ból nóg
© imagesbyhope/Fotolia.com
Styl życia

Żylaki kończyn dolnych są najczęstszą przyczyną spoczynkowego bólu nóg

Najczęstszą przyczyną bólu nóg, który pojawia się podczas spoczynku, np. w nocy, są żylaki kończyn dolnych. Charakterystyczny jest dla nich tępy, nasilający się ból, a niekiedy również silne nocne kurcze łydek.

Najczęstszą przyczyną bólu nóg, który pojawia się podczas spoczynku, np. w nocy, są żylaki kończyn dolnych. Charakterystyczny jest dla nich tępy, nasilający się ból, a niekiedy również silne nocne kurcze łydek.

 

Niektórzy mogą odczuwać zmęczenie i bóle nóg, zanim jeszcze pojawią się inne objawy żylaków, np. widoczne przez skórę żyły powierzchniowe.

Ból nóg w nocy objawem żylaków

Jednym z objawów niewydolności żylnej jest ból nóg. Występuje on podczas przebywania przez dłuższy czas w tej samej pozycji, np. stania lub siedzenia. Ból ten jest tępy, nasila się pod wieczór. Najczęściej towarzyszy mu obrzęk nóg. W nocy pojawiają się bolesne kurcze mięśni oraz objawy zespołu niespokojnych nóg, np.: uczucie przypominające poruszanie się mrówek pod skórą, mimowolne skurcze mięśni podczas snu, potrzeba chodzenia. Z czasem widoczne mogą stać się także fioletowe „nitki” oraz widoczne pod skórą sploty żył powierzchniowych.

Leczenie żylaków oraz bólu nóg, który wywołują

Leczenie żylaków i związanych z nimi dolegliwości powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach jedynym sposobem pozbycia się schorzenia jest operacja. Osoba cierpiąca na żylaki może jednak zmniejszyć dolegliwości towarzyszące niewydolności żylnej poprzez zmianę stylu życia i stosowanie leków dostępnych bez recepty.

 

Bardzo ważne jest unikanie jednostajnej pozycji ciała, jeśli np. pracuje się przy komputerze, warto przynajmniej raz na godzinę wstać, żeby pochodzić po biurze.

 

Dobrze jest zapewnić sobie trochę ruchu „po godzinach”, pływać, biegać, tańczyć, jak najczęściej spacerować. W złagodzeniu objawów żylaków może pomóc też zrzucenie zbędnych kilogramów, unikanie noszenia obcisłych spodni oraz skarpet z ciasnym ściągaczem. W czasie spoczynku warto mieć nogi uniesione na ok. 10-15 cm, mogą one np. podczas snu spoczywać na sztywnej poduszce, a podczas siedzenia przy biurku na niewysokim stołku lub podnóżku. Przed snem można przez 10 minut polewać nogi zimnym prysznicem.

 

Wiele środków przeciwobrzękowych, stosowanych do uśmierzania bólu towarzyszącego żylakom, dostępnych jest bez recepty. Należą do nich: preparaty z wyciągiem kasztanowca, żele chłodzące do smarowania nóg (np. z heparyną), nalewka z arniki. Pomóc może też kompresjoterapia, np. noszenie opasek, rajstop i skarpet uciskowych.


kobieta w szpilkach
©DragonImages/fotolia
Styl życia
Uczucie ciężkich nóg oznacza problemy z przepływem krwi
Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała.

Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała. Przyczyny i objawy uczucia ciężkich nóg Uczucie ciężkich nóg jest następstwem niewydolności żylnej (w tym żylaków), w wyniku której krew nie przepływa swobodnie przez żyły w dolnej części ciała. Pośrednie przyczyny to: siedzący tryb życia, praca wymagająca ciągłego stania lub siedzenia, nadwaga , noszenie zbyt wysokich i niewygodnych butów, noszenie ciasnych ubrań: spodni, rajstop, skarpet, brak ruchu, długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji, ciąża , niewydolność żylna, żylaki, palenie papierosów. Utrzymywanie nóg przez wiele godzin w jednej pozycji, np. siedząc ze spuszczonymi nogami lub stojąc, nie sprzyja krążeniu i powoduje zastoje krwi. Nadwaga natomiast dwojako przyczynia się do uczucia ciężkich nóg – po pierwsze obniża sprawność i utrudnia ruch, a po drugie często towarzyszą jej wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca, a to także przeszkody w przepływie krwi w żyłach. Drogę krwi blokują także uciskające ubrania, w tym rajstopy, skarpety i spodnie . Po całym dniu noszenia tego typu odzieży można zauważyć obrzęk i odciśnięte wyraźne ślady. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na uczucie ciężkich nóg, ponieważ w niektórych przypadkach wpływa negatywnie na układ krążenia. Również podczas ciąży może pojawić się uczucie ciężkich nóg, gdy przepływ krwi z nóg utrudniony jest przez powiększającą się macicę.   Objawy nazywane uczuciem ciężkich nóg to obrzęk i ból kończyn. Sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg Aby zlikwidować uczucie ciężkich nóg, trzeba przywrócić odpowiednie krążenie. Ulgę przyniesie położenie się i...

Zespół niespokojnych nóg
© demphoto/Fotolia.com
Styl życia
Zespół niespokojnych nóg, czyli RLS
Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.   Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless Leg Syndrome – RLS) znany jest także pod nazwą zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. RLS pojawia się u 5-8% osób dorosłych. Przyczyny zespołu niespokojnych nóg Przyczyną RLS są często uwarunkowania genetyczne. Zespół niespokojnych nóg może być spowodowany zaburzeniami gospodarki żelaza lub niedoborem dopaminy (związku chemicznego odpowiadającego m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, procesy emocjonalne i wydzielanie hormonów). RLS może być też spowodowany cukrzycą, niewydolnością żylną i reumatoidalnym zapaleniem stawów. W szczególnej grupie ryzyka są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i osoby z niewydolnością nerek . Zespół schorzeń mogą wywołać także zażywane leki, np. leki przeciwdepresyjne i metoklopramid (lek o działaniu przeciwwymiotnym i pobudzającym perystaltykę jelit). Objawy RLS – odczucie mrowienia w nogach, bezsenność, niepokój Kryteria rozpoznania zespołu niespokojnych nóg dzielą się na grupę objawów podstawowych i dodatkowych .   Symptomy podstawowe: odczucie „mrowienia” lub „ruchliwości” nóg, niemotywowane żadną wyraźną przyczyną; częste wstawanie z łóżka w celu „rozruszania” nogi; zwiększenie częstotliwości objawów w spoczynku i w godzinach nocnych.   Symptomy dodatkowe: problemy z zasypianiem, wynikające z odczucia niepokoju ; częste drżenia nóg w trakcie snu. Leczenie zespołu niespokojnych nóg Leczenie RLS opiera się na uzupełnieniu braków żelaza i zmianie trybu życia, polegającej na wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych i unikaniu późnego...

Żylaki na nogach kobiety
©gwolters/Fotolia
Styl życia
Żylaki na nogach – zaburzenie krążenia krwi
Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor.

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor. Żylaki na nogach – czynniki, które sprzyjają powstawaniu żylaków Według statystyk co trzecia kobieta w Polsce ma żylaki. Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ żeńskie hormony – estrogeny zmniejszają sprężystość ścian naczyń. Ryzyko pojawienia się żylaków na nogach zwiększają takie czynniki, jak:   podeszły wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, otyłość , podłoże genetyczne – żylaki mogą być dziedziczne, praca siedząca lub stojąca, ograniczona aktywność ruchowa (długotrwale leżący w łóżku na skutek choroby), ciąża i poród, wady postawy, choroby ginekologiczne, przyjmowanie hormonów, noszenie butów na wysokich obcasach, przyjmowanie sterydów, chodzenie do solarium, palenie papierosów, zaparcia . Żylaki na nogach a inne choroby Żylaki na nogach mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, np. zapalenia żył głębokich . W niektórych przypadkach żylaki są objawem innych chorób, np. niedoczynności tarczycy, miażdżycy, nadciśnienia.   Aby zdiagnozować przyczynę żylaków i podjąć właściwe leczenie, koniecznie należy zgłosić się do flebologa . Czym jest RLS? Poznaj  przyczyny, objawy i leczenie zespołu niespokojnych nóg . Bądź w dobrej formie! Wypróbuj  proste ćwiczenia na rozciąganie nóg . Problemy z przepływem krwi? Jakie są  przyczyny uczucia ciężkich nóg i jak sobie z nim radzić ? Masz wysuszoną skórę?  Jak zapobiegać i leczyć suchej skórze na nogach ? Dokuczają ci nocne bóle nóg? Jakie są  przyczyny i leczenie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner