Za nami drugi półfinał Eurowizji 2022. Pośród wielu utalentowanych reprezentantów jeden przykuł uwagę swoim nietuzinkowym występem. Konstrakta, która reprezentowała Serbię, przygotowała nietypowe widowisko, którym zaintrygowała widzów. W wywiadzie zdradziła, że jej występ jest manifestem poruszającym poważny problem serbskich artystów.

Reklama

Eurowizja 2022: Oryginalny występ Serbii niesie za sobą przekaz

Drugi półfinał Eurowizji 2022 wzbudził wiele emocji. Pośród reprezentantów, którzy wystąpią w finale znalazła się Polska. Obok fenomenalnego Krystiana Ochmana do finału awansowały kraje takie jak: Belgia, Czechy, Azerbejdżan, Finlandia, Estonia, Australia, Szwecja, Rumunia oraz Serbia. To właśnie reprezentantka kraju, który jako ostatni wskoczył na finałową listę, zaskoczyła swoim występem najbardziej. Konstrakta a właściwie Anna Duric zaprezentowała utwór "In Corpore Sano", w którym zastanawia się... jaki sekret skrywają gładkie włosy Meghan Markle! Także oprawa sceniczna wywołała mieszane uczucia wśród widzów. Artystka przez cały występ myła ręce w misce z wodą. Wokół niej w kręgu stali tancerze przebrani w długie szaty. Całość przywodziła na myśl kościelną scenerię.

Zobacz także: Eurowizja 2022: Polscy fani mają zastrzeżenia do występu Krystiana Ochmana! "Po co to wszystko?"

Konstrakta wykonała utwór w ojczystym języku ze wstawkami z języka angielskiego. Okazało się, że w utworze artystka ukryła drugie dno. "In Corpore Sano" w języku łacińskim oznacza "w zdrowym ciele". Reprezentantka Serbii zwraca uwagę na stereotypowe postrzeganie piękna, a przede wszystkim porusza problem braku ubezpieczenia zdrowotnego wśród serbskich artystów. W wywiadzie dla turyńskiej gazety wyjaśniła, co pragnie przekazać swoim widzom.

Zobacz także

Zobacz także: Eurowizja 2022: Znamy kolejność występów w finale! Kiedy zobaczymy Krystiana Ochmana?

AP/Associated Press/East News

Ubezpieczenie zdrowotne w piosence jest metaforą niepewności, poczucia braku ochrony i bezbronności – wyznała w rozmowie z Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa reprezentantka Serbii.

Artystka zdradziła, że przez serbski system opieki zdrowotnej, sama nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego.

Moja sytuacja osobista nie jest aż tak ważna, chociaż prawdą jest, że nie mam ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ serbski system opieki zdrowotnej nie zapewnia artystom bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jesteśmy niewidzialni i zastanawiam się, kto się mną zaopiekuje. Zdrowie przypisuje się w dzisiejszych czasach bardzo dużą wartość, a przesłanie, że zdrowie to młodość, jest też przekazywane w sposób przedziwny – tłumaczyła.

Zobacz także: Eurowizja 2022: Przypomniano najbardziej zapamiętane występy w historii konkursu. Wśród nich Polska!

AP/Associated Press/East News

To nie pierwszy raz, kiedy artyści decydują się na ukrycie politycznego przekazu w swoim eurowizyjnym występie. W 2016 roku, ukraińska wokalistka Jamala wykonała utwór swojego autorstwa "1944". Reprezentantka Ukrainy uczciła piosenką wydarzenie przesiedlenia ludności tatarskiej z Krymu przez Józefa Stalina. Rosja bezskutecznie domagała się dyskwalifikacji Jamali z konkursu z powodu politycznego wydźwięku piosenki. Ukraina zdobyła jednak w Sztokholmie 1 miejsce. Myślicie, że ważny przekaz, który niesie utwór reprezentantki Serbii pomoże Konstrakcie w finale Eurowizji? Czy Krystian Ochman może czuć się zagrożony?

Reklama

Zobacz także: Eurowizja 2022: Występ Krystiana Ochmana spodobał się zagranicznym fanom najbardziej! Mamy dowód!

MARCO BERTORELLO/AFP/East News
Reklama
Reklama
Reklama