test ciążowy

Test ciążowy wykonuje się na obecność w moczu hormonu ciążowego HCG. Świadczy on o tym, że błonie śluzowej macicy zagnieździło się jajo płodowe. Wynik testu ciążowego będzie najbardziej wiarygodny, gdy wykona się go po 9-10 dniach od stosunku. Pojawienie się dwóch kresek na płytkowym teście świadczy o zapłodnieniu.  

Więcej

Poród

Poród to szereg czynności i procesów, które mają wpłynąć na wydalenie drogami płodnymi wszystkich elementów jaja płodowego – płodu, popłodu i płynu owodniowego. Prawidłowy poród powinien rozpocząć się spontanicznie, bez konieczności stosowania środków naskurczowych i znieczulenia nadoponowego, ok. 40 tygodnia ciąży (z możliwym 14 dniowych odchyleniem). Wyróżniamy III etapy porodu.

Więcej

niemowlaki

Okres niemowlęcy trwa od 28 dnia życia do końca 12. miesiąca. W czasie pierwszych miesięcy dziecko przystosowuje się do nowych warunków.

Więcej

Hormony

Hormony to wytwarzane w gruczołach wewnątrzwydzielniczych lub w wyspecjalizowanych grupach komórek substancje o silnym działaniu pobudzającym lub hamującym procesy biochemiczne. Regulują aktywność i produkcję enzymów komórkowych. Normalizują transport jonów i innych substancji przez błony komórkowe. Hormony pełnią funkcję przekaźników informacji pomiędzy układem nerwowym, hormonalnym i resztą organizmu.

Więcej

pochwa

Pochwa (łac. vagina) jest odcinkiem dróg rodnych kobiety. Odprowadza krew menstruacyjną, jest miejscem wprowadzenia nasienia w czasie stosunku płciowego oraz drogą, którą wydostaje się dziecko w czasie naturalnego porodu. Pochwa jest bardzo rozciągliwym narządem o głębokości około 15 cm. 

Więcej

Owulacja

Owulacja, jajeczkowanie – proces zachodzący w ciele kobiety. Rezultatem owulacji jest uwolnienie komórek jajowych. Podczas jajeczkowania dochodzi do wydostania się komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Następnie komórka przemieszcza się do jajowodów – jest wtedy dojrzała i zdolna do zapłodnienia. Jeżeli plemnik w tym czasie przebije zewnętrzną ścianę komórki jajowej, dojdzie do zapłodnienia. Niezapłodniona komórka obumiera po 24 godzinach.  

Więcej