Żylaki na nogach kobiety
©gwolters/Fotolia
Styl życia

Żylaki na nogach – zaburzenie krążenia krwi

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor.

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor.

Żylaki na nogach – czynniki, które sprzyjają powstawaniu żylaków

Według statystyk co trzecia kobieta w Polsce ma żylaki. Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ żeńskie hormony – estrogeny zmniejszają sprężystość ścian naczyń. Ryzyko pojawienia się żylaków na nogach zwiększają takie czynniki, jak:

 

 • podeszły wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków,
 • otyłość,
 • podłoże genetyczne – żylaki mogą być dziedziczne,
 • praca siedząca lub stojąca,
 • ograniczona aktywność ruchowa (długotrwale leżący w łóżku na skutek choroby),
 • ciąża i poród,
 • wady postawy,
 • choroby ginekologiczne,
 • przyjmowanie hormonów,
 • noszenie butów na wysokich obcasach,
 • przyjmowanie sterydów,
 • chodzenie do solarium,
 • palenie papierosów,
 • zaparcia.

Żylaki na nogach a inne choroby

Żylaki na nogach mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, np. zapalenia żył głębokich. W niektórych przypadkach żylaki są objawem innych chorób, np. niedoczynności tarczycy, miażdżycy, nadciśnienia.

 

Aby zdiagnozować przyczynę żylaków i podjąć właściwe leczenie, koniecznie należy zgłosić się do flebologa.


kobieta w szpilkach
©DragonImages/fotolia
Styl życia
Uczucie ciężkich nóg oznacza problemy z przepływem krwi
Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała.

Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała. Przyczyny i objawy uczucia ciężkich nóg Uczucie ciężkich nóg jest następstwem niewydolności żylnej (w tym żylaków), w wyniku której krew nie przepływa swobodnie przez żyły w dolnej części ciała. Pośrednie przyczyny to: siedzący tryb życia, praca wymagająca ciągłego stania lub siedzenia, nadwaga , noszenie zbyt wysokich i niewygodnych butów, noszenie ciasnych ubrań: spodni, rajstop, skarpet, brak ruchu, długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji, ciąża , niewydolność żylna, żylaki, palenie papierosów. Utrzymywanie nóg przez wiele godzin w jednej pozycji, np. siedząc ze spuszczonymi nogami lub stojąc, nie sprzyja krążeniu i powoduje zastoje krwi. Nadwaga natomiast dwojako przyczynia się do uczucia ciężkich nóg – po pierwsze obniża sprawność i utrudnia ruch, a po drugie często towarzyszą jej wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca, a to także przeszkody w przepływie krwi w żyłach. Drogę krwi blokują także uciskające ubrania, w tym rajstopy, skarpety i spodnie . Po całym dniu noszenia tego typu odzieży można zauważyć obrzęk i odciśnięte wyraźne ślady. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na uczucie ciężkich nóg, ponieważ w niektórych przypadkach wpływa negatywnie na układ krążenia. Również podczas ciąży może pojawić się uczucie ciężkich nóg, gdy przepływ krwi z nóg utrudniony jest przez powiększającą się macicę.   Objawy nazywane uczuciem ciężkich nóg to obrzęk i ból kończyn. Sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg Aby zlikwidować uczucie ciężkich nóg, trzeba przywrócić odpowiednie krążenie. Ulgę przyniesie położenie się i...

Kobieta z walizką
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Jak poradzić sobie z suchą skórą na nogach?
Sucha skóra na nogach to efekt odwodnienia skóry, niewłaściwej pielęgnacji lub noszenia ubrań, które przylegają do ciała i podrażniają skórę nóg. Przesuszona skóra nóg wymaga intensywnego nawilżenia oraz regularnego złuszczania martwego naskórka.

Sucha skóra na nogach to efekt odwodnienia skóry, niewłaściwej pielęgnacji lub noszenia ubrań, które przylegają do ciała i podrażniają skórę nóg. Przesuszona skóra nóg wymaga intensywnego nawilżenia oraz regularnego złuszczania martwego naskórka. Prawidłowa depilacja nóg, których skóra jest przesuszona Przesuszona skóra może być wynikiem nieodpowiednio przeprowadzanej depilacji nóg. Jeśli używa się golarki, należy stosować dobrą nawilżającą piankę. Golenie nóg po namydleniu ich lub posmarowaniu żelem pod prysznic, może prowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Zawsze po goleniu należy nawilżyć skórę, np. wetrzeć oliwkę lub użyć balsamu przeznaczonego do stosowania po goleniu.   Zamiast często golić nogi golarką, można wypróbować inne metody depilacji, które dadzą długotrwały efekt, np. depilację kremem, laserem lub lampą ipl. Nawilżanie przesuszonej skóry nóg Sucha skóra nóg wymaga regularnego, intensywnego nawilżania. Można wykorzystać do niego olejki do ciała lub balsamy. Najlepiej jest je aplikować na lekko wilgotną skórę. Regenerację skóry przyspieszą kosmetyki zawierające witaminę E. Do naturalnych olejków nawilżających, którymi można zastąpić kosmetyki z drogerii, należy olej kokosowy. Olej kokosowy można stosować jako balsam do ciała lub zamiast pianki do golenia.   Oprócz nawilżania skóry kosmetykami warto nawilżać ją też „od wewnątrz”: wypijać dziennie przynajmniej 1,5 l wody. Należy też ograniczyć napoje, które odwadniają: kawę, herbatę, słodzone, gazowane napoje, napoje energetyczne. Peeling suchej skóry Przed zastosowaniem kosmetyku nawilżającego warto zrobić peeling skóry nóg. Złuszczy on suchy naskórek i poprawi ukrwienie skóry, dzięki czemu łatwiej i szybciej wchłonie się olejek lub balsam. Bezpieczny dla przesuszonej skóry będzie peeling fusami z kawy...

Zespół niespokojnych nóg
© demphoto/Fotolia.com
Styl życia
Zespół niespokojnych nóg, czyli RLS
Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.   Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless Leg Syndrome – RLS) znany jest także pod nazwą zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. RLS pojawia się u 5-8% osób dorosłych. Przyczyny zespołu niespokojnych nóg Przyczyną RLS są często uwarunkowania genetyczne. Zespół niespokojnych nóg może być spowodowany zaburzeniami gospodarki żelaza lub niedoborem dopaminy (związku chemicznego odpowiadającego m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, procesy emocjonalne i wydzielanie hormonów). RLS może być też spowodowany cukrzycą, niewydolnością żylną i reumatoidalnym zapaleniem stawów. W szczególnej grupie ryzyka są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i osoby z niewydolnością nerek . Zespół schorzeń mogą wywołać także zażywane leki, np. leki przeciwdepresyjne i metoklopramid (lek o działaniu przeciwwymiotnym i pobudzającym perystaltykę jelit). Objawy RLS – odczucie mrowienia w nogach, bezsenność, niepokój Kryteria rozpoznania zespołu niespokojnych nóg dzielą się na grupę objawów podstawowych i dodatkowych .   Symptomy podstawowe: odczucie „mrowienia” lub „ruchliwości” nóg, niemotywowane żadną wyraźną przyczyną; częste wstawanie z łóżka w celu „rozruszania” nogi; zwiększenie częstotliwości objawów w spoczynku i w godzinach nocnych.   Symptomy dodatkowe: problemy z zasypianiem, wynikające z odczucia niepokoju ; częste drżenia nóg w trakcie snu. Leczenie zespołu niespokojnych nóg Leczenie RLS opiera się na uzupełnieniu braków żelaza i zmianie trybu życia, polegającej na wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych i unikaniu późnego...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner