Liroy

Piotr Marzec, znany jako Liroy, to jeden z najsłynniejszych wykonawców w historii polskiego rapu. Za swoje osiągnięcia wielokrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Fryderyk. Wśród zagranicznych gwiazd, z którymi współpracował, jest m.in. Lionel Richie. Oprócz tego próbował swoich sił w przemyśle filmowym i ma na swoim koncie niewielkie role w produkcjach "Bajland" oraz "Miss mokrego podkoszulka". Jest nie tylko gwiazdą show-biznesu, lecz także przedstawicielem świata polityki - był posłem na Sejm VIII kadencji z ramienia partii Kukiz'15.

Imię: Piotr Krzysztof

Nazwisko: Marzec

Pseudonim: Liroy, ale także: Scyzoryk, L, Szaka-L, Kingpin, P.M. Cool Lee, 041, Grand Papa Rapa

Wzrost: 161 cm

Data urodzenia: 12.07.1971 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: raper, polityk, producent muzyczny

Osoby - związki:żona Joanna Krochmalska - w 2020 r. media przekazały wiadomość o separacji pary.

Rodzice: brak szczegółowych informacji na ich temat. Wiadomo jedynie, że artysta wychował się w rodzinie, w której ojciec dopuszczał się przemocy wobec domowników.

Dzieci: Liroy ma dwóch synów i córkę z Joanną Krochmalską i dorosłego syna, który jest owocem jego młodzieńczej miłości.

Rodzeństwo: młodsza siostra (jej imię nie jest znane)

BIO: Liroy: raper, działacz polityczny, producent muzyczny. Urodził się w Busku-Zdroju, a wychował w Kielcach. Jego dzieciństwo nie było szczęśliwe ze względu na alkoholizm ojca i stosowaną przez niego przemoc. Już jako młody chłopak uciekał z domu i przez pewien czas przebywał w poprawczaku. W 1992 r. ukończył technikum budowlane, lecz nigdy nie wykonywał wyuczonego zawodu. Już w latach 80. pracował jako DJ w lokalnych klubach, a na początku lat 90. założył we Francji swój pierwszy zespół Leeroy & Western Posse. Jego pierwsza płyta ujrzała światło dzienne w 1992 r., a w niedalekim czasie został zauważony przez wytwórnię muzyczną BMG Ariola Poland, z którą podpisał kontrakt i wydał pierwszy singiel "Scyzoryk". Prawdziwą popularność przyniósł mu krążek zatytułowany "Alboom", który ukazał się w 1995 r. Nigdy wcześniej żaden polski raper nie mógł pochwalić się tak gigantyczną liczbą sprzedanych płyt. Album uzyskał status Złotej Płyty już miesiąc po premierze. Liroy zaczął realizować się także jako producent muzyczny, zakładając własną wytwórnię Def Noizz Records. W 1995, 1997 i 1999 r. otrzymał prestiżową nagrodę Fryderyk za najlepsze albumy z gatunku rap i hip-hop. Artysta chętnie nawiązywał współpracę z artystami innych gatunków muzycznych, wśród których można wymienić takie gwiazdy show-biznesu jak Kayah, Mietek Szcześniak i Katarzyna Skrzynecka. Głośnym wydarzeniem była współpraca Liroya z Lionelem Richie'm, której owocem był singiel "Hello - czy ty czujesz to?". W 2011 r. raper zaangażował się w życie polityczne. Początkowo wspierał działalność Janusza Palikota, a następnie startował w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Kukiz'15 w 2015 r. i został wybrany do Sejmu VIII kadencji.

Znany ze: swoich dość odważnych wypowiedzi i niecenzuralnego języka. Od przeszło dekady jest też znanym działaczem politycznym. W sejmie pełnił funkcję przewodniczącego w Parlamentarnym Zespole ds. marihuany medycznej. W 2018 r. startował w wyborach na prezydenta Kielc, w których ostatecznie zajął 3. miejsce. Fani mogli obejrzeć go w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych. Grał niewielkie role w filmach "Bajland" (2000), "Miss mokrego podkoszulka" (2002), pojawił się także w jednym z odcinków serialu "Niania" (2006).

Funkcja w filmie: - aktor w filmie "Bajland" (2000); - aktor w filmie "Miss mokrego podkoszulka" (2002); - aktor w serialu "Niania" (2006).

Płyty:
 • "East On Da Mic" (1992);
 • "Alboom" (1995);
 • "Bafangoo! Część 1" (1996);
 • "L" (1997);
 • "Dzień Szaka-L'a (Bafangoo, część 2)" (1999);
 • "10" (2000);
 • "Bestseller" (2001);
 • "L Niño vol. 1" (2006);
 • "Grandpaparapa (Powrót króla)" (2007).


 • Książki:Piotr Marzec, "Liroy. Autobiografia" (2012)

  Nagrody:Fryderyk w kategorii album roku - muzyka taneczna (1995);Fryderyk w kategorii album roku - muzyka alternatywna (1995);Fryderyk w kategorii album roku - rap i hip-hop (1997 i 1999).

  LINK Instagram: @liroy_marzec


  Link FB: @LiroyPolska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index