Reklama

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.

Reklama

Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless Leg Syndrome – RLS) znany jest także pod nazwą zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. RLS pojawia się u 5-8% osób dorosłych.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

Przyczyną RLS są często uwarunkowania genetyczne. Zespół niespokojnych nóg może być spowodowany zaburzeniami gospodarki żelaza lub niedoborem dopaminy (związku chemicznego odpowiadającego m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, procesy emocjonalne i wydzielanie hormonów). RLS może być też spowodowany cukrzycą, niewydolnością żylną i reumatoidalnym zapaleniem stawów. W szczególnej grupie ryzyka są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i osoby z niewydolnością nerek. Zespół schorzeń mogą wywołać także zażywane leki, np. leki przeciwdepresyjne i metoklopramid (lek o działaniu przeciwwymiotnym i pobudzającym perystaltykę jelit).

Objawy RLS – odczucie mrowienia w nogach, bezsenność, niepokój

Kryteria rozpoznania zespołu niespokojnych nóg dzielą się na grupę objawów podstawowych i dodatkowych.

Symptomy podstawowe:

  • odczucie „mrowienia” lub „ruchliwości” nóg, niemotywowane żadną wyraźną przyczyną;
  • częste wstawanie z łóżka w celu „rozruszania” nogi;
  • zwiększenie częstotliwości objawów w spoczynku i w godzinach nocnych.

Symptomy dodatkowe:

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Leczenie RLS opiera się na uzupełnieniu braków żelaza i zmianie trybu życia, polegającej na wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych i unikaniu późnego spożywania posiłków. Zalecane jest także wykonywanie aktywności fizycznej przed snem, np. pływanie lub jazda na rowerze. Wszystkie te czynności mają zmniejszyć dolegliwość i poprawić jakość snu. W grupie czynności niefarmakologicznych znajduje się także unikanie produktów, które mogą nasilać objawy RLS lub je prowokować, np. alkohol, nikotyna i kofeina. Rozwiązaniem farmakologicznym jest zażywanie leków z rodziny antagonistów dopamin, wydawanych na receptę.

Zespół niespokojnych nóg w ciąży

RLS jest jednym z syndromów z jakimi zmagać się muszą niektóre kobiety w ciąży, ponieważ może być spowodowany niewydolnością żył i niedoborem żelaza. Kobiety w ciąży powinny unikać leczenia zespołu niespokojnych nóg, ponieważ zazwyczaj objawy samoistnie ustępują po porodzie.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama