Szczęśliwa para ogląda razem telewizję
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia

Kohabitacja: wspólne mieszkanie z partnerem seksualnym

Z kohabitacją mamy do czynienia, gdy dwoje ludzi mieszka razem bez ślubu i utrzymuje relację intymną. Związek kohabitacyjny może być luźniejszy niż konkubinat - zakładać wspólne mieszkanie np. tylko w weekendy.

Jak wiele pojęć z dziedziny socjologii, także związek kohabitacyjny nie jest definicją bezwzględną. Aby mówić o tym rodzaju relacji, dwoje ludzi musi łączyć relacja seksualna połączona ze wspólnym mieszkaniem. Wariantem związku kohabitacyjnego jest konkubinat.

Nie każdy związek kohabitacyjny to konkubinat

Konkubinat polega na utrzymywaniu stałej relacji intymnej przez dwoje ludzi. Na tej samej zasadzie opiera się związek kohabitacyjny, ale wymagane jest przy nim dodatkowo współzamieszkiwanie dwojga ludzi.  mogą być w nim różne. O konkubinacie można mówić wtedy, gdy para żyje ze sobą w związku nieformalnym, ale na takich samych zasadach jak w małżeństwie – mieszkając razem, wspólnie prowadząc dom i utrzymując ze sobą relacje seksualne. Z kolei definicja związku kohabitacyjnego dopuszcza mieszkanie ze sobą np. tylko w niektóre dni w tygodniu przez pewien czas. Ze względu na tę dowolność nie można każdego związku kohabitacyjnego określić mianem konkubinatu, ale konkubinat niewątpliwie jest odmianą tego typu związku.

Pomieszkiwanie z chłopakiem czy dziewczyną to rodzaj związku kohabitacyjnego

Związek kohabitacyjny nie musi oznaczać stałego mieszkania razem. O takiej relacji można mówić wówczas, gdy dwoje ludzi mieszka ze sobą nawet przez kilka dni w tygodniu, np. tylko w trakcie weekendu. Wariantem związku kohabitacyjnego jest model Living Apart Together, czyli LAT. To określenie socjologii na to, co zwykle rozumie się jako chodzenie z kimś – spotykanie się, pomieszkiwanie razem od czasu do czasu u jednego lub drugiego partnera, bycie w relacji intymnej. LAT może też jednak polegać jedynie na spotkaniach. Partnerzy spotykają się, utrzymują relację intymną, ale nie mieszkają wspólnie, bądź też sporadycznie tylko nocują u siebie nawzajem.

 

Kobieta obejmuje mężczyznę i uśmiecha się do niego
©elnariz/Fotolia
Styl życia
Poliamoryzm – miłość nie musi być zamknięta w związku
Poliamorysta to osoba, która nie pozostaje w związku z tylko jedną osobą, lecz jest otwarta także na inne relacje. Wielomiłość, czyli poliamoria, polega na przyzwoleniu obojga partnerów na wchodzenie w inne intymne relacje, które nie zawsze muszą wiązać się z seksem.

Poliamorysta to osoba, która nie pozostaje w związku z tylko jedną osobą, lecz jest otwarta także na inne relacje. Wielomiłość, czyli poliamoria, polega na przyzwoleniu obojga partnerów na wchodzenie w inne intymne relacje, które nie zawsze muszą wiązać się z seksem.   Ludzie, którzy uważają się za poliamorystów, uważają, że wyłączność seksualna i emocjonalna nie są konieczne do tego, by być w długotrwałej i satysfakcjonującej relacji miłosnej. Skąd pochodzi nazwa poliamoria? Słowo „poliamoria” to połączenie greckiego „poli”, oznaczającego „wiele”, i łacińskiego „amor”, czyli „miłość”. Zostało spopularyzowane dzięki artykułowi „A Bouquet of Lovers” z 1990 roku, napisanemu przez Morning Glory Zell-Ravenheart, neopogańską kapłankę. Zell-Ravenheart w artykule uznała, że otwarcie na inne osoby to przyszłość szczęśliwych związków w XXI wieku. Co prawda pada w nim jedynie słowo „poliamorystyczny”, ale dwa lata po publikacji została utworzona grupa dyskusyjna o nazwie alt.polyamory, która zrzeszała ludzi zainteresowanych nowym nurtem. Jak może wyglądać związek poliamoryczny? Relacje poliamorystów wyglądają bardzo różnie w zależności od indywidualnych preferencji partnerów. Wszystkie łączy jednak wiara w to, że można kochać więcej niż jedną osobę. Co ważne, poliamoryzm nie zawsze musi się łączyć z uprawianiem seksu – relacje poza głównym związkiem mogą mieć charakter głębokiej i intymnej przyjaźni. Miłość może wiązać się nie tylko z erotyką – zaspokaja także potrzeby duchowe i emocjonalne.   Związki poliamoryczne mogą mieć różne formy, np.: trójkątów – zwykle para spotyka się z trzecią osobą, poligamii...

Mężczyzna niosący swojego syna na barana.
©Rido/Fotolia
Styl życia
Facet z dzieckiem – czy dać szansę takiemu związkowi?
Związek z mężczyzną z dzieckiem nie należy do najprostszych, ponieważ wiążą się z nim dodatkowe obciążenia. Częste spotkania z pociechą i konieczność płacenia alimentów mogą być czasem źródłem konfliktów.

Związek z mężczyzną z dzieckiem nie należy do najprostszych, ponieważ wiążą się z nim dodatkowe obciążenia. Częste spotkania z pociechą i konieczność płacenia alimentów mogą być czasem źródłem konfliktów.   Wiążąc się z mężczyzną, każda kobieta chce być dla niego najważniejszą osobą w życiu. Kiedy ten ma już dzieci, miejsce na podium jest już zajęte i czasem trudno się z tym pogodzić. Związek z facetem z dzieckiem – z tym się musisz liczyć Decydując się na związek z mężczyzną, który ma już dziecko, trzeba liczyć się z tym, że relacja będzie wyglądała inaczej niż w przypadku partnera z „czystą kartą”. Ma on o wiele więcej obowiązków, które wynikają z faktu posiadania dziecka. Alimenty – nawet w sytuacji, gdy to nie jemu została przyznana opieka, a pociecha mieszka z matką, z pewnością przynajmniej płaci alimenty. Można powiedzieć, że jest to wieloletnie finansowe zobowiązanie, które może być niekiedy powodem kłótni szczególnie przy niepewnej sytuacji materialnej. Dzielenie się czasem ukochanego – bardzo często ojcowie (choć niestety nie wszyscy) odwiedzają swoje dzieci i zabierają je do siebie na jakiś czas, aby pobyć razem. W związku z tym nie będzie mógł poświęcić całego wolnego czasu ukochanej. Z drugiej strony jeśli partner nie spotyka się z dzieckiem i nie jest nim zainteresowany, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Inne typowe problemy, które mogą się pojawić w takim związku to: Zazdrość dzieci – zazdrość może się pojawić nie tylko z powodu spędzania przez mężczyznę czasu z dziećmi. Częstym problemem jest też zazdrość samych dzieci o czas i uczucia ojca. Mogą obarczać nową partnerkę odpowiedzialnością za to, że ich rodzice nie są razem. Zazdrość o...

Kobieta zagląda swojemu chłopakowi przez ramię, który pisze smsy.
©anyaberkut/stock.adobe.com
Styl życia
Skąd mam wiedzieć, czy mój partner ma dobre intencje?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.   Rozpoznanie kłamstwa lub nieczystych intencji u partnera może trwale zburzyć zaufanie, a tym samym naruszyć podstawy związku.   Czy psychologia miłości umożliwia poznanie intencji partnera?   Dość łatwo przychodzi nam posądzanie ludzi o to, że mają wobec nas nieczyste intencje . Zdarza się nawet, że zarzucamy to najbliższym, również partnerowi. Choć łatwo oskarżać o to inną osobę, warto uzmysłowić sobie, że rozpoznanie własnych motywacji nie jest takie proste. Często jest ich wiele raz i nie wszystkie są w pełni uświadomione. Dlatego wbrew obietnicom z różnych artykułów, nie warto wierzyć w to, że możemy sprawiedliwie ocenić intencje drugiej osoby .   Jak poznać czy partner kłamie i czy musi to zniszczyć zaufanie w związku?   Badania z zakresu psychologii pozwoliły na ustalenie wielu oznak tego, że ktoś kłamie . Można to poznać po sposobie w jaki opowiadania – na przykład dziwnym, sztywnym stylu, nadmiernie poetyckim lub rozwlekłym, zawierającym dużo szczegółów. Inną wskazówką może być sposób zachowania – uporczywe patrzenie na rozmówcę lub też unikanie jego wzroku, objawy zdenerwowania, pomimo braku powodu czy nieuzasadniona agresja.   Kłamstwo nie zawsze musi zniszczyć zaufanie w związku , zależy jakiej kwestii dotyczy i czym jest spowodowane. Można też powiedzieć, że jest wręcz na odwrót – im większe zaufanie partnerzy mają do...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner