10 ikon włoskiego stylu, które powinna znać każda fashionistka
10 ikon włoskiego stylu, które powinna znać każda fashionistka
1 z 11
„La Moda" jest równie nieodzowną częścią włoskiego DNA, co żywa gestykulacja czy espresso doppio. Znany z temperamentu, przebojowości i nieokiełznanego seksapilu włoski szyk jest niczym maksymalistyczna przeciwwaga do dyskretnego stylu Paryżanek, ekscentryzmu Brytyjczyków czy dyskretnego konceptualizmu antwerpskiej szóstki.
Więcej: Elton John projektuje dla Gucci. Zobaczcie nową kolekcję legendy muzyki
Za sprawą nowej fali włoskiej estetyki marki Gucci Alessandro Michele czy dzieł Miucii Prady, postanowiliśmy przygotować dla was ostateczną ściągę z ikon włoskiego stylu. Od Moniki Bellucci i Anny Dello Russo aż po ikonę desginu Joego Colombo, czy odpowiedzialnego za projekty ikon motoryzacji Giovanniego Battistę „Pinin" Farinę. Buty, okulary, suknie, samochody, po wielkie imprezy - mediolański Tydzień Mody, Festiwal Filmowy w Wenecji, czy "najpiękniejszy rajd świata" (to tytuł oficjalny) - wyścig historycznych aut "Mille Miglia".
Zajrzyjcie do naszej galerii żeby dowiedzieć się wszystkiego co musicie wiedzieć o włoskim szyku. Avanti!
2 z 11
Dolce & Gabbana
Domenico Dolce i Stefano Gabbana na każdym kroku podkreślają, że ich marka powstała z miłości. Widać to w każdym calu – zarówno w pełnych odniesień do włoskiej sztuki sakralnej projektach, inspirowanej tradycyjnym sycylijskim rzemiosłem biżuterii, maksymalistycznych, pełnych werwy akcesoriach i urzekających kampaniach przedstawiających scenki rodzajowe z życia typowych Sycylijczyków. Dlatego też na hasło: włoska moda, natychmiast myślimy: Dolce & Gabbana.
3 z 11
Monica Bellucci
Najpierw modelka, dopiero później aktorka – na przekór trendom i kanonom piękna, Monica Bellucci od zawsze jest królową krągłości i ponadczasowego blichtru gwiazd z poprzednich epok w stylu Claudii Cardinale. Bellucci jest ucieleśnieniem naszego wyidealizowanego wyobrażenia na temat włoskiego stylu – ponadczasowa, niezmiennie elegancka i seksowna bez względu na wiek. A do tego związki z Polską... Gassoso? Perlage! Pamiętacie?
4 z 11
Giovanni Battista „Pinin" Farina
Sportowe Ferrari mknące wzdłuż wzgórz wybrzeża amalfijskiego to najbardziej włoski obrazek, jaki przychodzi nam do głowy. „Pinin" to pseudonim założyciela włoskiego studia projektowego Pininfarina, którego entuzjaści motoryzacji okrzyknęli Picassem samochodwego designu. Co zawdzięczamy jego projektom? Kultowe auta dla marek takich jak Ferrari, Lancia, Alfa Romeo, Fiat czy Maserati. Około 50 samochodów, które wyszły z deski kreślarskiej biura pana Fariny zobaczymy już w tym tygodniu na „najpiękniejszym rajdzie świata” - „Mille Miglia”
Koncepcyjne Alfa Romeo z 1956 roku projektu biura Fariny:
5 z 11
Anna Dello Russo
Ikona tygodni mody, ulubienica fotografów mody ulicznej, editor at large i konsultantka kreatywna japońskiej edycji magazynu Vogue i autorka własnej kapsułowej kolekcji dla H&M. Czy Annę Dello Russo trzeba przedstawiać? Słynna z noszenia swoich stylizacji tylko i wyłącznie raz (w dodatku noszonych identycznie tak, jak pokazano je na wybiegu) redaktorka mieszka w Mediolanie (podobno ma osobny apartament dla swoich ubrań) i jest najczęściej fotografowanym, najbardziej barwnym ptakiem miesiąca mody.
6 z 11
Alessandro Michele
Choć długowłosy Michele wygląda niczym królewicz z epoki renesansu, jego projekty popchnęły markę Gucci prosto w objęcia współczesnych millenialsów. Pochodzący z Rzymu projektant objął posadę dyrektora kreatywnego brandu w styczniu 2015 i nadzoruje prace nad wszystkimi kolekcjami, dbając o globalny wizerunek marki i prezentując nowe oblicze włoskiego stylu. Jego eklektyczny remiks przeróżnych epok w sztuce i rezygnacja z rozseksualizowanego wizerunku marki z czasów Fridy Gianini okazały się strzałem w dziesiątkę. Gucci jest teraz jedną z najgorętszych nazw w modzie, a my nie możemy się doczekać każdej nowości spod ręki mistrza.
7 z 11
Joe Colombo
Każdy kto widział zdjęcia z dorocznych, mediolańskich targów Salone del Mobile wie doskonale, że design jest najciekawszym towarem eksportowym Włoch. A jednym z najfajniejszych graczy włoskiej szkoły projektowania lat 60. był Joe Cesare Colombo. Słynne krzesło No.4801 dla marki Kartell, lampa Topo czy fotel Elda należą do najsłynniejszych mebli stworzonych przez pochodzącego z Mediolanu designera. Jego projekt, którego wszyscy potrzebujemy? Wielozadaniowy kieliszek, który pozwalał dzierżącemu go delikwentowi sączyć drinka i palić papierosa jednocześnie.
8 z 11
Chiara Ferragni
Znana ze swojego bloga „The Blonde Salad" oraz licznych projektów współpracy z markami takimi jak Dior, Max Mara, Louis Vuitton, Chanel czy polskie Local Heroes, Ferragni jest nie tylko ninją mediów społecznościowych (obserwuje ją prawie 13 milionów Instagramerów), ale i studentką prawa na mediolańskim Uniwersytecie Bocconi.
9 z 11
Miuccia Prada
Prada jest mózgiem zarówno własnej marki, jak i siostrzanej Miu Miu. W kolekcjach obu marek łączy swoje umiłowanie do mody i sztuki, każdego sezonu udowadniając, że obie dziedziny mogą istnieć tylko i wyłącznie w symbiozie. Jej osobisty styl wyróżnia się żartobliwością – u Prady wszystko traktujcie z przymrużeniem oka, od skarpet z sandałkami aż po total look w płonące banany.
10 z 11
Elsa Schiaparelli
Największa rywalka Coco Chanel, Elsa Schiaparelli zdefiniowała styl dwudziestolecia międzywojennego. Jako pierwsza pokazała swetry z wzorami niczym z malarstwa iluzjonistycznego oraz „przedzielone spódnice", protoplasty damskich szortów.
11 z 11
Donatella Versace
Po morderstwie jej brata Gianniego w 1997 roku, Donatella przejęłą stery nad marką Versace i od tamtej pory pełni w niej funkcję zarówno projektantki jak i vice prezydent. Choć ma 63 lata, Donatella nie zwalnia tempa ani w kwestii swoich projektów, ani własnego stylu (ostatnio powiedziała chociażby, że męczy ją słowno „seksowny").