kobieta na wizycie u lekarza
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia

Motylica wątrobowa. Jak leczyć fascjolozę?

Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia.

Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia.

Motylica wątrobowa – czym jest?

Choroba motylicza (inaczej fascjoloza, przywrzyca) to choroba pasożytnicza wywołana przez przywrę, czyli motylicę wątrobową. Pasożyt ten występuje przeważnie u bydła, koń, kóz, świń, krów, owiec i innych zwierząt. Jeśli zaatakuje człowieka, umiejscawia się zazwyczaj w wątrobie i drogach żółciowych.

Motylica wątrobowa – źródła zakażenia

Pasożyt wygląda jak pestka dyni i osiąga niewielkie rozmiary, około 1 cm długości i 5 cm szerokości. Jaja przywry wydalane są wraz z kałem żywiciela ostatecznego. Jeśli jaja motylicy trafią do sprzyjającego im środowiska wodnego, przechodzą w stan larwalny, w tzw. dziwadełko. Gdy larwa przedostaje się wraz z wodą do organizmu żywiciela pośredniego (ślimak) mnoży się w nim, a następnie go opuszcza, osiada na roślinach wodnych i otacza się osłonką. Za jakiś czas ponownie przekształca się w stan larwalny i w takiej postaci czeka na połknięcie przez żywiciela ostatecznego. Kiedy już tak się stanie larwa zostaje uwolniona. Przebija ścianę jelita i razem z krwią przedostaje się do wątroby, a tam w przewodach żółciowych rozwija się dorosły osobnik.

Makowiec wegański

Motylica wątrobowa – diagnostyka i leczenie

W diagnozowaniu fascjolozy wykonuje się badanie na poziom eozynofilii, badanie kału i treści dwunastniczej na jaja motylicy wątrobowej, a także badanie serologiczne. Chorobę motyliczą można rozpoznać dopiero wtedy, kiedy przywra osiągnie dojrzałość płciową, czyli mniej więcej po 3-4 miesiącach od zakażenia. Leczenie choroby motyliczej powinno być przeprowadzane w szpitalu. W zależności od stopnia choroby, organizm ludzki może zareagować negatywnie na leczenie. Mogą pojawić się bóle i skurcze brzucha, biegunka, wymioty, a także nudności. W trakcie leczenia choroby oczyszcza się organizm z toksyn i regeneruje się zaatakowaną przez pasożyty wątrobę. Niekiedy specjalista zaleca zażywanie ziół (ostropest plamisty), które są pomocne w regeneracji wątroby.

Fascjoloza – profilaktyka

Chorobie motyliczej można zapobiegać myjąc dokładnie warzywa i owoce, a także nie pijąc nieprzegotowanej wody. Zaleca się także unikanie spożywania surowych roślin, głównie tych, które uprawiane są na podmokłych terenach. Należy także leczyć hodowlane zwierzęta, które są zarażone motylicą wątrobową i usuwać żywicieli pośrednich z terenów gdzie występuje choroba. Warto też niszczyć pasożyty skutecznymi preparatami chemicznymi. 

 

załamany mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Choroba motylicza – najczęstsze objawy
Objawy choroby motyliczej to między innymi problemy z układem pokarmowym, niedokrwistość, czy żółtaczka. Chorobę jest ciężko zdiagnozować.

Objawy choroby motyliczej to między innymi problemy z układem pokarmowym, niedokrwistość, czy żółtaczka. Chorobę jest ciężko zdiagnozować. Choroba motylicza – czym jest? Choroba motylicza jest chorobą pasożytniczą, a wywołuje ją mikroorganizm o nazwie przywra wątrobowa (zwana też motylicą wątrobową) . Pasożyt, który powoduje występowanie choroby motyliczej osiąga niewielkie rozmiary (do 1 cm długości i 5 cm szerokości). Jajeczka przywr wydalane są z organizmu ostatecznych żywicieli, czyli z organizmu krów, koni, świń, owiec, a także człowieka wraz z kałem. Człowiek zwykle przez dłuższy czas nie odczuwa żadnych objawów choroby motyliczej. Choroba motylicza – przyczyny Główną przyczyną zakażenia chorobą motyliczą jest woda lub rośliny wodne, dlatego należy wystrzegać się picia zanieczyszczonej wody ze zbiorników i ssania źdźbeł trawy na łące. Najczęstszym powodem zarażenia jest zakażenie się przywrą krwi. Motylica wątrobowa umiejscawia się w wątrobie, a niekiedy i w miąższu płuc, mięśniach i mózgu. Człowiek najczęściej zaraża się przywrą pijąc nieprzegotowaną wodę i przez spożywanie niedogotowanej wątroby chorych zwierząt . Inną przyczyną powstania choroby motyliczej jest ssanie źdźbła trawy, na którym mogą znajdować się pasożyty motylicy wątrobowej. Choroba motylicza – objawy Osoby cierpiące na chorobę motyliczą mają problemy z wątrobą i układem pokarmowym. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to wymioty, bóle w okolicach wątroby a także jej powiększenie. W początkowym stadium choroby dodatkowo pojawiają się bóle brzucha . Na późniejszym, zaawansowanym etapie schorzenia może pojawić się żółtaczka , czy zapalenie trzustki. Niekiedy osobie chorej dokucza biegunka, gorączka i nie ma apetytu . Objawy występujące przy tej...

kobieta leży w łóżku i trzyma się za bolący brzuch
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie dróg żółciowych – podstawowe informacje
Zapalenie dróg żółciowych to choroba, w której upośledzeniu ulega mechanizm odprowadzania żółci z wątroby wskutek czego dochodzi do jej uszkodzenia.

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, w której upośledzeniu ulega mechanizm odprowadzania żółci z wątroby wskutek czego dochodzi do jej uszkodzenia. Zapalenie dróg żółciowych może być pierwotne lub wtórne. W obu przypadkach objawami są gorączka, ból pod żebrami z prawej strony oraz ogólne osłabienie. Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny Zaleganie żółci w przewodach może mieć charakter pierwotny lub wtórny . Pierwotne zapalenie dróg żółciowych występuje niezwykle rzadko (10% zachorowań, pozostałe 90% to zapalenie wtórne) i nazywane jest stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych. W jego konsekwencji dochodzi do powstawania blizn pozapalnych, które mogą prowadzić do marskości wątroby. Jego przyczyna nie jest znana.   Udowodniono jednak, że istotny wpływ ma tutaj czynnik genetyczny . Wtórne zapalenie dróg żółciowych wywołane jest przez inne choroby oraz drobnoustroje i pasożyty, substancje takie jak: bakterie - najczęściej Escherichia Coli, Klebsiella, Streptococcus, w wyniku spożycia zakażonej żywności, pełzak czerwonki, drożdżaki, pałeczka zapalenia płuc ,  pasożyty – np. motylica wątrobowa , lamblia, glista ludzka , kamica żółciowa, stosowanie niektórych leków, np. chloropromazyny (jest to środek stosowany w psychiatrii). Zapalenie dróg żółciowych – objawy Jeżeli przyczyną zapalenia dróg żółciowych są bakterie, wówczas istnieje zagrożenie wystąpienia sepsy (czyli zakażenia krwi), która prowadzi do wielu groźnych powikłań a nieleczona powoduje śmierć. Symptomy wskazujące na zapalenie dróg żółciowych to: ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie, gorączka i dreszcze, ból w górnej części jamy brzusznej po środku lub promieniujący na prawa stronę, świąd skóry, utrata masy ciała, w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie to pasożyty układu pokarmowego , którymi mogą się zarazić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest nieodpowiednia higiena i nieostrożność. Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami ? Poznaj sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu. Co to są nicienie? Do grupy nicieni zalicza się pasożyty o charakterystycznym kształcie ciała . Jest ono wydłużone i składa się z trzech warstw: oskórka, nabłonka i warstwy mięśniowej. Długość ciała jest zróżnicowana pod względem długości, w zależności od gatunku osiągają one od 3 mm do 40 cm długości. Organizm oparty jest na szkielecie typu hydraulicznego - pływ wypełnia jamę ciała i podtrzymuje masę mięśniową. Charakterystyczną cechą jest brak układu oddechowego, wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała. Rodzaje nicieni - pasożyty jelit Glista ludzka - nicień pasożytujący w jelicie cienkim. Człowiek jest jedynym żywicielem glisty, a jej okres życia wynosi 12-18 miesięcy. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do chorób, takich jak: glistnica lub askarioza. Tęgoryjec dwunastnicy - występują w jelicie cienkim, najczęściej odcinku dwunastnicy . Postacie dorosłe tego rodzaju nicieni mogą bytować w organizmie człowieka nawet 15 lat. Tęgoryjec wywołuje ankylostomozę oraz nekatorozę.  Węgoryjek jelitowy również występuje w jelicie cienkim. Pasożytuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych zwierząt: psów, kotów i małp. Zakażenie prowadzi do choroby zwanej węgorczycą. Włosogłówka ludzka jest pasożytem bytującym w jelicie grubym człowieka, a także małp. Dorosłe samice są w stanie złożyć w organizmie nawet do 14 000 jaj. Odżywiają się one krwią żywiciela, w którym mogą żyć do 5 lat. Owsik ludzki - bytuje w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik