Winogrona to owoce, które zawierają wiele składników odżywczych. Działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Zaleca się spożywanie winogron kobietom w ciąży.

Reklama

Winogrona – pochodzenie i wygląd

Winogrona są owocami wywodzącymi się z klimatu umiarkowanego i tropikalnego. Pędy rośliny osiągają około 3 metrów wysokości. Owocostany winorośli mają po kilkanaście owoców, które zazwyczaj posiadają okrągły kształt i przybierają barwę od zielonej, fioletowej, po ciemnoczerwoną i czarną. Winorośl kwitnie od maja do czerwca, a owocuje w sierpniu i we wrześniu.

Winogrona – właściwości

Owoce winogron posiadają duże ilości potasu, fosforu, wapnia, magnezu i chloru. Wpływają pozytywnie na serce i układ krwionośny, dzięki obecności polifenoli. Oprócz tego polifenole pomagają zwalczyć wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu i powstawania nowotworów. Ponadto winogrona działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Dzięki zawartości potasu owoce działają też moczopędnie. Doskonale oczyszczają organizm z toksyn i zapobiegają osadzaniu się tłuszczy w naczyniach krwionośnych. Oprócz tego spożywanie 1 kg winogron tygodniowo przeciwdziała otyłości, a jesienią uodparnia organizm na wszelkiego rodzaju infekcje.

Winogrona – zalecenia i przeciwwskazania

Winogrona powinny jeść kobiety w ciąży, dzieci, osoby pracujące fizycznie i uprawiające sport. Spożywanie owocu zaleca się także osobom mającym zaparcia, gdyż winogrona poprawiają pracę jelit. Nie powinny owocu jeść osoby z nadwagą i cukrzycą ze względu na dużą zawartość cukrów.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama