Charlize Theron

Charlize Theron to jedna z najbardziej docenianych na świecie gwiazd kina, zdobywczyni Oscara i Złotego Globu. Aktorkę o francusko-niemieckich korzeniach, urodzoną w Benoni w RPA, możemy kojarzyć z głównych ról w takich filmach jak "Monster", "Mad Max. Na drodze gniewu" czy "Atomic Blonde".

Imię: Charlize

Nazwisko: Theron

Nazwisko panieńskie: Theron

Pseudonim: brak

Wzrost: 177 cm

Data urodzenia: 07.08.1975 r.

Znak zodiaku: Lew

Zawód: aktorka, producentka filmowa

Osoby - związki:
 • partner Stuart Townsend (2002-2010)
 • partner Sean Penn (2013-2015)


 • Rodzice: ojciec Charles Jacobus Theron, matka Gerda Jacoba Aletta Maritz

  Dzieci: adoptowani syn i córka - Jackson Theron i August Theron

  Rodzeństwo: brak

  BIO: Charlize Theron to słynna na całym świecie aktorka i producentka filmowa, która ma korzenie francusko-niemieckie. Urodziła się w Benoni w RPA 7 sierpnia 1975 roku i wychowywała w rodzinie, która zmagała się z chorobą alkoholową ojca. Aktorka otwarcie mówi o swoim trudnym dzieciństwie z uzależnionym ojcem i przyczynie jego śmierci - matka Theron zabiła swojego męża w obronie własnej i swojej córki. Aktorka nie ma męża. Jest matką dwójki adoptowanych dzieci.Charlize Theron swoją karierę rozpoczęła w latach 90. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie "Dzieci kukurydzy III. Miejskie żniwa" w 1995 roku. Przełomowy w jej karierze okazał się "Adwokat diabła" z 1997 roku, w którym wcieliła się w postać żony prawnika. Kolejną ważną produkcją na drodze aktorki był "Monster" z 2003 roku - film, w którym Theron nie tylko zagrała postać seryjnej morderczyni, lecz także go wyprodukowała, przyniósł artystce wiele nagród, w tym Oscara i Srebrnego Niedźwiedzia. Jej kariera nie zwalnia tempa, o czym świadczą produkcje takie jak "Królewna Śnieżka i Łowca", "Szybcy i wściekli 8" czy "Mad Max. Na drodze gniewu".

  Znana z: grania żeńskich postaci w hollywoodzkich filmach, takich jak m.in. "Adwokat diabła", "Żona astronauty" czy "Droga". Za pierwszoplanową rolę w dramacie "Monster" Charlize Theron otrzymała Oscara. Aktorka słynie także z popularnych filmów akcji, takich jak "Królewna Śnieżka i Łowca", "Szybcy i wściekli 8" i "Mad Max. Na drodze gniewu". Charlize Theron słynie również z produkcji wielu docenionych przez krytyków filmów, w których sama często występuje - to takie obrazy jak np. "Tully" czy "Niedobrani".

  Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Adwokat diabła" (1997)aktorka w filmie "Żona astronauty" (1999)aktorka w filmie "Słodki listopad" (2001)aktorka i producentka w filmie "Monster" (2003)aktorka w filmie "Włoska robota" (2003)aktorka w filmie "W dolinie Elah" (2007)aktorka w filmie "Hancock" (2008)aktorka w filmie "Droga" (2009)aktorka w filmie "Prometeusz" (2012)aktorka w filmie "Królewna Śnieżka i Łowca" (2012)aktorka w filmie "Mad Max. Na drodze gniewu" (2015)aktorka w filmie "Łowca i królowa lodu" (2016)aktorka w filmie "Szybcy i wściekli 8" (2017)aktorka i producentka w filmie "Atomic Blonde" (2017)aktorka i producentka w filmie "Tully" (2018)aktorka i producentka w filmie "Niedobrani" (2019)aktorka i producentka w filmie "Gorący temat" (2019)aktorka i producentka w filmie "Atomic Blonde 2" (2021)aktorka w filmie "Szybcy i wściekli 9" (2021)

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - Nagroda Bambi w kategorii wschodząca gwiazda za rolę w filmie "Wbrew regułom" (2000) - Oscar w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie "Monster" (2004) - Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Monster" (2004) - Nagroda Stowarzyszenia Krytyków w Chicago dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Monster" (2004) - Critics' Choice Awards w kategorii najlepsza aktorka za rolę w filmie "Monster" (2004) - Film Independent Spirit Awards w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepsza produkcja pierwszego filmu fabularnego za film "Monster" (2004) - Złote Globy w kategorii najlepsza aktorka w dramacie za film "Monster" (2004) - Hollywood Film Awards - nagroda aktorki Hollywood za film "Daleka Północ" (2005) - Critics' Choice Awards w kategorii najlepsza aktorka w filmie akcji za "Mad Max. Na drodze gniewu" (2016) - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs - nagroda dla międzynarodowej gwiazdy za film "Gorący temat" (2020)

  LINK Instagram: @charlizeafrica

  LINK Facebook: https://pl-pl.facebook.com/charlizetheron
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index