Reklama

Zgrubienie w pachwinie może świadczyć o zapaleniu węzłów chłonnych lub przepuklinie pachwinowej. Obrzęk może też powstać jako łagodna reakcja alergiczna lub nowotwór jąder u mężczyzn.

Reklama

Zgrubienie w pachwinie może być oznaką narastania płynu lub zapalenia obszarów pachwinowych. Pachwina jest miejscem, w którym łączy się brzuch i nogi. Obrzęk może więc być związany z chorobami pochodzącymi ze strony narządów sąsiadujących. Obrzęk pachwiny może pojawić się w formie bolesnego guzka – stałego bądź ruchomego. Może to wówczas być oznaką obrzęku jąder i moszny u mężczyzn. Obrzęk pachwiny może powstać także w efekcie infekcji lub urazu. Częstą przyczyną zgrubień w pachwinie jest zapalenie węzłów chłonnych lub przepuklina pachwinowa – przemieszczenie narządu (zwykle pętli jelitowych) poza miejsce, w którym jest zwykle położony. Obrzęk przy pachwinie pojawia się zwykle w formie niebolesnego guza, który widać przy wzmożonym wysiłku (np. parciu na stolec, kaszlu lub zmianie pozycji). Przepuklina wymaga leczenia operacyjnego, ponieważ towarzyszy jej ryzyko uszkodzenia jąder (przepuklina pachwinowa czterokrotnie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet) i struktur je otaczających.

Zgrubienie w pachwinie może być także łagodną reakcją alergiczną. Pojawia się wówczas nagle, ale po kilku dniach ustępuje. Obrzęk pachwiny może być także efektem choroby wenerycznej lub nowotworu jąder u mężczyzn. Nie należy go bagatelizować i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama