Bogumiła Wander

Bogumiła Wander, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Jej urodą i pięknym brzmieniem głosu zachwycały się kolejne pokolenia Polaków. Z czasem zaczęła pracować również przy produkcji programów telewizyjnych. Wierna widownia ze smutkiem przyjęła informację o tym, że Bogumiła Wander jest chora na Alzheimera.

Imię: Bogumiła

Nazwisko: Wander

Nazwisko panieńskie: Wander

Pseudonim: Niezniszczalna

Wzrost: brak danych

Data urodzenia: 7 października 1943 r.

Znak zodiaku: Waga

Zawód: dziennikarka

Osoby - związki:
 • mąż Zbigniew Żołędziowski (ślub w 1970 r.),
 • drugi mąż Krzysztof Baranowski (ślub w 2005 r.);


 • Rodzice: córka aktorki i muzyka

  Dzieci: syn Marek (ur. 1973 r.)

  Rodzeństwo: brat Włodzimierz (członek zespołu "Niebiesko-Czarni")

  BIO: Bogumiła Wander jest wojennym dzieckiem, urodziła się w październiku 1943 roku w Kaliszu. Jej rodzicami byli artyści - muzyk multiinstrumentalista i wszechstronnie uzdolniona aktorka i malarka. Mimo trudnego czasu Bogumiła Wander wychowywała się w artystycznej atmosferze. Jej brat Włodzimierz zrobił karierę muzyczną, był członkiem popularnego zespołu "Niebiesko-Czarni".Studiowała w Łodzi na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Na trzecim roku studiów zgłosiła się do konkursu organizowanego przez oddział Telewizji Polskiej w Łodzi. Miał on wyłonić nowego spikera lub spikerkę. O prestiżowe zatrudnienie starało się 270 osób. Wygrała Bogumiła Wander i bardzo szybko została dostrzeżona w Warszawie.W 1970 roku rozpoczęła pracę w głównej siedzibie TVP w stolicy. Jej zadaniem były zapowiedzi na żywo, czego już dziś się nie praktykuje. Bogumiła Wander swoim pięknym głosem zapraszała widzów na kolejne programy telewizyjne i filmy. Kiedy stację podzielono na dwa kanały: TVP1 i TVP2, zdecydowała się pozostać w "jedynce".Dzięki zachwycającej urodzie, nienagannej polszczyźnie i pięknej barwie głosu Bogumiła Wander była uwielbiana przez widzów. Można ją było oglądać również podczas corocznych festiwali muzycznych, które wówczas były ogromnym wydarzeniem kulturalnym. Prowadziła Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz festiwale w Opolu i Sopocie.W 1970 roku wyszła za mąż za Zbigniewa Żołędziowskiego. Trzy lata później para doczekała się syna. Małżeństwo skończyło się rozwodem. W 1979 roku odeszła z TVP i wyjechała z rodziną do Brukseli. Wróciła w 1982 roku. Władze Telewizji Polskiej przyjęły ją z powrotem do dawnej pracy. Postanowiła uzupełnić swoje wykształcenie o studia podyplomowe z dziennikarstwa. Dzięki temu mogła pracować nie tylko jako spikerka, lecz także producentka programów telewizyjnych. Jej autorskie programy to teleturniej "Panie na planie" i "Życie na pointach" (program baletowy). W kręgu jej zainteresowania była głównie działalność artystyczna. Wyprodukowała dwa filmy dokumentalne - jeden o tancerzu Conradzie Drzewieckim, drugi o malarzu Andrzeju Strumille. Sama również zagrała w filmie.Bogumiła Wander aktywnie działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich W Warszawie. Zasiadała przez dziesięć lat w zarządzie stowarzyszenia. W Telewizji Polskiej pracowała do 2003 roku. W 2005 roku po raz drugi wyszła za mąż za Krzysztofa Baranowskiego. Jak podkreślała, to właśnie żeglarz okazał się miłością jej życia. W 2020 roku rodzina podała publicznie informacje o tym, że Bogumiła Wander choruje na Alzheimera.

  Znana z: Wieloletniej pracy jako spikerka i dziennikarka Telewizji Polskiej oraz konferansjerka na festiwalach w Opolu i Sopocie. Autorka programów dokumentalnych i rozrywkowych. Niezwykle piękna i bardzo ambitna kobieta, którą śmiało można nazwać ikoną polskiej telewizji.

  Filmy: - "W klatce" - 1987 r. - Bogumiła Wander zagrała w tym filmie samą siebie; - "Conrad Drzewiecki o sobie. To nie ja, to taniec" - realizacja i scenariusz Bogumiła Wander, zdjęcia Grzegorz Szczygielski, produkcja TVP1 1997 r.; - "Andrzej Strumiłło. A-4 dziennik rysowany" - reżyseria i scenariusz Bogumiła Wander, zdjęcia Grzegorz Szczygielski, produkcja TVP1 1998 r.;

  Osiągnięcia sportowe: brak

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: brak

  Link Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index