zestaw zdrowych przekąsek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dieta i zalecenia po leczeniu w marskości wątroby

Marskość wątroby to proces włóknienia hepatocytów (komórek wątroby) na skutek działania różnych czynników, a przede wszystkim alkoholu oraz wirusów HBV i HCV.

Marskość wątroby to proces włóknienia hepatocytów (komórek wątroby) na skutek działania różnych czynników, a przede wszystkim alkoholu oraz wirusów HBV i HCV.

 

Całkowite wyleczenie w przypadku marskości wątroby jest możliwe jedynie w wyniku przeszczepu. Terapia farmakologiczna, ziołolecznictwo, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna prowadzi do wyrównania marskości, gdzie degeneracja komórek zostaje zahamowana lub znacznie spowolniona.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa grochowa

Marskość wątroby – dieta wątrobowa – ogólne zalecenia żywieniowe w marskości wątroby

Dieta wątrobowa nie jest to żaden restrykcyjny sposób żywienia a raczej stosowanie kilku zasad podczas codziennego komponowania jadłospisu. Wytyczne są następujące:

  • 5 małych posiłków dziennie (o łącznej wartości kalorycznej 2000 kcal), po których należy chwilę odpocząć, najlepiej się położyć,
  • dieta uboga w sód, czyli przede wszystkim ograniczenie ilości spożywanej soli, ponieważ uszkodzenie wątroby powoduje, że organizm źle wydala sód,
  • ważny jest stosunek węglowodanów, białka i tłuszczów, tj. 40:20:40 lub 50:20:30, najkorzystniejsze przy marskości wątroby są białka i tłuszcze pochodzenia roślinnego, w przypadku poważnego wyniszczenia organizmu ilość białka należy zwiększyć o 100 g dziennie.

U osób z wodobrzuszem ważne jest ograniczenie ilości wypijanych płynów oraz suplementacja szczególnie selenu oraz cynku.

Zalecenia po zakończeniu leczenia marskości wątroby

W przypadku marskości wątroby nie mówi się o zakończeniu leczenia, ponieważ całkowite wyleczenie możliwe jest jedynie w przypadku przeszczepu. Ponadto przy tej jednostce chorobowej występuje stan nieaktywnej, wyrównanej marskości wątroby, który można porównać do stanu wyleczenia. Wówczas osoba taka jest zobowiązana do regularnych (raz na pół roku) wizyt w poradni hepatologicznej, gdzie oceniany jest ogólny stan wątroby, ewentualne zaburzenia biochemiczne (które mogą świadczyć o przejściu zaburzenia w fazę niewyrównaną) czy znalezienie zmian mogących świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

 

W celu uniknięcia poważnych powikłań w marskości wątroby bardzo ważne jest również utrzymanie sprawności fizycznej. W tym celu najczęściej zalecane są spacery oraz pływanie. Jeżeli osoba chora jest zdolna do kontynuowania pracy zawodowej, to jest to wskazane ponieważ oprócz poprawienia kondycji organizmu ma ona pozytywny wpływ na ogólny stan psychiczny. 

 

dłoń z tabletkami i szklanka wody
©takasu/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie marskości wątroby
Marskość wątroby to proces włóknienia jej komórek na skutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn marskości wątroby należą: choroba alkoholowa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji choroby podstawowej oraz niwelowaniu dokuczliwych objawów.

Marskość wątroby to proces włóknienia jej komórek na skutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn marskości wątroby należą: choroba alkoholowa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji choroby podstawowej oraz niwelowaniu dokuczliwych objawów.   Metodą najskuteczniejszą, ale również ostateczną w leczeniu marskości wątroby jest jej przeszczep. Leczenie nie może być prowadzone samodzielnie. Cały proces terapii musi być stale kontrolowany i monitorowany przez specjalistę. Marskość wątroby - leczenie choroby podstawowej Leczenie rozpoczyna się od próby likwidacji czynnika, który doprowadził do powstania marskości wątroby. Jego eliminacja często pozwala zahamować dalsze włóknienie i degenerację narządu oraz powikłania. Jeżeli czynnikiem tym jest alkohol lub inna toksyna, wówczas wymagana jest całkowita abstynencja/eliminacja, która może opóźnić nawet o kilka lat pojawienie się ciężkich zaburzeń i powikłań. W przypadku, gdy marskość wątroby wywołała hemochromatoza (defekt metabolizmu żelaza) stosuje się krwioupusty i leki wiążące żelazo. W chorobie Wilsona (defekt metabolizmu miedzi) ogranicza się do minimum produkty spożywcze bogate w miedź (wątróbka, czekolada, orzechy, owoce morza, grzyby), stosowanie leków wiążących miedź i dużych dawek cynku. W przypadku marskości wywołanej zakażeniem wirusem HBV lub HCV leczenie tych zakażeń ma na celu ich wykluczenie, jednak rokowania i wyniki leczenia są dużo gorsze niż u osób zdrowych (bez marskości). Marskość wątroby – leczenie objawowe Leczenie objawowe to postępowanie, które ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort życia osoby chorej . Polega ono przede wszystkim na leczeniu wodobrzusza, łagodzeniu świądu skóry, encefalopatii wątrobowej (czyli zaburzenia czynności mózgu związane z chorobą wątroby),...

mężczyzna trzymający się za watrobę
©EVGENIY/Fotolia.com
Styl życia
Marskość wątroby, czyli przewlekła choroba o różnych przyczynach. Jak rozpoznać schorzenie? Możliwe powikłania
Marskość wątroby może rozwinąć się na skutek wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu oraz przewlekłej niewydolności krążenia. Choroba polega na postępującym włóknieniu narządu prowadzącym do degeneracji wątroby.

Marskość wątroby może rozwinąć się na skutek wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu oraz przewlekłej niewydolności krążenia. Choroba polega na postępującym włóknieniu narządu prowadzącym do degeneracji wątroby. Marskość wątroby jest chorobą przewlekłą polegającą na zwłóknieniu miąższu narządu. W konsekwencji dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. Choroba może prowadzić do bardzo poważnych powikłań zagrażających życiu. Marskość wątroby – czym jest i jakie są jej przyczyny? Marskość wątroby jest schorzeniem o przebiegu przewlekłym. Prowadzi do zmian zwyrodnieniowych oraz ogniskowej martwicy komórek wątrobowych. Istotą choroby jest proces włóknienia narządu. W marskości wątroby dochodzi do rozrostu tkanki łącznej, która zaczyna zastępować prawidłowe komórki narządu. Powstają zwłóknienia przypominające swoim wyglądem zbliznowacenia, które utrudniają przepływ krwi przez wątrobę i przyczyniają się do postępującego jej uszkodzenia. Konsekwencją jest zatracenie fizjologicznych funkcji narządu, do których należą m.in.: wytwarzanie żółci potrzebnej do wchłaniania tłuszczów, detoksykacja organizmu oraz produkcja białek niezbędnych w procesie krzepnięcia krwi. Marskość wątroby rozwija się na skutek różnych czynników i chorób. Ze względu na przyczynę powstania choroby wyróżnia się kilka jej rodzajów: marskość pozapalną – po wirusowym zapaleniu wątroby , marskość żółciową – przedłużające się zaburzenia w odpływie żółci, marskość zastoinową – na skutek przewlekłej niewydolności wątroby, marskość alkoholową – na skutek nadużywania alkoholu i jego toksycznego oddziaływania na wątrobę, marskość uwarunkowaną genetycznie, marskość...

dojrzała kobieta w kapeluszu
Pixabay/TheresaOtero/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak rozwija się marskość wątroby?
Marskość wątroby to choroba, która rozwija się na przestrzeni lat. Największym wrogiem wątroby jest alkohol, ale można na marskość również zachorować na skutek wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Marskość prowadzi do niewydolności wątroby.

Marskość wątroby to choroba, która rozwija się na przestrzeni lat. Największym wrogiem wątroby jest alkohol, ale można na marskość również zachorować na skutek wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Marskość prowadzi do niewydolności wątroby. Charakterystyka i przyczyny marskości wątroby Marskość wątroby to rozsiane uszkodzenie tego narządu, które występuje dosyć często (300 osób na 100 tysięcy zapada na tę chorobę). Związana jest z włóknieniem i zmianą prawidłowej struktury wątroby. Tkanka wątroby (jej komórki – hepatocyty umierają) zostaje zastąpiona przez tkankę łączną. Zmniejsza się ilość czynnego miąższu, a tym zmianom towarzyszy nadciśnienie wrotne. W związku z tym, że organ ten ma duże możliwości regeneracyjne często marskość wykrywa się przypadkiem, ponieważ chorzy nie skarżą się na dolegliwości. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Choroba ta ewoluuje przez lata, jest nieodwracalna.   Przyczyną marskości wątroby jest choroba alkoholowa, choroby metaboliczne i wirusowe zapalenie wątroby typu A, B oraz C. Wpływ ma także przyjmowanie leków i toksyny. Marskość powoduje pogorszenie pracy wątroby, aż do jej niewydolności. Przebieg marskości wątroby Tempo rozwoju marskości wątroby jest różne. Jednakże od chwili pojawienia się pierwszych objawów tylko połowa chorych żyje kolejne 5 lat, a zaledwie 20% przeżywa dekadę.   Na początku choroby odczuwalne jest zmęczenie i osłabienie . Może także dokuczać stan podgorączkowy. Brakuje apetytu, co przekłada się na spadek wagi. Sylwetka chorego na marskość jest określana mianem „kasztanowego ludzika”, ponieważ ma on powiększony brzuch z powodu przestoju krwi w jamie brzusznej oraz bardzo chude ręce jako wynik zaniku mięśni .   Pojawiają się także zaburzenia pracy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik