Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
para na podłodze
Pixabay/stokpic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Sławna przedstawicielka chorób wenerycznych – kiła

Kiła inaczej syfilis, to jedna z najbardziej znanych i podstępnych chorób wenerycznych. Wywoływana przez bakterię o nazwie krętek blady, ma charakter przewlekły, a jej pierwsze objawy nie są szczególnie dokuczliwe, dlatego często są bagatelizowane.

Kiła inaczej syfilis, to jedna z najbardziej znanych i podstępnych chorób wenerycznych. Wywoływana przez bakterię o nazwie krętek blady, ma charakter przewlekły, a jej pierwsze objawy nie są szczególnie dokuczliwe, dlatego często są bagatelizowane.

Dwa rodzaje kiły – wrodzona i nabyta

Kiła wrodzona ma miejsce, gdy bakterie krętka bladego przenikną przez łożysko z krwi matki do płodu. Im wcześniejsze stadium kiły u matki tym poważniejsze konsekwencje dla dziecka, które może urodzić się nawet martwe. Dlatego bardzo ważne podczas ciąży są badania serologiczne krwi, które pozwalają wykryć zakażenie. Powinny być wykonywane 2 razy – w pierwszej i drugiej połowie ciąży.

 

Kiła nabyta: zarażenie następuje przede wszystkim poprzez kontakty seksualne z osobą chorą. Przebiega w 4 fazach. W początkowych jest możliwa do wyleczenia – ale im dłużej krętek blady przebywa w organizmie ludzkim tym trudniej wyleczyć syfilis, a tym samym odwrócić spustoszenia jakich dokonał.

Fazy syfilisu (kiły)

  • Kiła pierwotna

Obejmuje okres inkubacji, czyli około 3 – 90 dni, średnio trwa 21 dni.

Kiła pierwotna charakteryzuje się bezbolesnymi zmianami naciekowymi w formie wrzodów w miejscach, gdzie doszło do kontaktu skóry z krętkiem bladym. Dlatego są to najczęściej okolice ust, narządów płciowych i odbytu, zmiany mogą również pojawić się na dłoniach. Objawy kiły pierwotnej ustępują po kilku tygodniach bez względu na podjęte leczenie.

 

  •  Kiła wtórna

Kiła wtórna trwa od 3 do 6 tygodni (czas ten liczony jest od momentu wystąpienia owrzodzenia w pierwszym stadium). Powstaje zakaźna wysypka w postaci grudkowych lub krostkowych miedzianych plamek na stopach (dolna powierzchnia), dłoniach (wewnętrzna strona) i/lub błonach śluzowych. Grudki przerastają, sączą się, w fałdach skórnych ulegają uszkodzeniom. Mogą towarzyszyć temu takie dolegliwości jak: podwyższona temperatura, bóle gardła i głowy, wypadanie włosów, powiększenie węzłów chłonnych, chudnięcie oraz zapalenie opon mózgowych. W wilgotnych częściach skóry (tj. okolice odbytu, wnętrze ud) grudki mogą się powiększać. Przerastają i nabierają biało-szarej barwy, nazywane są wówczas kłykcinami płaskimi. Ich wydzielina jest bardzo zakaźna. Po kilku tygodniach kiła przechodzi w fazę utajoną, wtedy może dochodzić już do nieodwracalnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

 

  •  Kiła utajona

Faza utajona kiły następuje po około roku od zarażenia – czyli wystąpienia owrzodzenia pierwotnego. Przebiega bezobjawowo. Jednak brak objawów wcale nie oznacza zatrzymania rozwoju choroby. Ze względu na migracje krętka bladego z krwią zdarzają się zmiany czynnościowe w obrębie narządów wewnętrznych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Co jakiś czas na skórze w związku z kiłą utajoną może pojawiać się tzw. wysypka nawrotowa.

 

  • Kiła późna

Może się pojawić nawet do 30 lat od zarażenia. Kiła późna atakuje wtedy prawie wszystkie ważniejsze narządy, takie jak: serce, mózg, wątroba oraz układy: nerwowy, sercowo-naczyniowy, błony śluzowe oraz skóra.

 

Osoby, u których zdiagnozowano kiłę około 9 tygodnia od zakażenia, powinny zostać zbadane w kierunku zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (punkcja płynu mózgowo-rdzeniowego). W przypadku stwierdzenia zmian w płynie należy zastosować inne leczenie niż w przypadku kiły, w której nie doszło do zainfekowania centralnego układu nerwowego.

Diagnoza i leczenie kiły

Rozpoznanie kiły, czyli syfilisu, nie jest proste, ponieważ daje objawy podobne do wielu innych schorzeń. Dlatego należy być czujnym, w momencie zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących oznak szczególnie w obrębie narządów płciowych należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa lub wenerologa. Diagnoza kiły jest oparta na jasnych kryteriach, należy zbadać pod mikroskopem wydzielinę z węzłów chłonnych i zmian skórnych. Konieczne jest również badanie serologiczne. Wcześnie rozpoznana kiła jest całkowicie uleczalna. Leczy się ją antybiotykami, najczęściej penicyliną. Dawkowanie i długość leczenia zależy od stadium rozwoju choroby w jakim zostało podjęte. Najczęściej trwa około 15 – 40 dni. Po zakończeniu kuracji stan zdrowia osoby wyleczonej jest stale monitorowany.

Kiła – zasięg występowania

Znaczny postęp w medycynie dotyczący zarówno rozpoznawania jak i leczenia chorób wenerycznych spowodował, paradoksalnie, wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Ludzie często lekceważą zagrożenia wierząc, iż każde schorzenie zostanie właściwie zdiagnozowane i wyleczone. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku na świecie odnotowuje się ponad 12 milionów zachorowań na kiłę. Sytuacja jest dramatyczna szczególnie w krajach rozwijających się. Stany Zjednoczone również mają dosyć wysoki wskaźnik zachorowań. W Polsce nie jest aż tak źle, mimo to bądźmy czujni i nie bagatelizujmy problemu, ponieważ kiła to bardzo groźna choroba.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©Natalia Chircova/Fotolia
Styl życia
Toksokaroza, czyli choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Przyczyny, objawy i leczenie choroby odzwierzęcej
Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.   Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą , na którą przede wszystkim narażone są dzieci . Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, a następie wraz z krwią wędrują do innych narządów: wątroby, płuc, oka, układu nerwowego, a także do mięśnia sercowego. Toksokaroza – co to za choroba? Toksokaroza zaliczana jest do pasożytniczych chorób odzwierzęcych, określanych również mianem zoonoz . Jest wywoływana przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara. Są to najczęstsze pasożyty (glisty) atakujące psy oraz koty (stąd ich nazwy: glista psia i glista kocia). Zwierzę wydala bytujące w jego przewodzie pokarmowym nicienie, które tym sposobem przedostają się do środowiska przyrodniczego. Do inwazji pasożyta na człowieka dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności jajami nicienia. Dzieci często zarażają się chorobą w konsekwencji zabrudzenia rąk jajami pasożyta (na przykład po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, na podwórku) i dotykania nimi ust lub jedzenia. Objawy toksokarozy Jaja nicienia przez jamę ustną dostają się do przewodu pokarmowego człowieka, w którym wylęgają się larwy pasożyta . Kolejnym etapem jest przemieszczenie się nicieni wraz z krwią do wątroby, w której pozostają. Jednakże część pasożytów może dalej wędrować umiejscawiając się w płucach lub w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych lub na dnie oka. Objawy toksokarozy są zależne od miejsca lokalizacji pasożytów, ze względu na którą wyróżnia się cztery postaci choroby:...

lekarka osłuchująca kaszlącego pacjenta
©Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Rodzaje gruźlicy – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie
Ze względu na typ choroby wyróżnia się gruźlicę pierwotną, popierwotną, prosówkową i pozapłucną. Część schorzeń przechodzi samoistnie, lecz większość wymaga hospitalizacji. Objawy gruźlicy płuc to zwapnienie płuc, kaszel, gorączka i utrata wagi. Ze względu na miejsce wystąpienia wyróżnia się gruźlicę płuc, kości i stawów, skóry, węzłów chłonnych, narządów rozrodczych i innych organów.

Ze względu na typ choroby wyróżnia się gruźlicę pierwotną, popierwotną, prosówkową i pozapłucną. Część schorzeń przechodzi samoistnie, lecz większość wymaga hospitalizacji. Objawy gruźlicy płuc to zwapnienie płuc, kaszel, gorączka i utrata wagi. Ze względu na miejsce wystąpienia wyróżnia się gruźlicę płuc, kości i stawów, skóry, węzłów chłonnych, narządów rozrodczych i innych organów. Od XVII wieku gruźlica była jedną z najgroźniejszych chorób, która zabijała dziesiątki tysięcy Europejczyków. Prątek gruźlicy został odkryty w 1882 roku przez niemieckiego badacza Roberta Kocha. Typy gruźlicy Gruźlica uaktywnia się w układzie oddechowym, systemie nerwowym, a także na skórze. Główne typy choroby to: Gruźlica pierwotna – schorzenie przebiega bez widocznych objawów. Niektórzy odczuwają gorączkę i bóle ciała, które z biegiem czasu ustępują. U większości chorych można zaobserwować powiększone węzły chłonne. Jej skutkiem jest zwapnienie płuc widoczne na prześwietleniu RTG. Gruźlica popierwotna – choroba zajmuje płuca i układ oddechowy. Powstaje poprzez aktywność prątków. Gruźlica prosówkowa – schorzenie powstaje na skutek prątków, które dostają się do organizmu poprzez krew i rozsiewają się na różne organy. Prosówka skutkuje wysoką gorączką , problemami z oddychaniem, bólami głowy i utratą wagi. Leczenie jej wymaga hospitalizacji. Gruźlica pozapłucna – choroba atakująca węzły chłonne i układ moczowy. Skutkuje bólami w mostku, utratą wagi oraz bólami nerek. Rodzaje gruźlicy ze względu na miejsce wystąpienia Gruźlica powstaje na skutek zarażenia prątkiem gruźlicy. Szacuje się, że około 30% ludzi na świecie była...

człowiek na wizycie lekarskiej
©rogerphoto/fotolia
Styl życia
Diagnostyka, rokowanie i leczenie ziarnicy złośliwej
Ziarnica złośliwa nazywana jest również chłoniakiem Hodgkina. To nowotwór układu limfatycznego. Towarzyszące jej objawy nie są specyficzne i przypominają oznaki przeziębienia. Najczęściej na ziarnicę chorują mężczyźni pomiędzy 18 a 25 rokiem życia oraz pomiędzy 50 a 55 rokiem życia. Leczenie ziarnicy złośliwej jest złożone. Polega na określeniu zaawansowania choroby, rokowaniu i doborze właściwego schematu leczenia.

Ziarnica złośliwa nazywana jest również chłoniakiem Hodgkina. To nowotwór układu limfatycznego. Towarzyszące jej objawy nie są specyficzne i przypominają oznaki przeziębienia. Najczęściej na ziarnicę chorują mężczyźni pomiędzy 18 a 25 rokiem życia oraz pomiędzy 50 a 55 rokiem życia. Leczenie ziarnicy złośliwej jest złożone. Polega na określeniu zaawansowania choroby, rokowaniu i doborze właściwego schematu leczenia. Postępowanie diagnostyczne w rozpoznaniu ziarnicy złośliwej W postępowaniu diagnostycznym przeprowadzany jest wywiad, badania fizykalne, obrazowe (zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa), biopsja i transbiopsja szpiku kostnego. W wybranych wypadkach lekarz może dodatkowo zalecić przeprowadzenie badania PET (pozytronowej tomografii emisyjnej) lub torakocentezy (punkcji opłucnej; badanie zlecane jest, gdy w jamie opłucnej pojawia się płyn). Po rozpoznaniu nowotworu określany jest stan zaawansowania, mianowicie czy choroba jest zlokalizowana w jednej grupie węzłów chłonnych, czy zajęła także inne części układu chłonnego bądź narządów pozalimfatycznych . Przeprowadzane są także konsultacje z innymi specjalistami m.in. stomatologiem i laryngologiem, a w przypadku kobiet także z ginekologiem. Czynniki wpływające na rokowanie w ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa jest chorobą, którą da się wyleczyć. Rokowania do wyleczenia z ziarnicy złośliwej są optymistyczne, o ile chłoniak Hodgkina został wykryty we wczesnym stadium . Zidentyfikowano listę negatywnych czynników, które pogarszają rokowanie w ziarnicy złośliwej. guz w klatce piersiowej, który przekracza 1/3 jej szerokości lub guz, który przekracza 10 cm, występowanie ogólnych objawów takich jak: nocne pocenie, gorączka i nagła utrata masy ciała, przypadki, w których zmiany nowotworowe...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner