Grzegorz Skawiński

Grzegorz Skawiński od lat pozostaje w czołówce znanych polskich muzyków. W przeszłości był liderem takich grup jak Skawalker i O.N.A. Największą sławę przyniosło mu jednak założenie zespołu Kombii, w którym gra i śpiewa nieprzerwanie od 2003 roku. Jakie są najbardziej znane utwory Grzegorza Skawińskiego?

Imię: Grzegorz Bogdan

Nazwisko: Skawiński

Pseudonim: Skawa

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 06.07.1959 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: muzyk, wokalista, gitarzysta, tekściarz, kompozytor, producent

Osoby - związki:Na przestrzeni lat wielu fanów zastanawiało się, kim jest żona Grzegorza Skawińskiego. Okazuje się jednak, że muzyk nigdy nie zawarł małżeństwa i nie założył rodziny. W mediach plotkarskich niewiele mówiło się o jego związkach.

Rodzice: brak informacji o imionach

Dzieci: brak

Rodzeństwo: starsza przyrodnia siostra Barbara i starszy brat Zbigniew

BIO: Grzegorz Skawiński urodził się w Mławie. Tam też ukończył szkołę średnią. Uczył się również w policealnej szkole muzycznej w klasie gitary klasycznej. Na studia wyjechał do Gdańska. Jest absolwentem tamtejszego uniwersytetu na kierunku pedagogika specjalna.Tworzeniem muzyki zainteresował się już w nastoletnim wieku. Jeszcze w liceum wraz z Waldemarem Tkaczykiem założył grupę Kameleon. Później stworzyli razem zespół Horoskop.Kolejną grupą, w której grał Skawa, był Akcent współtworzony ze Sławomirem Łosowskim. Z kolei w 1976 roku, wraz z muzykami z poprzedniego zespołu, utworzył nowy projekt, czyli Kombi. Istniał on aż do 1992 roku.Na początku lat 90. Grzegorz Skawiński był liderem zespołu Skawalker. W 1994 roku do jego składu dołączyła młoda wokalistka, Agnieszka Chylińska. Wtedy to grupa zmieniła nazwę na O.N.A. Działała aż do 2003 roku, a jej utwory weszły do kanonu polskiego rocka.Zespołem Grzegorza Skawińskiego, który istnieje do dziś, jest oczywiście słynne Kombii. Grupa została założona w 2003 roku. Początkowo w jej składzie, poza Skawą, znajdowali się muzycy, którzy wcześniej grali w Kombi, czyli Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta.Rockowa kariera Grzegorza Skawińskiego wraz z Kombii trwa nieprzerwanie od wielu lat. Mimo że artysta swego czasu próbował też działalności solowej, to właśnie granie i śpiewanie w tym zespole przyniosło mu największą sławę.Grzegorz Skawiński współpracował z wieloma muzykami, występując gościnnie w ich utworach. Do sław, z którymi grał, należą m.in. Acid Drinkers, Vader, Golden Life, Banda i Wanda, Liroy, Robert Janson, Kasia Stankiewicz czy Tede.

Znany z: grania w popularnych zespołach, takich jak O.N.A. i Kombii. Największą rozpoznawalność przyniosło muzykowi bycie liderem tej drugiej grupy. Najpopularniejsze utwory Grzegorza Skawińskiego nagrane z Kombii to m.in.: "Black and White", "Słodkiego miłego życia", "Nasze rendez-vous", "Sen się spełni", "Pokolenie", "Hotel twoich snów", "Przytul mnie" i "Królowie życia".

Funkcja w filmie:aktor w filmie "Głosy w ciemności" (1994);autor ścieżki dźwiękowej do filmu "Ostatnia misja" (1999).

Płyty:Na początku lat 90. Grzegorz Skawiński nagrywał z zespołem Skawalker. Grupa wydała trzy płyty:"Skawalker" (1992);"Sivan" (1994);"Bez prądu" (1994).Muzyk był później związany z zespołem O.N.A. Nagrał z nim takie płyty, jak:"Modlishka" (1995);"Bzzzzz" (1996);"T.R.I.P." (1998);"Pieprz" (1999);"Mrok" (2001).Jego kolejnym zespołem, z którym gra do dziś, było Kombii. Do tej pory ukazały się takie albumy studyjne grupy, jak: - "C.D." (2004); - "Ślad" (2007); - "O miłości" (2010); - "Wszystko jest jak pierwszy raz" (2014); - "5" (2021).Warto również wiedzieć, że swego czasu Grzegorz Skawiński wydał trzy albumy solowe. Są to:"Skawiński" (1989);"Ostatnia misja" (2000);"Me & My Guitar" (2012).

Książki:podręcznik "Technika gitarowa legato" (1997);"Królowie życia", współautor: Waldemar Tkaczyk (2017).

Nagrody (wybrane wyróżnienia):
 • nagroda Fryderyk w kategoriach "Zespół roku" i "Album roku - rock" z grupą O.N.A. w 1996 roku;
 • nagroda dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z zespołem O.N.A. w 1997 roku;
 • SuperJedynka w kategorii "SuperZespół" wraz z grupą Kombii w 2016 roku;
 • Eska Music Awards w kategorii "Album roku" za płytę "C.D." zespołu Kombii w 2006 roku.


 • Link Instagram: @grzegorzskawaskawinski


  Link FB: @grzegorzbogdan.skawinski
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index