Adam Woronowicz

Adam Woronowicz to jeden z bardziej znanych polskich aktorów. Ostatnie lata to dla niego pasmo sukcesów i świetnych ról. Wcielił się m.in. w postać księdza Jerzego Popiełuszki w "Popiełuszko. Wolność jest w nas", zagrał w serialach "Pakt", "Diagnoza" i "Kod genetyczny". Prywatnie jest ojcem czwórki dzieci i mężem Agnieszki Woronowicz.

Imię: Adam

Nazwisko: Woronowicz

Pseudonim : brak

Wzrost : 184 cm

Data urodzenia: 25.12.1973 r.

Znak zodiaku : Koziorożec

Zawód: aktor filmowy, serialowy, teatralny

Osoby - związki:
 • Adam Woronowicz od 1999 roku jest mężem Agnieszki Woronowicz. W jednym z wywiadów powiedział: "Zacząłem odwiedzać jej brata, ale szybko chodziłem już do niej. Nasze narzeczeństwo trwało kilka miesięcy".


 • Rodzice: Ojciec Adama Woronowicza był dyspozytorem w transporcie, mama pracowała w zakładach mięsnych.

  Dzieci: Adam Woronowicz ma czworo dzieci.

  Rodzeństwo: siostra

  BIO: Adam Woronowicz urodził się w 1973 roku w Białymstoku. W dzieciństwie przez wiele lat służył do mszy jako ministrant i interesował się bardzo historią. Wychował się na typowo peerelowskim blokowisku. W 1997 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował w spektaklu "Śleboda, czyli cenniejsi jesteście niż wróble na małej scenie" Teatru Powszechnego. Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej docenianych polskich aktorów. W 2018 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uhonorowano go nagrodą dla najlepszego aktora, ale to nie jedyne wyróżnienie, jakie zdobył. Współpracuje ze Stowarzyszeniem "Jasny cel", pomagającym dzieciom z porażeniem mózgowym. Prywatnie jest ojcem czwórki dzieci i od wielu lat mężem Agnieszki Woronowicz.

  Znany z: Aktor związany był z Teatrem Rozmaitości, Teatrem Telewizji i Teatrem Powszechnym. Występował w takich sztukach jak m.in. "Między nami dobrze jest", "Kopenhaga", "Jezioro". Nagrał również kilka audiobooków. Wcielił się w nich m.in. w postać Szymona w "Wyrwa. Historia Ułana" oraz Stanisława Wokulskiego w "Lalce". Adam Woronowicz rozpoznawalny dzięki występom w takich serialach jak "Miasteczko", "Boża podszewka. Część druga", "Klub szalonych dziewic", "Czas honoru", "Krew z krwi", "Pakt", "Diagnoza" czy "Kod genetyczny". Jedne z bardziej znanych jego ról filmowych to postać księdza Jerzego Popiełuszki w "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (2009), Hermann von Krauss w filmie "Kamerdyner" (2018.) czy weterynarz Lucjan Staniak w "Czerwonym pająku" (2015). Woronowicz zajmuje się też dubbingiem. Podkładał głos m.in. w produkcji "Guczo. Notatki z życia", "Wierszyki domowe na ekranie", "Król Lew", "Ant-Man i Osa" czy "Misiek w Nowym Jorku".

  Funkcja w filmie (wybrane): - aktor w filmie "Skok" (1999) - aktor w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" (2002); - aktor w filmie "Generał Nil" (2009); - aktor w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" (2012) - aktor w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013) - aktor w filmie "Dwie korony" (2017) - aktor w filmie "Pitbull. Ostatni pies" (2018) - aktor w filmie "7 uczuć" (2018) - aktor w filmie "Kurier" (2019) - aktor w filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" (2019); - aktor w filmie "Moje wspaniałe życie" (2021) - aktor w filmie "Zupa nic" (2021)

  Płyty: brak

  Książki : brak

  Nagrody : - Orzeł w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za "Chrzest" (2011); - Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych - Jantar za główną rolę męską za film "Między nami dobrze jest" (2015) - Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych - Jantar za główną rolę męską w filmie "Czerwony pająk" (2016) - Złoty Lew Nagrody Indywidualne w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska za film "Kamerdyner" (2018)

  LINK Instagram: @adamworonowicz

  LINK Facebook: @adamworonowicz
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index