Zmęczona kobieta w pracy leży twarzą na biurku.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia

Zespół chronicznego zmęczenia odbiera siły do życia

Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.

Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.

 

W zespole chronicznego zmęczenia pojawiają się bóle głowy, mięśni i stawów, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją i ze snem.

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia

Nie udowodniono, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Przypuszcza się, że za wystąpienie tej choroby mogą odpowiadać wirusy XMRV lub Epsteina-Barra, odpowiedzialny też za mononukleozę zakaźną. Niektóre hipotezy mówią, że przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia może być nieprawidłowy metabolizm kwasu mlekowego w mięśniach w połączeniu z zarażeniem enterowirusem – badanie tkanki mięśni u osób z podejrzeniem choroby wykazało obecność tego wirusa u jednej piątej badanych. Inne teorie upatrują przyczyny w niedoborze składników odżywczych. Możliwa etiologia choroby to również stres powodujący zmiany hormonalne. Jako możliwość dopuszcza się również twierdzenie, że zespół chronicznego zmęczenia jest uwarunkowany genetycznie.

Grupa ryzyka zachorowania na zespół chronicznego zmęczenia

Jako że zespół chronicznego zmęczenia może pojawić się w wyniku silnego i długotrwałego stresu, do grupy ryzyka zalicza się przede wszystkim osoby w wieku od 20 do 30 lat, które mają stresującą pracę lub pracują bardzo długo i bez przerwy odczuwają presję. Będąc w takiej sytuacji, osoby te często sięgają po używki, które zaburzają pracę organizmu i zmniejszają skuteczność układu odpornościowego. Wówczas łatwiej o infekcję bakteriami, wirusami i grzybami, co może pośrednio lub bezpośrednio przyczyniać się do wystąpienia zespołu chronicznego zmęczenia.

Objawy zespołu chronicznego zmęczenia bywają mylone z depresją

Zespół chronicznego zmęczenia to przede wszystkim niemożność wstania z łóżka rano czy podjęcia wysiłku. Ale w przeciwieństwie do depresji nie polega to na braku chęci, a na braku rzeczywistej siły, by tego dokonać. Permanentne zmęczenie powoduje również zaburzenia snupo przebudzeniu odczuwa się zmęczenie większe niż przed pójściem spać, a w nocy trudno jest zasnąć. Zespół chronicznego zmęczenia objawia się również bólami: głowy, bardzo często gardła, stawów i mięśni. Bóle mięśni są rozlane i nie wynikają z przeciążenia ani z żadnej konkretnej przyczyny. W tej chorobie ból odczuwany jest również przy dotykaniu węzłów chłonnych. Dość często zdarza się, że osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia zmagają się z alergią, przewlekłym katarem, mają podniesioną temperaturę ciała i zauważają wahania wagi. Zdarzają się im też nocne poty i kołatanie serca. Rzadziej choroba objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zaburzeniami cyklu miesiączkowego czy nadmierną wrażliwością na alkohol.

Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia nie jest wpisany na międzynarodową listę chorób, nie ma też wyznaczonych metod jego leczenia. Ale skoro nie wiadomo, co jest przyczyną tego schorzenia, to leczy się wyłącznie jego objawy. W niektórych przypadkach zaleca się psychoterapię czy fizjoterapię. Skoro możliwą przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia jest zbyt duże stężenie kwasu mlekowego w mięśniach i jego nieprawidłowy metabolizm, warto zmniejszyć jego poziom poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Może pomóc też odstawienie używek i redukcja stresu, o ile jest możliwa.

 

Kobieta zmęczona po treningu
©Alliance/Fotolia
Styl życia
Soki warzywne, suszone owoce i witaminy antyoksydacyjne w walce ze zmęczeniem mięśni
Zmęczenie mięśni jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego. Polega na przejściowej niezdolności do wykonywania ćwiczeń. Zapobieganie zmęczeniu mięśni to m.in. zjadanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym, dostarczanie do organizmu witamin A, E i C oraz picie soków warzywnych.

Zmęczenie mięśni jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego. Polega na przejściowej niezdolności do wykonywania ćwiczeń. Zapobieganie zmęczeniu mięśni to m.in. zjadanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym, dostarczanie do organizmu witamin A, E i C oraz picie soków warzywnych. Przyczyny i objawy zmęczenia mięśni Przyczyną zmęczenia mięśni może być zużycie magazynowanych w mięśniach materiałów zapasowych (np. glikogenu). Zmęczenie mięśni spowodowane jest także upośledzeniem funkcji przekazywania impulsów nerwowych w neuronie i nagromadzeniem kwasu mlekowego. W trakcie ćwiczeń tempo usuwania kwasu mlekowego jest mniejsze niż szybkość jego produkcji. Uczucie zmęczenia jest reakcją obronną organizmu. Do najczęstszych objawów zmęczenia należą: zmniejszenie pobudliwości mięśni oraz dłuższy czas skurczu i rozkurczu. Sposoby unikania zmęczenia mięśni – witaminy A, E, C i soki warzywne Aby uniknąć zmęczenia mięśni należy dopasowywać poziom intensywności treningu (liczba treningów, obciążenia, kolejność ćwiczeń, liczba powtórzeń i czas przerwy) do własnych preferencji. Ważną kwestią jest zjadanie 4-6 niedużych posiłków (zależnie od częstotliwości treningów) o niskim indeksie glikemicznym. Wpłyną one pozytywnie na odbudowę glikogenu mięśniowego, pomogą kontrolować apetyt i zregenerować siły. W przypadku, gdy trening trwa dłużej niż 60 minut warto mieć pod ręką suszony owoc, cukierek lub napój izotoniczny , które utrzymają glukozę na prawidłowym poziomie. Zmęczenia mięśni unikniemy także, jeżeli po każdym treningu dostarczymy organizmowi witamin antyoksydacyjnych – A, E, C i beta-karoten . Możemy je znaleźć np. w agreście, borówkach , kapuście i brokułach . Witaminy te zneutralizują działanie wolnych rodników. Pozytywny skutek w zapobieganiu zmęczenia mięśni przynosi także picie soków warzywnych, które są...

smutna kobieta idąca ulicą
Flickr/Henry Hemming/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kiedy chroniczne zmęczenie zamienia się w chorobę
Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.

Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.   Odczuwasz ciągłe zmęczenie. Masz obniżony nastrój i najchętniej cały dzień spędziłbyś w łóżku smacznie śpiąc. Niestety są to najczęstsze objawy chronicznego zmęczenia, który jest dotkliwym schorzeniem natury psychologicznej. Uważaj, to poważna choroba jak każde inne zaburzenie psychiczne i może doprowadzić do poważnych problemów.   Chroniczne zmęczenie omyłkowo przypisujemy przepracowaniu i przemęczeniu . Niestety obniżony nastrój i ogólne zniechęcenie to naturalna reakcja naszego organizmu, a zespół przewlekłego zmęczenia to jednostka chorobowa, z którą człowiek musi się uporać z pomocą specjalisty. Zespół przewlekłego zmęczenia – co to? Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba typowo psychosomatyczna (oznacza to, że ujawnia się poprzez objawy psychiczne, jak i fizjologiczne). Na to schorzenie cierpi coraz więcej osób, które z racji aktywnego trybu życia przeżywają ciągłe napięcie. Warto podkreślić, że głównym objawem tego zespołu jest uczucie zmęczenia – należy tutaj uważać ze zbyt pochopną diagnozą, ponieważ to może być również oznaka innej choroby, jak cukrzyca, niewydolność nerek czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Gdy jednak wykluczymy możliwość występowania tych schorzeń, a uczucie zmęczenia utrzymuje się około pół roku, to z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że cierpmy na zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ)....

©kozorog/Fotolia
Styl życia
Podawanie aspiryny dziecku w wieku od 4 do 12 lat może wywołać groźny zespół Reye’a
Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu.

Nie tylko aspiryna sprzyja wystąpieniu zespołu Reya, mogą się do tego przyczyniać także niektóre choroby, w tym grypa. Zespół Reya może nawet doprowadzić do śmierci, ponieważ dochodzi do obrzęku mózgu i uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na walce z objawami i utrzymaniu dziecka przy życiu. Zespół Reya najczęściej dotyka dzieci od 4 do 12 lat Nie bez powodu niektórych leków nie wolno podawać dzieciom poniżej pewnej granicy wiekowej, podobnie jest z salicylanami. Dowiedziono, że aspiryna może wywoływać u dzieci zespół Reya. Najczęściej występuje on u osób między 4. a 12. rokiem życia po podaniu aspiryny . Zachorowaniu sprzyjają też niektóre choroby: grypa, różyczka, świnka, ospa i infekcje rhinowirusami, reowirusami oraz adenowirusami . W nielicznych przypadkach zespół Reya u dzieci może wystąpić po kontakcie z toksycznymi chemikaliami, np. środkami ochrony roślin czy rozpuszczalnikiem do farb. Skutki zespołu Reya – obrzęk mózgu i uszkodzenie wątroby Pierwsze objawy zespołu Reya to wymioty i biegunka prowadzące do odwodnienia, a także symptomy nieprawidłowo działającego układu nerwowego. Dziecko cierpiące na zespół Reya ma problemy ze słuchem i zaburzenia mowy, jest senne i płaczliwe, a jego struktura myślenia jest zaburzona (splątanie). W konsekwencji obrzęku mózgu i encefalopatii wątrobowej (uszkodzenia wątroby) dochodzi do zatrucia organizmu toksynami, których nie może usuwać wątroba, a w konsekwencji do zaburzenia funkcjonowania centralnego układu nerwowego . Z tego powodu zespół Reya objawia się też drgawkami i ostatecznie utratą przytomności. Diagnoza i leczenie zespołu Reya Zespół Reya to choroba o dużej śmiertelności – według różnych szacunków nie przeżywa od 20 do nawet 50% osób nią...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik