kobieta w szpilkach
©DragonImages/fotolia
Styl życia

Uczucie ciężkich nóg oznacza problemy z przepływem krwi

Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała.
Zastój krwi w żyłach objawia się uczuciem ciężkich nóg. Najczęściej pojawia się ono u osób prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub noszących ciasne ubrania w dolnej partii ciała.

Przyczyny i objawy uczucia ciężkich nóg

Uczucie ciężkich nóg jest następstwem niewydolności żylnej (w tym żylaków), w wyniku której krew nie przepływa swobodnie przez żyły w dolnej części ciała. Pośrednie przyczyny to:
  • siedzący tryb życia,
  • praca wymagająca ciągłego stania lub siedzenia,
  • nadwaga,
  • noszenie zbyt wysokich i niewygodnych butów,
  • noszenie ciasnych ubrań: spodni, rajstop, skarpet,
  • brak ruchu,
  • długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji,
  • ciąża,
  • niewydolność żylna, żylaki,
  • palenie papierosów.
Utrzymywanie nóg przez wiele godzin w jednej pozycji, np. siedząc ze spuszczonymi nogami lub stojąc, nie sprzyja krążeniu i powoduje zastoje krwi. Nadwaga natomiast dwojako przyczynia się do uczucia ciężkich nóg – po pierwsze obniża sprawność i utrudnia ruch, a po drugie często towarzyszą jej wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca, a to także przeszkody w przepływie krwi w żyłach. Drogę krwi blokują także uciskające ubrania, w tym rajstopy, skarpety i spodnie. Po całym dniu noszenia tego typu odzieży można zauważyć obrzęk i odciśnięte wyraźne ślady. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na uczucie ciężkich nóg, ponieważ w niektórych przypadkach wpływa negatywnie na układ krążenia. Również podczas ciąży może pojawić się uczucie ciężkich nóg, gdy przepływ krwi z nóg utrudniony jest przez powiększającą się macicę.
 
Objawy nazywane uczuciem ciężkich nóg to obrzęk i ból kończyn.

Sposoby na pozbycie się uczucia ciężkich nóg

Aby zlikwidować uczucie ciężkich nóg, trzeba przywrócić odpowiednie krążenie. Ulgę przyniesie położenie się i uniesienie nóg wyżej. Bardzo ważny jest też ruch – pracujące mięśnie nóg wspomagają przepływ krwi. Doraźną pomoc stanowić mogą też kremy i żele z roślinnymi wyciągami łagodzącymi dolegliwości. Przy częstych dolegliwościach pomocne może się okazać rozrzedzenie krwi i uszczelnienie naczyń krwionośnych za pomocą zażywanych lub stosowanych miejscowo preparatów z witaminą C i rutyną. Trzeba też pamiętać o nawadnianiu organizmu. Należy unikać zakładania nogi na nogę i siedzenia na nogach, a także noszenia ciasnej odzieży i butów na wysokim obcasie. Źle na przepływ krwi w żyłach działa przegrzewanie organizmu, np. korzystanie z sauny, długotrwałe opalanie w pełnym słońcu czy w solarium. Aby złagodzić uczucie ciężkich nóg, warto rzucić palenie, ponieważ nikotyna zwęża naczynia i grozi zakrzepami.

Żylaki na nogach kobiety
©gwolters/Fotolia
Styl życia
Żylaki na nogach – zaburzenie krążenia krwi
Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor.

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor. Żylaki na nogach – czynniki, które sprzyjają powstawaniu żylaków Według statystyk co trzecia kobieta w Polsce ma żylaki. Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ żeńskie hormony – estrogeny zmniejszają sprężystość ścian naczyń. Ryzyko pojawienia się żylaków na nogach zwiększają takie czynniki, jak:   podeszły wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, otyłość , podłoże genetyczne – żylaki mogą być dziedziczne, praca siedząca lub stojąca, ograniczona aktywność ruchowa (długotrwale leżący w łóżku na skutek choroby), ciąża i poród, wady postawy, choroby ginekologiczne, przyjmowanie hormonów, noszenie butów na wysokich obcasach, przyjmowanie sterydów, chodzenie do solarium, palenie papierosów, zaparcia . Żylaki na nogach a inne choroby Żylaki na nogach mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, np. zapalenia żył głębokich . W niektórych przypadkach żylaki są objawem innych chorób, np. niedoczynności tarczycy, miażdżycy, nadciśnienia.   Aby zdiagnozować przyczynę żylaków i podjąć właściwe leczenie, koniecznie należy zgłosić się do flebologa . Czym jest RLS? Poznaj  przyczyny, objawy i leczenie zespołu niespokojnych nóg . Bądź w dobrej formie! Wypróbuj  proste ćwiczenia na rozciąganie nóg . Problemy z przepływem krwi? Jakie są  przyczyny uczucia ciężkich nóg i jak sobie z nim radzić ? Masz wysuszoną skórę?  Jak zapobiegać i leczyć suchej skórze na nogach ? Dokuczają ci nocne bóle nóg? Jakie są  przyczyny i leczenie...

ból nóg
© imagesbyhope/Fotolia.com
Styl życia
Żylaki kończyn dolnych są najczęstszą przyczyną spoczynkowego bólu nóg
Najczęstszą przyczyną bólu nóg, który pojawia się podczas spoczynku, np. w nocy, są żylaki kończyn dolnych. Charakterystyczny jest dla nich tępy, nasilający się ból, a niekiedy również silne nocne kurcze łydek.

Najczęstszą przyczyną bólu nóg, który pojawia się podczas spoczynku, np. w nocy, są żylaki kończyn dolnych. Charakterystyczny jest dla nich tępy, nasilający się ból, a niekiedy również silne nocne kurcze łydek.   Niektórzy mogą odczuwać zmęczenie i bóle nóg, zanim jeszcze pojawią się inne objawy żylaków, np. widoczne przez skórę żyły powierzchniowe. Ból nóg w nocy objawem żylaków Jednym z objawów niewydolności żylnej jest ból nóg. Występuje on podczas przebywania przez dłuższy czas w tej samej pozycji, np. stania lub siedzenia. Ból ten jest tępy, nasila się pod wieczór. Najczęściej towarzyszy mu obrzęk nóg . W nocy pojawiają się bolesne kurcze mięśni oraz objawy zespołu niespokojnych nóg, np.: uczucie przypominające poruszanie się mrówek pod skórą, mimowolne skurcze mięśni podczas snu, potrzeba chodzenia. Z czasem widoczne mogą stać się także fioletowe „nitki” oraz widoczne pod skórą sploty żył powierzchniowych. Leczenie żylaków oraz bólu nóg, który wywołują Leczenie żylaków i związanych z nimi dolegliwości powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach jedynym sposobem pozbycia się schorzenia jest operacja. Osoba cierpiąca na żylaki może jednak zmniejszyć dolegliwości towarzyszące niewydolności żylnej poprzez zmianę stylu życia i stosowanie leków dostępnych bez recepty.   Bardzo ważne jest unikanie jednostajnej pozycji ciała, jeśli np. pracuje się przy komputerze, warto przynajmniej raz na godzinę wstać, żeby pochodzić po biurze.   Dobrze jest zapewnić sobie trochę ruchu „po godzinach”, pływać, biegać, tańczyć, jak najczęściej spacerować. W...

kobiece nogi na siedząco
©Robert Przybysz/Fotolia
Styl życia
Łatwiej jest zapobiegać żylakom, niż je leczyć – jak radzić sobie z żylakami?
Żylaki powstają, kiedy krew nie może swobodnie przepływać, naciska na ściany żył, rozpycha i poszerza je. Żylaki widoczne są pod skórą jako niebieskie linie, często zgrubiałe. Skłonność do żylaków jest genetyczna. O skłonności do żylaków świadczą pojawiające się na nogach czerwone i niebieskie pajączki. Pojawieniu się ich można zapobiegać lub złagodzić ich objawy.

Żylaki powstają, kiedy krew nie może swobodnie przepływać, naciska na ściany żył, rozpycha i poszerza je. Żylaki widoczne są pod skórą jako niebieskie linie, często zgrubiałe. Skłonność do żylaków jest genetyczna. O skłonności do żylaków świadczą pojawiające się na nogach czerwone i niebieskie pajączki. Pojawieniu się ich można zapobiegać lub złagodzić ich objawy. Aktywność fizyczna to podstawa! Zadbaj o to, żeby krew krążyła w organizmie. Zacznij regularnie ćwiczyć : biegać , spacerować, zapisz się na fitness albo trenuj w domu . Nawet jeśli twoja praca wymaga siedzenia lub stania przez 8 godzin dziennie, staraj się zmieniać pozycję. Siadaj z nogami uniesionymi do góry Kiedy siadasz lub kładziesz się, żeby wypocząć, podkładaj pod nogi twardą poduszkę, wałek ze zwiniętego koca lub układaj nogi na stołeczku. Nie zakładaj nogi na nogę Kiedy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę. Trzymaj je prosto, a jeszcze lepiej, kładź na niewysokim stołeczku. Codziennie masuj nogi Codziennie wieczorem masuj nogi olejkiem lawendowym lub rozmarynowym albo żelem z wyciągiem z kasztanowca. Możesz też włożyć do foliowego woreczka kilka kostek lodu i masować nimi nogi. Wykonuj przy tym delikatne ruchy okrężne, kierując się od dołu do góry, w stronę serca. Nie noś skarpet uciskających nad kostką Jeśli skarpety, które nosisz odciskają ci nad kostką ślad gumki, wyrzuć je. Wybieraj takie skarpetki, których ściągacz jest luźny i nie uciska nogi nad kostką. Schudnij Problemy z puchnącymi nogami i żylakami często wiążą się z nadwagą. Schudnij do swojej prawidłowej wagi, zgodnej z BMI, żeby odciążyć nogi. Zrezygnuj z palenia papierosów i ogranicz spożycie alkoholu Rzuć palenie. Papierosy prowadzą do zwężenia żył. Ogranicz też spożycie alkoholu. Wszelkie używki wpływają na krążenie krwi i...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner