Mandaryna

Marta Wiśniewska, czyli Mandaryna, to polska tancerka i piosenkarka, znana z takich hitów, jak: "Ev'ry Night" czy "Here I Go Again". Przez wiele lat związana była z zespołem Ich Troje, w którym tańczyła i komponowała układy taneczne. Założyła własną szkołę tańca, a w 2006 roku prowadziła program rozrywkowy "Let's Dance, czyli zrobię dla was wszystko". Kilkukrotnie wystąpiła na małym ekranie, grając epizodyczne role w serialach, takich jak: "Na wspólnej", "Pierwsza miłość", "Kryminalni". W 2010 roku była również jurorką programu Viva Polska "Hot or Not". Jej najnowszym utworem muzycznym jest piosenka pt. "Nie będziesz szła sama", której premiera odbyła się w lipcu 2021 roku. Nagrała go razem z Gosią Andrzejewicz. Utwór jest coverem "All The Things She Said", którego premiera odbyła się w 2002 roku, a zaśpiewał go rosyjski zespół Tatu.

Imię: Marta Katarzyna

Nazwisko: Wiśniewska

Nazwisko Panieńskie: Mandrykiewicz

Pseudonim: Mandaryna

Wzrost: 164 cm

Data urodzenia: 12.03.1978 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: piosenkarka, tancerka, choreografka, instruktorka tańca

Osoby - związki:mąż Michał Wiśniewski (2002-2006)Michał Szatkowski (2007-2009)Wojciech Bąkiewicz (2010-2015)Paweł Wójcik (2017-2019)

Rodzice: Roman i Wiesława Mandrykiewiczowie

Dzieci: syn Xavier Michał (ur. 24.06.2002 r.) i córka Fabienne Marta (ur. 21.08.2003 r.)

Rodzeństwo: siostra Małgorzata Mandrykiewicz

BIO: Mandaryna, czyli Marta Wiśniewska z domu Mandrykiewicz, urodziła się 12 marca 1978 roku w Łodzi. Jest absolwentką studium policealnego łódzkiej zawodowej Szkoły Projektowania i Reklamy. Taniec był częścią jej życia już od najmłodszych lat. W 3 klasie szkoły podstawowej wstąpiła do zespołu Krajki, w którym rozwijała swoje umiejętności taneczne przez 7 lat. Jako członkini zespołu tańca 7 coma 7 zdobyła w 1996 r. mistrzostwo Polski w hip-hopie. W roli tancerki, a potem choreografki współpracowała z zespołem Ich Troje. W 2007 roku otworzyła własną szkołę tańca w Warszawie - Mandaryna Dance Studio.Oprócz kariery tanecznej artystka zaczęła prężnie działać w branży muzycznej. W 2004 roku powstał minialbum "Mandaryna", który sprzedał się w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. Następnie piosenkarka zaczęła pracę nad debiutanckim singlem. Podjęła wówczas współpracę z zespołem Groove Coverage, czego owocem był utwór "Here I Go Again", który osiągnął komercyjny sukces, a album "Mandaryna.com" w 2004 roku był najchętniej kupowaną płytą w Polsce.

Znana ze: współpracy z zespołem Ich Troje, w którym początkowo była tancerką, a potem także choreografką. Artysta związała się z wokalistą zespołu Michałem Wiśniewskim, którego poślubiła w 2002 r. Rok później na antenie polskiej telewizji pojawiło się reality show "Jestem, jaki jestem", w którym występowała razem ze współmałżonkiem, a cała Polska mogła oglądać codzienne życie dwójki celebrytów. W 2003 roku artystka przybrała pseudonim Mandaryna i rozpoczęła pracę nad solową karierą muzyczną. Wśród licznych występów piosenkarki publiczności najbardziej zapadł w pamięć Sopot Festival z 2005 r. Wówczas celebrytka wykonała jeden ze swoich najbardziej popularnych utworów - "Ev'ry Night". Rezygnacja z użycia playbacku zaowocowała wątpliwościami opinii publicznej dotyczącymi faktycznych umiejętności wokalnych Mandaryny. Jednak pomimo jawnej dezaprobaty jury utwór otrzymał 2. miejsce w głosowaniu publiczności w kategorii "Słowik Publiczności".

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Cisza" (2001)
 • aktorka w filmie "Gwiazdor" (2002)


 • Płyta: - debiutancki album "Mandaryna.com", wydany w 2004 r. - płyta "Mandarynkowy sen" wydana w 2005 r. - płyta AOK wydana w 2009 r., przy której pracował między innymi Josh Harris, amerykański remixer i DJ.

  Książki: brak

  Nagrody:Eska Music Award 2005 w kategorii artysta rokuJetix Kids Awards 2005 w kategorii artysta rokuMikrofony Popcornu 2006 w kategorii hit roku (za utwór "Ev'ry Night")Korona 2009 za powrót rokuPAM London Awards 2010 w kategorii album roku dance/house/electro

  LINK Instagram: @marta.mandaryna

  Link FB: @martawiśniewska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index