przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby

przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby.

Objawy raka jelita grubego

Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to:

1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji,

2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca,

3. biegunki i zaparcia,

4. skurcze i ból brzucha,

5. nudności i wymioty,

6. uczucie pieczenia w okolicy serca.

 

Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny.


Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36