Kofeina naturalny dopalacz czy cichy zabójca?
Kofeina jest substancją, która nie ma smaku ani zapachu. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, czekoladzie, coli oraz ziarnach kakaowca. Pomaga myśleć szybciej i efektywniej, usuwa zmęczenie i na krótki czas pobudza cały organizm.
Kofeina jest substancją, która nie ma smaku ani zapachu. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, czekoladzie, coli oraz ziarnach kakaowca. Pomaga myśleć szybciej i efektywniej, usuwa zmęczenie i na krótki czas pobudza cały organizm.
Jednak warto pamiętać, że nadużywanie kofeiny może nieść ze sobą poważne zdrowotne konsekwencje.
Kofeina – pozytywny wpływ
Wypijanie dziennie 2-3 filiżanek kawy działa stymulująco i pobudzająco na organizm. Zwiększa się przepływ krwi w komórkach dzięki czemu jesteśmy dobrze dotlenieni i funkcjonujemy sprawniej. Pamięć krótkotrwała się polepsza, a umysł pracuje wydajniej. Kofeina przyspiesza metabolizm, przez co szczególnie polecana jest w kuracjach odchudzających. Udowodniono naukowo, że pomaga szczególnie w spalaniu tłuszczu. Przy czym należy pamiętać, że w tym przypadku warto unikać dodawania do kawy śmietanki czy cukru, oraz stosować dobrze zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.
Kofeina zalecana jest osobom cierpiącym na astmę, ponieważ działa rozszerzająco na oskrzeliki dzięki czemu minimalizuje napady duszności i ułatwia oddychanie. Zawarte w kofeinie antyoksydantny (przeciwutleniacze) spowalniają działanie wolnych rodników, tym samym opóźniając m. in. procesy starzenia. Ten wpływ kofeiny został dodatkowo potwierdzony u osób chorych na Parkinsona, gdyż działanie ochronne kofeiny na komórki nerwowe może opóźnić rozwój tego schorzenia. Prowadzone od lat badania dotyczące wpływu kofeiny na chorobę Alzheimera i demencję starczą potwierdzają wysnutą początkowo tezę dotyczącą jej pozytywnego wpływu. Udowodniono, że spożywanie kofeiny w umiarkowanych ilościach może zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób.
Negatywny wpływ kofeiny na zdrowie
Zły wpływ kofeiny na organizm ludzki wiąże się prawie zawsze z jej przedawkowaniem. Negatywne skutki kofeiny to przede wszystkim:
- rozdrażnienie, gonitwa myśli, stany lękowe, przemęczenie,
- trudności z zasypianiem, bezsenność,
- zgaga, nadkwasota, zaparcia lub biegunki,
- podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca,
- drganie mięśni,
- suchość błon śluzowych i skóry,
- zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Negatywne skutki kofeiny są przede wszystkim spowodowane jej nadmiernym spożywaniem, przez co wypłukiwane są z organizmu cenne sole mineralne, witaminy i pierwiastki, takie jak: magnez, wapń czy żelazo.