Książę William i księżna Kate całują się po ślubie na balkonie Pałacu Buckingham
East News

Dziś, 29 kwietnia, o godz. 11 mija dokłanie 8 lat od ślubu księcia Williama i księżnej Kate. Uroczystości, która przyciągnęła przed telewizory 2 miliardy widzów. Tysiące turystów zgromadziło się przed Opactwiem Westminsterskim, a następnie pod pałacem Buckingham, gdzie para pojawiła się po ślubie i po raz pierwszy pocałowała jako mąż i żona.

Ten dzień dla księcia Williama i księżnej Kate, którzy byli razem (z przerwami) już 8 lat był wyjątkowy i długo się do niego przygotowywali. Przed ślubem napisali nawet własną modlitwę, w której prosili Boga, by "pomagał im służyć cierpiącym i ich wspomagać" oraz by "zawsze wiedzieli, co jest najważniejsze w życiu". Przemyśleli też kwestię prezentów, nie chcieli, żeby iść goście wykosztowali się na rzeczy, które nie są im potrzebne i poprosili gości weselnych o wsparcie finansowe dla fundacji pomagającej szykanowanym dzieciom. Księżna Kate jako młoda dziewczyna była nękana przez rówieśniczki w swojej szkole, dlatego w dniu swojego ślubie nie zapomniała o dzieciach, które mają podobne problemy, jak kiedyś ona.

Co jeszcze wiadomo na temat ślubu Williama i Kate? Znaleźliśmy 5 faktów, o których z pewnością nie wiedzieliście!

1/5
Księżna Kate w sukni ślubnej
East News

5 rzeczy, których nie wiesz o ślubie Williama i Kate

1. Kiedy Kate szła w stronę ołtarza, Harry nie mógł się powstrzymać i spojrzał w jej kierunku. Gdy zobaczył swoją przyszłą bratową, szepnął do Williama: "Już jest... Powiem ci, że wygląda cudnie". Dopiero, gdy Kate doszła do ołtarza, narzeczeni mogli spojrzeć na siebie po raz pierwszy tego dnia. William szepnął do ukochanej: "Wyglądasz przepięknie". Potem powiedział do przyszłego teścia: "I mamy skromny, rodzinny ślub".

2/5
Książę William i księżna Kate podczas sesji poślubnej w Pałacu Buckingham
East News

Ślub księżnej Kate i księcia Williama - menu

2. Na oficjalny bankiet w obecności królowej zaproszono sześćset pięćdziesiąt osób. Po raz kolejny wiekowa tradycja została złamana, ponieważ dla gości przygotowano bufet. Na życzenie nowożeńców podano głównie brytyjskie produkty z ekologicznych upraw i hodowli. Przygotowano dziesięć tysięcy tartinek z takimi rarytasami jak sałatka z kornwalijskich krabów, terrina z kaczki z owocowym chutneyem czy wędzony szkocki łosoś na placuszkach buraczanych. Były też zwyczajne patyczki serowe, paluszki rybne i kiełbaski. Te ostatnie zasugerowała Camilla, podczas "babskiego lunchu" z Kate. Na deser zaserwowano tartaletki z rabarbarem, pralinki z mlecznej czekolady i babeczki z malinami.

 

3/5
Książę Harry i Pippa Middleton na balkonie Pałacu Buckingham
East News

Książę Harry zabalował dzień przed ślubem Williama i Kate

3. Książę Harry na ślubie brata miał... kaca! Dzień przed ślubem zorganizowano nieformalną kolację dla rodziny i przyjaciół, a spotkanie zakończyło się tańcami w hotelu Goring. Harry pojawił się tam, ponieważ chciał spotkać się ze swoją dziewczyną, Chelsy. Wraz z nią, Pippą Middleton i grupką przyjaciół bawił się na imprezie do 3 nad ranem. Gdy uznał, że czas wracać do domu, wyszedł na balkon, zeskoczył na klomb z kwiatami i pobiegł do Clarence House.

4/5
Książę William i księżna Kate ślub 29 kwietnia 2011 roku w Londynie
East News

Przemówienie księcia Harry'ego na ślubie Kate i Williama

4. Podczas kolacji w rezydencji Clarence House przyszedł czas na przemówienia. Gości najbardziej zachwycił książę Harry, który wygłosił długie i bardzo wzruszające przemówienie. 

To fantastyczna dziewczyna, a mój brat jest wielkim szczęściarzem. Ja zresztą też, bo mam jego. Tych dwoje zostało dla siebie stworzonych - powiedział książę Harry. 

Co jeszcze powiedział brat Williama?

Była to ciepła, serdeczna i zabawna przemowa, która bardzo wzruszyła Williama. Zwracając się do niego per „stary”, Harry oznajmił mu, że jest najlepszym bratem i że kocha Kate „jak siostrę”. Gdy stwierdził, że dziesięcioletni związek młodej pary jest dla niego natchnieniem, Chelsy uśmiechnęła się nieśmiało, a Kate uroniła łzę. Mowę okrasił swoim klasycznym poczuciem humoru, dodając uszczypliwie: „Przed poznaniem Kate William nie miał w sobie krzty romantyzmu, toteż wiedziałem, że coś jest na rzeczy, kiedy nagle zaczął gruchać do słuchawki”. Słynący z talentu do przedrzeźniania, nazwał bratową „dzióbkiem”, ku uciesze gości - można przeczytać w biografii księcia Harry'ego. 

Po koniec przemówienia Harry zwrócił się do swojej dziewczyny Chelsy Davy i powiedział: "Jesteś następna". Jak już wiemy, Chelsy w końcu nie została jego żoną. 

5/5
Książę William i księżna Kate po ślubie na balkonie Pałacu Buckingham
East News

Pierwszy taniec na ślubie Kate i Williama

5. Po lunchu u królowej, a następnie kolacji zorganizowanej przez księcia Karola, przyszedł czas na zabawę! Książę William i księżna Kate pojawili się na parkiecie i zatańczyli  swój pierwszy taniec do uroczej piosenki "Your Song" Eltona Johna, którą wykonała Ellie Golding. Następnie rozpoczął się koncert piosenkarki, podczas którego zagrała ona m.in. swój hit "Starry Eyed" oraz przebój Beatlesów "She Loves You". Potem rozpoczęła się dyskoteka, która trwała do 3 nad ranem.