Kobieta zasłania dłońmi łono
© kei907/Fotolia.com
Styl życia

Swędzą cię pachwiny? To może być grzybica

Swędzenie pachwin jest jednym z podstawowych objawów grzybicy, która nieleczona będzie się rozprzestrzeniała także na inne części ciała. Mimo że jest to dość wstydliwa choroba, dotykająca intymnych części ciała, nie można jej bagatelizować.

Swędzenie pachwin jest jednym z podstawowych objawów grzybicy, która nieleczona będzie się rozprzestrzeniała także na inne części ciała. Mimo że jest to dość wstydliwa choroba, dotykająca intymnych części ciała, nie można jej bagatelizować.

Przyczyny grzybicy pachwin

Grzybica pachwin dotyczy obu płci, jednak częściej atakuje mężczyzn. Grzyb może się przenosić przez ręczniki, bieliznę, gąbki oraz po prostu od człowieka do człowieka. Ryzyko zaistnienia grzybicy pachwin zwiększają czynniki, mogące wywołać odparzenia, czyli:

Swędzenie pachwin – jeden z objawów grzybicy

Do najbardziej typowych objawów zalicza się:

Kasia gotuje z Polki.pl: bogracz węgierski

  • swędzenie pachwin,
  • plany rumieniowe ze stanem zapalnym,
  • zmiany skórne z widocznymi pęcherzykami i grudkami,
  • łuszczenie się skóry,
  • ciemnienie lub czerwienienie skóry.

Leczenie grzybicy pachwin

Grzybicę pachwin leczy się stosując kremy, maści i spraye zawierające leki przeciwgrzybicze. Stosuje się je miejscowo na zmienioną chorobowo skórę oraz jej okolice. W szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba zastosowania także doustnych środków przeciwgrzybiczych.

 

Podczas leczenia grzybicy pachwin bardzo ważna jest higiena osobista i noszenie bawełnianej bielizny, która zmniejszy otarcia skóry. Aby zapobiec nadmiernej wilgoci można przecierać zmienione chorobowo miejsca wacikiem, nasączonym w spirytusie salicylowym, a po porannym prysznicu zastosować na nich puder i zasypki odkażające. Niestety jest to schorzenie, które często nawraca, zwłaszcza gdy grzybica nie zostanie do końca wyleczona, dlatego podejmując leczenie należy je prowadzić konsekwentnie. Nieleczona grzybica pachwin może rozprzestrzenić się na inne części ciała (krocze, okolice odbytu, między pośladki) i doprowadzić np. do grzybicy penisa.


Załamany, młody mężczyzna
©vadymvdrobot/Fotolia
Styl życia
Odparzenia w pachwinach u mężczyzn – przyczyny i objawy
Odparzenia w pachwinach dotyczą przede wszystkim mężczyzn w wieku 18-30 lat. Odparzenia w pachwinach są najczęściej spowodowane noszeniem uciskającej bielizny ze sztucznych tekstyliów. Im szybciej wprowadzona zostanie kuracja lekarska, tym mniejsze ryzyko rozrostu zmian skórnych.

Odparzenia w pachwinach dotyczą przede wszystkim mężczyzn w wieku 18-30 lat. Odparzenia w pachwinach są najczęściej spowodowane noszeniem uciskającej bielizny ze sztucznych tekstyliów. Im szybciej wprowadzona zostanie kuracja lekarska, tym mniejsze ryzyko rozrostu zmian skórnych. Odparzenia w pachwinach u mężczyzn- czynniki sprzyjające Powstawaniu odparzeń w pachwinach u mężczyzn sprzyja nadwaga , noszenie niewygodnej bielizny ze sztucznych materiałów (ciało nie może oddychać), niewystarczająca higiena miejsc intymnych . Odparzenia w pachwinach mogą być również reakcją alergiczną np. na składnik płynu do prania. Odparzenia w pachwinach u mężczyzn a grzybica pachwin Grzybica pachwin najczęściej dotyka mężczyzn. Grzyby odpowiedzialne za odparzenia w pachwinach - Epidermophyton floccosum oraz Trichophyton rubrum, lubią wilgotne, ciepłe środowisko . Fałdy pachwinowe są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii.   Aby sprecyzować, co powoduje odparzenia w pachwinach, najlepiej udać się do dermatologa . Lekiem, który przynosi ukojenie jest antybiotyk w formie maści – Clotrimazolum. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może zlecić przyjmowanie środków doustnych. Nieleczona grzybica pachwin może przenieść się na inne obszary ciała, np. penisa. Odparzenia w pachwinach u mężczyzn – objawy Odparzenia w pachwinach dają charakterystyczne objawy: zaczerwienienie, grudki i pęcherze, świąd i pieczenie pachwin oraz okolic, w przypadku grzybicy – łuszczenie się zmian. Ze względu na budowę ciała, grzybica pachwin dotyka przeważnie mężczyzn. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie grzybicy pachwin .  Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli. Na początku pojawiają się bóle w okolicach miejsc pachwinowych.  Zgrubienie w pachwinie najczęściej świadczy o zapaleniu przepukliny pachwinowej. Dowiedz się, o czym świadczy...

Bielizna
©saratm/Fotolia
Styl życia
Grzybica pachwin piecze i swędzi
Grzybica rozwija się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Żeby się zarazić, wystarczy przenieść ręcznikiem grzyby np. ze stóp w inne miejsce. Przyczynami grzybicy pachwin mogą być też zbyt ciasna i nieprzepuszczająca powietrza bielizna, zarażenie na pływalni czy uprawianie sportów kontaktowych z osobami zarażonymi. Grzybicę leczy się farmakologicznie ogólnie i miejscowo.

Grzybica rozwija się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Żeby się zarazić, wystarczy przenieść ręcznikiem grzyby np. ze stóp w inne miejsce. Przyczynami grzybicy pachwin mogą być też zbyt ciasna i nieprzepuszczająca powietrza bielizna, zarażenie na pływalni czy uprawianie sportów kontaktowych z osobami zarażonymi. Grzybicę leczy się farmakologicznie ogólnie i miejscowo. Najczęstsze przyczyny grzybicy pachwin Grzybica pachwin to choroba dotykająca przeważnie mężczyzn ze względu na budowę ich ciała. Zakażenie zaczyna się zwykle w miejscu, gdzie moszna styka się ze skórą. Ten fragment ciała stwarza idealne warunki dla rozwoju grzybów, tym bardziej gdy bielizna jest ciasna, ocierająca i syntetyczna. Aby rozwinęła się grzybica, musi dojść do zarażenia grzybami. Najczęściej dzieje się to podczas korzystania z publicznych pryszniców, na pływalni czy w solarium. Bardzo łatwo jest też grzyby przenieść z innego miejsca na ciele, np. ze stóp, zwłaszcza gdy do osuszania chorych i zdrowych miejsc używa się tego samego ręcznika. Zmiany grzybicze intensywnie swędzą i wyglądają jak pęcherzyki, grudki lub krosty Swędzące zmiany skórne z rumieniem wyglądające jak pęcherzyki, grudki bądź krosty umiejscowione w obu pachwinach – tak objawia się grzybica pachwin. Chociaż mogą przybierać postać pęcherzyków, krostek lub grudek, to zmiany grzybiczne można rozpoznać po tym, że wywołują intensywny świąd. Ich kolor może być różny – od czerwonego do nawet brązowego. Ich drapanie może przyczynić się nie tylko do rozniesienia choroby w inne miejsca, ale też do nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry. Zdarza się, że skóra, na której rozwija się grzybica pachwin, piecze. Wypryskom towarzyszy rumień, który pokrywa cały obszar dotknięty grzybicą. Symptomem grzybicy jest także łuszczenie się zmienionej chorobowo skóry. Leczenie przeciwgrzybicze...

stetoskop
Pixabay/DarkoStojanovic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Przepuklina pachwinowa – czym jest i jakie są jej objawy?
Przepuklina pachwinowa należy do przepuklin brzusznych i rozwija się powoli . Fragment otrzewnej, razem z częścią jelit wysuwa się poza powłokę jamy brzusznej w okolicy pachwiny. Otoczka jamy brzusznej ulega uszkodzeniu bądź otarciu. Przepuklina występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, dlatego że mężczyźni mają bardziej rozbudowany kanał pachwinowy.

Przepuklina pachwinowa należy do przepuklin brzusznych i rozwija się powoli . Fragment otrzewnej, razem z częścią jelit wysuwa się poza powłokę jamy brzusznej w okolicy pachwiny. Otoczka jamy brzusznej ulega uszkodzeniu bądź otarciu. Przepuklina występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, dlatego że mężczyźni mają bardziej rozbudowany kanał pachwinowy. Objawy przepukliny pachwinowej Pierwsze objawy nie są charakterystyczne dla tej choroby. Na początku pojawiają się bóle w okolicach miejsc pachwinowych i nasilają się podczas śmiechu, kaszlu czy aktywności fizycznej. Z czasem chory zaczyna skarżyć się na uczucie ciężkości w podbrzuszu i na zaparcia . Jeśli schorzenie jest zlekceważone, rozwija się. Na następnym etapie rozwoju przepukliny pachwinowej pojawia się i znika miękki guzek w pachwinie. Oznacza to, że przepuklina cofa się do miejsca pochodzenia i ponownie pojawia się. Guzka nie widać na zewnątrz, ale można go wyczuć palcami. W następnych etapach zaawansowanej choroby guzek już jest widoczną, stałą zmianą. Kiedy guzek staje się twardy i bolesny, a chory nie może się załatwić, miewa nudności i wymioty należy udać się do lekarza. Najprawdopodobniej doszło do zablokowania przepukliny, a to może być powodem martwicy jelit, które są w niej zamknięte. Konieczny jest zabieg chirurgiczny. Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci Przepuklina pachwinowa w 80-90% pojawia się częściej u chłopców niż u dziewcząt. Schorzenie występuje w okolicach pachwiny, najczęściej po prawej stronie. W niektórych przypadkach (10%) pojawia się po obu stronach pachwiny. Przepuklina pachwinowa objawia się w 6 pierwszych miesiącach życia i u wcześniaków. Do typowych objawów przepukliny u dzieci należy wybrzuszenie albo obrzęk w pachwinie lub mosznie. Guzek widoczny jest przede wszystkim w czasie płaczu bądź wysiłku, a zmniejsza się...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik