijakiej piosenki przypominającej więź. Jest klasyczna, jak każda piosenka z tego gatunku, ale wydaje się bardziej przestarzała niż ponadczasowa. To w miarę przyzwoity wysiłek i tyle #Eurowizja 🇵🇱 - Lidia Kopania pyta nas „Dlaczego to boli?” Wciąż czekam na resztę żartu... - Czy Lidia Kopania rzeczywiście została wepchnięta pomiędzy intro Viki Gabor a jej występ? Dobry panie. Biedna kobieta. 🙈 #TuBijeSerceEuropy - Musiało być paradoksem, że Lidia Kopania tak bardzo rani nas swoim śpiewem, jednocześnie pytając: „Dlaczego to boli?”. Przepraszam, ale nadal tam jestem. Oglądaliście występ Lidii Kopani? Zobacz...

Lidia Kopania o występie na preselekcjach do Eurowizji
AKPA Mieszko Piętka
Newsy
Eurowizja 2022: Lidia Kopania tłumaczy występ: "Przynajmniej będzie huczało"
Lidia Kopania wyznała, że jej występ był hołdem dla zmarłych bliskich. Odnosi się do krytyki po preselekcjach do Eurowizji.

Wczorajsze preselekcje do Eurowizji 2022 to nie tylko wielka wygrana Krystiana Ochmana ale również zamieszanie wokół występu Lidii Kopani. Internauci mocno skrytykowali występ wokalistki oraz sugerowali, że zapomniała tekstu. W sieci pojawiło się oświadczenie autorów piosenki, którzy są załamani tym, co zobaczyli i sugerują, że Lidia Kopania zniszczyła swoją piosenkę specjalnie. Głos w sprawie zabrała również sama Lidia Kopania. Artystka zdecydowała się także, na trudne wyznanie. Czy to z tego powodu tak poprowadziła swój występ?  Eurowizja 2022: Lidia Kopania komentuje swój występ na preselekcjach Wczorajszy występ Lidii Kopani na preselekcjach do Eurowizji zagwarantował jej ostatnie miejsce w zestawieniu. Internauci mówili wprost, że Lidia Kopania zmasakrowała swój występ na preselekcjach. Zwrócili uwagę nie tylko na fałsz ale również rozbiegany wzrok oraz sugerowali, że zapomniała tekstu piosenki. "Lidia już wie, że zawaliła", pisali w komentarzach. Po występie Lidii Kopani komentowali nie tylko fani Eurowizji ale także autorki piosenki "Why does it hurt". Ylva i Linda Persson zmiażdżyły występ wokalistki, twierdząc, że zrobiła to specjalnie.  Głos w sprawie zabrała również Lidia Kopania, która w rozmowie z Pomponik.pl, wprost przyznała, że jej występ na preselekcjach do Eurowizji wyglądał dokładnie tak, jak go zaplanowała.  Mój występ miał taki być - inny. I cóż, w końcu będzie zapamiętana ta edycja preselekcji. Nie, nie zapomniałam tekstu. Ja uwielbiam Monty Pythona... Jakbym zaśpiewała znakomicie, to bym przegrała z faworytem, a tak przynajmniej będzie "huczało" Zapytana o to, czy zamierza więc świętować fakt, że udało jej się spełnić swój plan, zaskoczyła wyznaniem, że ma...

Eurowizja 2018 - kto z Polski? Pierwsi chętni
Newsy
Eurowizja 2018: Rusza eurowizyjna machina! Są pierwsi chętni. Znamy szczegóły
Kto chce nas reprezentować w tym roku?

Tuż po nowym roku, kiedy opadną już emocje związane z koncertami sylwestrowymi, rusza eurowizyjna machina oraz spekulacje, kto będzie nas reprezentował na Eurowizji 2018 w Lizbonie. Na wszelkich forach i blogach internetowych pojawiły się już pierwsze nazwiska. Ponadto - Telewizja Polska opublikowała regulamin zgłaszania utworów i wyboru polskiego reprezentanta. Poznajcie szczegóły!   Zobacz:  Margaret wyjaśnia nam, dlaczego wystąpi w szwedzkich eliminacjach do Eurowizji, a nie w polskich!   Eurowizja 2018 - kto z Polski?   Artyści, którzy chcą nas reprezentować na Eurowizji 2018 w Lizbonie swoje zgłoszenia do TVP mogą nadsyłać do 1 lutego 2018 roku. Oczywiście utwór nie może trwać dłużej niż trzy minuty, jego tekst musi być po angielsku lub po polsku i nie może mieć premiery wcześniej przed 1 września. TVP wprowadziła małą zmianę - o udział w polskich preselekcjach mogą walczyć również artyści, którzy nie mają polskiego obywatelstwa. Uczestników polskich preselekcji wybierze komisja jurorska, ich nazwiska powinniśmy poznać do 6 lutego 2018 roku. O tym, kto będzie nas reprezentował, zadecyduje również jury oraz widzowie. Na razie nie wiemy, kto zasiądzie w obu komisjach. Więcej - tutaj.    Przejdźmy do najważniejszego - muzyków, którzy wyrazili chęć reprezentowania Polski na Eurowizji lub o których się spekuluje, że są chętni. Wśród nich znalazła się m.in. Isabell Otrebus, która brała udział w polskich preselekcjach już rok temu z utworem "Voiceless". Wówczas zajęła, wysokie 4. miejsce! Tym razem chce nas reprezentować z utworem "Delirium", który zaprezentowała na Sylwestrze TVP w Zakopanem.     Na giełdzie nazwisk pojawia się również Ramona Rey, która miałaby zgłosić się z utworem „EUVI”. Czy piosenkarka chciałaby wystąpić podczas preselekcji? Ta piosenka nie była...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik