Kobieta w ciąży trzyma warzywa
© Kzenon/Fotolia.com
Styl życia

Czego unikać w ciąży. Jedzenie i zachowania na indeksie

Ciężarna musi zachować szczególną ostrożność podczas wysiłku fizycznego. Powinna też wyłączyć z diety produkty, które mogą poważnie zaszkodzić dziecku, w tym surowe mięso oraz sery pleśniowe. Leki powinny być przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza, a niektóre badania i zabiegi medyczne przełożone na czas po porodzie.

Ciężarna musi zachować szczególną ostrożność podczas wysiłku fizycznego. Powinna też wyłączyć z diety produkty, które mogą poważnie zaszkodzić dziecku, w tym surowe mięso oraz sery pleśniowe. Leki powinny być przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza, a niektóre badania i zabiegi medyczne przełożone na czas po porodzie.

 

Lista tego, czego nie wolno w ciąży, jest obszerna i znajdują się na niej produkty i czynności, które przed ciążą bywają na porządku dziennym.

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe hamburgery

Produkty zakazane dla ciężarnej – czego nie wolno jeść i pić

Spożywanie niektórych produktów w trakcie ciąży niesie ryzyko, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami – najgroźniejsze są alkohole, surowe mięso, surowe ryby i surowe jaja i sery pleśniowe.

Czarna lista jest jednak o wiele dłuższa i znajdują się na niej:

 • potrawy z surowego mięsa, np. tatar, szynka parmeńska,
 • wątróbka, pasztety,
 • surowe ryby, tuńczyk z puszki, ostrygi,
 • piwo, wino, wysokoprocentowe alkohole,
 • kawa (w dużych ilościach), napoje energetyczne, mocna herbata, coca-cola,
 • słodkie napoje gazowane,
 • niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe,
 • surowe albo na wpół surowe jajka, np. kogel-mogel, słabo ścięta jajecznica,
 • żywność wysokoprzetworzona,
 • dania typu fast food,
 • produkty zawierające sztuczne barwniki i konserwanty, np. glutaminian sodu,
 • orzeszki ziemne,
 • lukrecja,
 • słodycze.

Nie wszystkie wymienione produkty są zakazane bezwzględnie, ale trudno określić bezpieczną ich ilość dla kobiety w ciąży, dlatego lepiej całkiem z nich zrezygnować aż do porodu. Także niektóre zioła nie powinny być stosowane przez ciężarne. Szałwia, piołun, krwawnik pospolity, lubczyk ogrodowy, tasznik pospolity, ruta, wrotycz pospolity, a także arcydzięgiel oraz mięta polna są tym, z czego nie wolno w ciąży przyrządzać naparów do picia.

Jakich zachowań należy unikać w ciąży

Jeśli w ciążę zachodzi kobieta aktywna fizycznie, nie musi całkowicie rezygnować ze sportu. Wystarczy że zmniejszy intensywność treningów. Natomiast te kobiety, które nie uprawiały sportu przed ciążą, nie powinny podejmować się wymagających ćwiczeń.

 

Czego nie wolno w ciąży? Zakazane są sporty ekstremalne i wyczynowe, a także jeździectwo i gry zespołowe, w których możliwy jest uraz brzucha np. poprzez uderzenie piłką.

 

Ciężarna nie powinna też dźwigać, ponieważ może to doprowadzić do poronienia, podobnie jak nadmierny wysiłek fizyczny podczas uprawiania sportu.

 

Mniej oczywiste i często zaliczane do przesądów ciążowych jest wieszanie firanek, podczas którego można zemdleć i doznać urazu. Może dojść także do naciągnięcia więzadeł, które podtrzymują macicę.

 

Absolutnie zakazane w ciąży są także papierosy – nikotyna powoduje poważne wady u płodu.

 

W ciąży nie wolno też zażywać niektórych leków, m.in. ibuprofenu, dużych dawek aspiryny i wszystkich tych, których producenci umieszczają taką informację w ulotce. Leki, nawet te bez recepty, muszą zostać zatwierdzone przez lekarza, by ciężarna mogła je przyjmować. Podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rtg, chyba że jest to konieczne, np. po urazie kończyny czy u dentysty.

 

Ciąża ogranicza też możliwość korzystania z zabiegów kosmetycznych z użyciem prądu, np. peelingu kawitacyjnego, jonoforezy, fal radiowych, a także zabiegów z użyciem kwasów.


test ciążowy
© ESCALA/Fotolia.com
Styl życia
Pozytywny test ciążowy? Udaj się do lekarza, który potwierdzi ciążę
Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, trzeba pójść do ginekologa. Na pierwszej wizycie zweryfikuje on, czy w macicy faktycznie zagnieździł się zarodek. Zleci także wykonanie badania poziomu hCG we krwi, które określi wiek płodu.

Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, trzeba pójść do ginekologa. Na pierwszej wizycie zweryfikuje on, czy w macicy faktycznie zagnieździł się zarodek. Zleci także wykonanie badania poziomu hCG we krwi, które określi wiek płodu. Pozytywny test ciążowy: krok pierwszy – wizyta u ginekologa Pozytywny test ciążowy wymaga pojawienia się w gabinecie lekarskim i potwierdzenia ciąży przez specjalistę. Ginekolog powinien rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży, po wyglądzie macicy. Jeśli cytologia nie była wykonywana w ciągu 6 ostatnich miesięcy, pobiera się próbkę do badania. Zleca się też szereg badań do wykonania. Pozytywny test ciążowy: krok drugi – wykonanie zleconych na pierwszej wizycie badań Na początku ciąży należy określić grupę krwi matki, jeśli nie jest znana. Kolejne badania to: morfologia, odczyn Wassermanna ( wykrycie kiły ), badanie na WZW C , analiza moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi , poziom hormonów tarczycy, wykluczenie różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, na obecność wirusa HIV. Pozytywny test ciążowy: krok trzeci – higieniczny tryb życia Kiedy ciąża zostanie potwierdzona, należy zacząć bardziej dbać o siebie. Kluczowe jest odstawienie używek , zwłaszcza alkoholu, kofeiny i papierosów, ponieważ mają one bardzo zły wpływ na płód, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Drugim krokiem, do jakiego powinien skłonić pozytywny test ciążowy, jest też lepsze odżywianie i wysypianie się. O ile to możliwe, wskazane jest zmniejszenie poziomu stresu w życiu codziennym. Pozytywny test ciążowy: krok czwarty – produkty zakazane w ciąży Pozytywny test ciążowy oprócz rezygnacji z używek wymaga też modyfikacji diety i wystrzegania się niektórych potraw. Na czarnej liście są: surowe jaja i...

Ciężarna kobieta siedzi na kanapie, je sałatkę
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia
Dlaczego jedzenie surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych w ciąży jest niebezpieczne?
Dlaczego jedzenie surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych w ciąży jest niebezpieczne?

W czasie ciąży kobieta powinna unikać jedzenia tatara, sushi z surowych ryb, carpaccio, szynki parmeńskiej i serów pleśniowych. W potrawach z surowego mięsa lub ryb mogą znajdować się pasożyty, wirusy i bakterie. Drobnoustroje w żywności prowadzą do toksoplazmozy lub zakażenia salmonellą lub listeriozą.   W czasie ciąży warto zrezygnować z jedzenia surowego mięsa i ryb oraz innych nieprzetworzonych produktów, na przykład jaj oraz kawioru. Niebezpieczne substancje giną podczas smażenia, gotowania i pieczenia. Jakich potraw unikać w czasie ciąży? Podczas ciąży należy zrezygnować z jedzenia potraw zawierających surowe mięso, jaja i sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka. Są to: Tatar – mielone lub siekane mięso wołowe, do którego dodaje się żółtka jaj, cebulę, ogórki konserwowe, grzyby marynowane oraz przyprawy. Sushi – japońska potrawa, na którą składa się gotowany ryż oraz surowa ryba lub owoce morza. Jeśli zawiera pieczoną rybę lub same warzywa, nie jest groźna. Carpacio – potrawa kuchni włoskiej, serwowaną jako przystawka. Składa się z cieniutkich plastrów surowego mięsa wołowego lub cielęcego, doprawionych do smaku oliwą, cytryną, parmezanem i innymi przyprawami. Szynka parmeńska – produkowana z suszonego, surowego mięsa wieprzowego. Befsztyk – danie z grillowanego mięsa wołowego, surowego w środku. Surowe jaja – na przykład w postaci kogla-mogla, Sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka. Skutki uboczne jedzenia surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych Jedzenie surowego mięsa może prowadzić do zakażenia organizmu drobnoustrojami. Szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia płodu chorobami są: Toksoplazmoza – jest chorobą pasożytniczą, która może zostać przeniesiona na płód . Objawami toksoplazmozy są: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie mózgu i opon...

Karmienie piersią3
© Ludovic PRACROS/Fotolia.com
Styl życia
Karmisz piersią? Unikaj mocnej kawy, cytrusów, czosnku, grzybów i serów pleśniowych
Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.

Karmiąc piersią należy stosować zdrową i urozmaiconą dietę. Należy uważać podczas wprowadzania nowych produktów takich jak: cytrusy, truskawki, rośliny strączkowe, grzyby i ostre przyprawy.   Podczas karmienia piersią, matka powinna dbać o to, jak się odżywia. Ma to bezpośredni wpływ na jakość pokarmu, który dostaje później dziecko. Nie zawsze musi się to wiązać z przechodzeniem na restrykcyjną dietę, ale nie można bagatelizować wpływu np. ostrych przypraw czy pieczarek na karmienie piersią. Czy karmienie piersią wymaga specjalnej diety? Kobieta karmiąca piersią nie musi przechodzić na specjalną dietę (jeśli dziecko nie jest alergikiem), ale powinna unikać produktów, które mogą negatywnie wpływać na smak pokarmu i jego właściwości odżywcze. Jedzenie w czasie karmienia ma duży wpływ, dlatego dieta powinna być zróżnicowana – dzięki temu dziecko dostanie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe . Można powiedzieć, że dieta dla matek karmiących jest po prostu racjonalna i pełnowartościowa, czyli dokładnie taka, jaką w teorii powinniśmy zawsze stosować. Czego nie należy pić podczas karmienia piersią? Nie tylko jedzenie, ale także napoje mają znaczenie przy karmieniu piersią. One także przechodzą do pokarmu, dlatego unikaj: mocnej herbaty i kawy – pobudzą nie tylko matkę, ale i dziecko, napojów gazowanych i wody gazowanej – mogą wywoływać kolki , słodkich napojów – zawierają puste kalorie, alkoholu – zmniejsza laktację i zaburza rytm snu i czuwania dziecka, negatywnie wpływa na układ nerwowy dziecka. Jakich produktów unikać podczas karmienia piersią? Karmiąc piersią, należy uważać na: owoce południowe, cytrusy, poziomki i truskawki, pomidory i selery– mogą wywołać u dziecka alergię, suszone owoce – zawierają konserwanty, czosnek i cebulę – zmieniają smak pokarmu,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik