Donatella Versace

To, że Donatella Versace związana będzie z modą, przesądzone zostało w jej dzieciństwie i we wczesnej młodości. Rodzice prowadzili zakład krawiecki, a starszy o 9 lat brat Gianni pragnął zrobić wielką karierę jako projektant mody. To właśnie Donatella była jego pierwszą modelką. Kiedy Gianni założył firmę Versace i poprosił siostrę o pomoc przy jej prowadzeniu, natychmiast się zgodziła. Początkowo wszystko układało się jak najlepiej, ale tragiczna śmierć Gianniego praktycznie zniszczyła świat Donatelli. Poznaj więcej szczegółów z życia Donatelli Versace.

Imię: Donatella

Nazwisko: Versace

Nazwisko panieńskie: Versace

Pseudonim: -

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 2.05.1955 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: projektantka mody, przedsiębiorczyni

Osoby - związki:
 • 1983-2000 małżeństwo z Paulem Beckiem, byłym modelem, zakończone rozwodem;
 • 2004-2015 małżeństwo z Manuelem Dallorim, włoskim przedsiębiorcą, zakończone rozwodem.


 • Rodzice: ojciec Antonio, matka Francesca Versace - prowadzili zakład krawiecki.

  Dzieci: córka Allegra Versace (ur. 1986 r.), syn Daniel (ur. 1990 r.)

  Rodzeństwo: siostra Tina (ur. 1942 r., zm. 1952 r.), brat Santo (ur. 1945 r.), wspólnik w firmie Versace i poseł na włoski sejm, brat Gianni Versace (ur. 1946 r., zm. 1997 r.), założyciel firmy Versace, zamordowany w 1997 r.

  BIO: Donatella Versace urodziła się we Włoszech w Reggio di Calabria. Ogromny wpływ na jej życie miał jej starszy brat Gianni. W dzieciństwie Donatella była pierwszą modelką Gianniego. Gdy była nastolatką, wymyślił jej fryzurę, której pozostała wierna od dziś. Kiedy miała 17 lat, Gianni wyjechał do Mediolanu, gdzie chciał zaistnieć w świecie mody. W tym czasie Donatella studiowała lingwistykę. Gianni odniósł ogromny sukces i już w sześć lat po wyjeździe założył firmę, której jako nazwy użyczył własnego imienia i nazwiska, a jej logo to głowa Meduzy. Znakiem firmowym Versace okazały się stroje przylegające do ciała o żywych kolorach z efektownymi dodatkami. Gianni poprosił Donatellę, żeby do niego dołączyła i razem z nim poprowadziła firmę. W latach 80. i 90. wspólnie rozwinęli przedsiębiorstwo, dzięki czemu stało się ono światowym potentatem w świecie mody. Początkowo Donatella zajmowała się głównie tworzeniem reklam i promowaniem firmy. W 1993 roku stworzyła własną linię ubrań dla dzieci "Young Versace". W tym samym roku wspólnie z Giannim zaprojektowali suknię ze skórzanych pasów, w której wystąpiła na setnych urodzinach magazynu "Vogue". Można powiedzieć, że w tym stroju skradła show i stała się twarzą marki Versace. Kiedy w 1997 roku jej brat Gianni został zamordowany w Miami Beach, Donatella stała się szefem firmy i jednocześnie głównym projektantem. Po śmierci brata jej świat legł w gruzach, popadła w depresję i uzależnienie od narkotyków. Firma Versace chyliła się ku upadkowi. Dopiero w 2004 roku Donatella dała się przekonać do odwyku i przekazania zarządu firmy Giancarlu di Risio, dzięki czemu zarówno ona, jak i marka Versace stanęły na nogi.Donatella Versace pojawiła się w siedmiu filmach, w większości są to filmy dokumentalne lub biograficzno-dokumentalne. Właściwe tylko jej debiut w filmie to produkcja stricte fabularna, a chodzi o "Zoolander". Zarówno w tym obrazie, jak i we wszystkich pozostałych zagrała samą siebie.

  Znana z: Donatella Versace znana jest oczywiście jako właścicielka jednej z największych firm w świecie mody, a także jako popularna projektantka. W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o jej uzależnieniu od medycyny estetycznej. Niestety zabiegi te praktycznie zrujnowały jej urodę.

  Funkcja w filmie: - rola drugoplanowa w filmie "Zoolander" (2001); - udział w filmie dokumentalnym "Andy Warhol: The Complete Picture" (2002); - udział w filmie dokumentalnym "Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody" (2008); - udział w filmie dokumentalnym "Mademoiselle C" (2013); - udział w filmie dokumentalnym "Dior i ja" (2014); - rola drugoplanowa w filmie "Franca: chaos and creation" (2016); - rola drugoplanowa w filmie "Gaga: five foot two" (2018).

  Płyty: W 2013 Lady Gaga, prywatnie przyjaciółka projektantki, wydała płytę "Artpop" i zadedykowała jej jedną z piosenek pod tytułem "Donatella".

  Książki: W 2016 roku Donatella wydała książkę "Versace", zawierającą historię domu mody i opowieści rodzinne, okraszone dużą liczbą zdjęć.

  Nagrody:2010 - Glamour Award for The Design Diva;2012 - Glamour Award dla najlepszej projektantki;2016 - Glamour Award dla najlepszej projektantki;2018 - CFDA Fashion Awards.

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/donatella_versace/


  Link FB: https://www.facebook.com/pagefansdonatellaversacefans
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index