Zajady, czyli pękanie kątów ust, to bardzo przykra dolegliwość. Najczęściej występuje obustronnie, a nieleczone zmiany mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Reklama

Przyczyny zajadów

Zajady bywają konsekwencją wielu chorób i schorzeń, takich jak np.: anemia, alergie, zakażenia drożdżakami, nowotwór, cukrzyca, obniżona odporność, przemęczenie, stres, długotrwała antybiotykoterapia, kiła wrodzona czy niedobór witaminy B2. Aby wykluczyć te najgroźniejsze, należy udać się do lekarza, który zleci badania.

Leczenie zajadów – sposób farmakologiczny

Bez recepty można dostać krem na zajady – zawierający składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, który łagodzi pieczenie i ból. Dostępna jest też maść na zajady, która ma w składzie m.in. pantenol działający kojąco, oraz wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, która poprawia ogólny stan skóry. Ponadto krem z hydrokortyzonem oraz popularna maść witaminowa zmiękczają nadmiernie przesuszoną skórę w kącikach ust.

Domowe leczenie zajadów – czosnek na zajady

Czosnek można stosować jako delikatny antybiotyk mający działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Spożywanie czosnku wzmacnia organizm wspierając jego naturalne mechanizmy obronne. Równie skuteczne co spożywanie czosnku będzie robienie z niego kompresów. W tym celu potrzebujesz ząbek czosnku, który musisz zmiażdżyć – np. za pomocą noża. Owiń w gazę i przykładaj w kącikach ust - najlepiej 2-4 razy dziennie, za każdym razem wymieniając czosnek. Najlepiej stosować taki kompres na noc ze względu na przykry aromat w tego typu terapii. Pamiętaj, że z czosnkiem nie wolno przesadzać. Stosowany na skórę zbyt długo i za często może wywołać podrażnienia a nawet oparzenia.

Domowe leczenie zajadów - żyworódka pierzasta, aloes i ogórek na zajady

Wacik nasączony sokiem z żyworódki, lub przykładanie bezpośrednio liścia – który najpierw trzeba pozbawić ochronnej błonki – pomoże w gojeniu się pękających kącików ust. Żyworódka ma działanie bakteriobójcze, wspomaga regenerację naskórka, działa kojąco i nawilżająco na wysuszoną i popękaną skórę. Kompresy możesz przykładać raz dziennie. Około 10-15 minut. Jeżeli nie znajdziesz żyworódki w domu, szukaj jej soku w sklepach zielarskich lub internecie. Takie samo zastosowanie dotyczy aloesu i zielonego ogórka. Ten ostatni również działa łagodząco, a bez wątpienia jest najbardziej dostępny spośród wszystkich wymienionych sposobów.

Zobacz także

Domowe leczenie zajadów - oliwa z oliwek i olej z pestek winogron na zajady

Wcieranie w kąciki ust oliwy z oliwek pomaga skórze odzyskać naturalną miękkość oraz usuwa pieczenie i ból. Tak samo olej z pestek winogron – natłuści zmęczoną skórę i ją odżywi. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B, których suplementowanie jest szczególnie ważne w leczeniu zajadów.

Domowe leczenie zajadów - miód na zajady

Antybakteryjne i nawilżające działanie miodu ma również swoje zastosowanie w leczeniu zajadów oraz łagodzeniu uciążliwych dolegliwości nimi wywołanych. Ten smaczny sposób leczenia polega na smarowaniu kącików ust kilka razy dziennie miodem naturalnym – może być np. wielokwiatowy. Po jakimś czasie miodowy opatrunek z pewnością się „zje” dlatego można go uzupełnić jeszcze około 3-4 razy.

Przy wszystkich tych zabiegach pamiętaj o zachowaniu higieny, ponieważ przy zajadach łatwo dochodzi do ponownych nadkażeń. Myj ręce, nie dotykaj i nie oblizuj ust. Wszelkiego rodzaju kompresy stosuj jednorazowo. Ponadto suplementowanie witaminy B complex, którą możesz kupić bez recepty wspomoże proces leczenia. Pamiętaj również, że nadmierne spożywanie cukru, alkoholu oraz kawy sprzyja powstawaniu zajadów. Niestety nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia zajadów. Zanim poddasz się domowej kuracji leczenia zajadów najpierw udaj się do lekarza dermatologa.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama