Kuba Badach

Kuba Badach to polski wokalista i kompozytor, który rozwija też karierę dziennikarską jako autor audycji w Radiu Nowy Świat. Występuje jako artysta solowy, ale gra również z zespołem The Globetrotters. W swojej karierze dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę "Fryderyka". Oprócz tego nagrywał ścieżki dźwiękowe do filmów i był jurorem w programie rozrywkowym "The Four. Bitwa o sławę". Prywatnie jest mężem Aleksandry Kwaśniewskiej, córki byłego prezydenta RP.

Imię: Jakub Bartłomiej

Nazwisko: Badach

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 24.08.1976 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: wokalista, kompozytor, dziennikarz muzyczny

Osoby - związki: - żona Aleksandra Kwaśniewska - z dziennikarką i córką byłego prezydenta RP wokalista wziął ślub w 2012 r.

Rodzice: polityk, inżynier, rolnik Tadeusz Badach; brak szczegółowych informacji na temat matki piosenkarza

Dzieci: brak

Rodzeństwo: młodszy brat Maciej Badach

BIO: Kuba Badach: wokalista, kompozytor, dziennikarz muzyczny. Urodził się w rodzinie o tradycjach polityczno-artystycznych. Jego ojciec był politykiem i prezesem Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, a stryj komponował piosenki. Kuba Badach bardzo wcześnie zaczął przejawiać zdolności muzyczne. Już jako nastolatek nagrał album z kolędami "Gwiazdkowe Cuda". Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu, gdzie skupiał się przede wszystkim na grze na fortepianie. Oprócz tego nauczył się grać na gitarze basowej. W 2000 r. ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zanim rozpoczął karierę solową, występował w zespołach muzycznych. Grupa Poluzjanci reprezentowała gatunki muzyczne takie jak pop rock, jazz i funky. Wspólnie wydali trzy płyty: "Tak po prostu", "Druga płyta" oraz "Trzy metry ponad ziemią". Drugim zespołem, z którym związał się Kuba Badach, była grupa The Globetrotters. Jednak dopiero solowa kariera przyniosła mu prawdziwą popularność. Dwukrotnie otrzymał nagrodę "Fryderyka" dla najlepszego wokalisty roku (2011 i 2012). Jako kompozytor stworzył m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu "Ławeczka" i muzykę do polskiej wersji filmu animowanego "Droga do el Dorado". Jego żona Aleksandra Kwaśniewska pomagała mu pisać teksty piosenek do autorskiego albumu "Oldschool".

Znany z: programu "The Four. Bitwa o sławę", w którym był jurorem. Oprócz tego można usłyszeć go w radiu. Od 2020 r. realizuje się jako dziennikarz muzyczny w autorskiej audycji "Badafonia" w Radiu Nowy Świat. Jest wokalistą doskonale znanym z kolęd i piosenek świątecznym. To właśnie on wraz z Mietkiem Szcześniakiem, Andrzejem Lampertem i Andrzejem Piasecznym wykonał słynną "Kolędę dwóch serc", która była polską wersją przeboju "Last Christmas". Wokalista jest aktywny w mediach społecznościowych. Jego konto na Instagramie śledzi ponad 50 tys., a na Facebooku prawie 100 tys. internautów.

Funkcja w filmie:autor ścieżki dźwiękowej do polskiej wersji filmu animowanego "Droga do el Dorado" (2000);autor muzyki i słów do piosenki "Perfect Guy" w filmie "6 dni strusia" (2000);partie wokalne w filmie animowanym

"Mój brat niedźwiedź" (2003);autor ścieżki dźwiękowej do filmu "Ławeczka" (2004);główny wokal w polskiej wersji filmu "Alvin i wiewiórki" (2007);wykonanie piosenek w serialu animowanym "Kuba i Śruba" (2011-2016);autor muzyki do filmu dokumentalnego "Joanna" (2013).

Płyta:"Gwiazdkowe Cuda" (1988);"Tak po prostu" z zespołem Poluzjanci (2007);"Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny" (2009);"Druga płyta" z zespołem Poluzjanci (2010);"Trzy metry ponad ziemią" z zespołem Poluzjanci (2011);"Oldschool" (2017).

Książki: brak

Nagrody:
  • Nagroda "Fryderyk" dla najlepszego wokalisty (2011);
  • Nagroda "Fryderyk" dla najlepszego wokalisty (2012)


  • LINK Instagram: @tenkubabadach


    Link FB: @Kuba Badach
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index