Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com
Styl życia

Metody leczenia raka jelita grubego

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego

Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych, gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów.

Jak leczy się raka jelita grubego?

Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.

 

Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza. W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.

 

Czasami przeprowadza się kolostomię, czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.

 

Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także profilaktycznie po przeprowadzonej operacji, by zniszczyć komórki rakowe, które mogły rozprzestrzenić się w organizmie. Kolejnym przypadkiem zastosowania chemioterapii jest sytuacja, gdy występują przerzuty do innych organów. W czasie leczenia raka jelita grubego stosuje się również podawanie łącznie chemioterapii z przeciwciałami.

 

Jeśli nowotwór jelita grubego zostanie rozpoznany w stadium rozsiewu, jest nieuleczalny. Jest w tej sytuacji szansa na przedłużenie życia chorego i zmniejszenie dolegliwości towarzyszących chorobie. Wówczas stosuje się leczenie wspierające, to znaczy przede wszystkim chemioterapię i zabiegi chirurgiczne. 


stetoskop
©takasu/Fotolia.com
Styl życia
Chemia paliatywna – łagodzenie objawów choroby może mieć także wady
Chemioterapia paliatywna to terapia, która jest skupiona na osobach nieuleczalnie chorych na nowotwór.

Chemioterapia paliatywna to terapia, która jest skupiona na osobach nieuleczalnie chorych na nowotwór.   Głównym celem chemioterapii paliatywnej jest przedłużenie życia, łagodzenie odczuwanych dolegliwości. Nie może jednak wyleczyć raka. Chemia paliatywna może nieść ze sobą jednak także negatywne skutki. Co to jest chemioterapia? Leczenie chemiczne nazywane jest w skrócie „chemioterapią” lub bardziej potocznie „chemią”. Polega na stosowaniu leków, aby zniszczyć komórki nowotworowe (także te, które krążą we krwi lub układzie chłonnym). Początkowo stosowano głównie chemioterapię monolekową, czyli podawano wyłącznie jeden rodzaj leku. Dziś najczęściej wykorzystywana jest terapia wielolekowa, co jest bardziej skuteczne, bo każda substancja lecznicza ma inny mechanizm niszczenia komórek rakowych. Co to jest leczenie paliatywne? Leczenie paliatywne, czyli leczenie objawowe skupia się na zapewnieniu właściwego procesu leczenia i poprawie jakości oraz długości życia chorym w konkretnym stadium choroby. Leczenie paliatywne, do którego zaliczamy chemioterapię paliatywną, obejmuje głównie osoby w ostatnim, zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.   Oprócz chemii paliatywnej, elementem takiego leczenia może być także psychoonkologia , czyli zapewnienie choremu i jego rodzinie odpowiedniego wsparcia psychicznego. Zalety chemioterapii paliatywnej Niewątpliwymi zaletami chemioterapii paliatywnej jest złagodzenie objawów towarzyszących różnym rodzajom choroby nowotworowej oraz złagodzenie bólu nowotworowego . Do objawów towarzyszących zaawansowanemu stadium choroby należą między innymi: bezsenność, biegunki , nudności , wymioty, drgawki i napady padaczkowe, duszności, gorączka , wyniszczenie nowotworowe, niedożywienie, patologiczne złamania kości, krwawienie z przewodu pokarmowego....

Kobieta w białej bieliźnie trzyma dłoń na brzuchu
©Jacek Chabraszewski/Fotolia
Styl życia
Chemioterapia i chirurgia w leczeniu nowotworu jajnika
Guzy jajnika są wykrywane przeważnie w zaawansowanym stadium, ponieważ nie dają charakterystycznych objawów. Żeby pokonać raka, trzeba przejść operację usunięcia przydatków, a czasem i macicy, i okolicznych węzłów chłonnych. Potem konieczna może być także terapia uzupełniająca.

Guzy jajnika są wykrywane przeważnie w zaawansowanym stadium, ponieważ nie dają charakterystycznych objawów. Żeby pokonać raka, trzeba przejść operację usunięcia przydatków, a czasem i macicy, i okolicznych węzłów chłonnych. Potem konieczna może być także terapia uzupełniająca.   Raka przydatków leczy się operacyjnie Metoda chirurgicznego usunięcia problemu w przypadku guza jajnika to metoda podstawowa. U młodych kobiet i tych, które jeszcze nie rodziły, usuwa się chorą tkankę, starając się przy tym oszczędzić macicę i zdrowy jajnik. Jednak wówczas istnieje ryzyko nawrotu choroby i jej rozprzestrzenienia się. U kobiet po menopauzie wycinane są przydatki po obu stronach i część sieci większej (fartuch tłuszczowy wewnątrz jamy brzusznej), nawet jeśli nie jest objęta nowotworem.   Podczas zabiegu guzy jajnika są usuwane i poddawane badaniu histopatologicznemu . Pozwala to bardzo dokładnie określić rodzaj nowotworu. Jeśli nie ma możliwości całkowitego pozbycia się zmian rakowych, wycina się możliwie największą część i rozpoczyna leczenie uzupełniające w postaci chemio- albo radioterapii. Usunięcie jajników wiąże się z przyspieszoną menopauzą u kobiet, które jeszcze jej nie przechodziły. Brak przydatków nasila dolegliwości związane z przekwitaniem. Czasem w celu złagodzenia objawów można przyjmować środki hormonalne.   Chemioterapia i radioterapia w leczeniu wstępnym i uzupełniającym nowotworu jajnika W trzecim i czwartym stadium raka jajnika chemioterapię przeprowadza się już przed leczeniem chirurgicznym. Ma ona na celu zmniejszenie zmian nowotworowych lub przynajmniej zahamowanie ich rozwoju. Wówczas jest mowa o tzw. zabiegu odroczonym. Po usunięciu chorych tkanek i narządów kurację chemią powtarza się. W pierwszym i drugim stopniu zaawansowania choroby chemioterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające, czyli...

przestraszona dziewczyna
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rak jelita grubego – poznaj symptomy choroby
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Nowotwór  umiejscawia się przeważnie po lewej części jelita. Rak często powoduje przerzuty na wątrobę, płuca, jajniki, mózg czy kości. Czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się przeważnie po 50. roku życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę niż osoby szczupłe, dlatego też brak sportu, wysiłku fizycznego także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa dieta (bogata w czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce i z małą ilością spożywanych warzyw i owoców). Spożywanie w dużych ilościach alkoholu i palenie papierosów również zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby. Decydują też o tym czynniki genetyczne, dlatego jeśli któryś z krewnych chorował na raka jelita grubego to jest większe ryzyko pojawienia się choroby. Objawy raka jelita grubego Wczesne stadium raka przebiega bezobjawowo. Najczęstsze, groźne oznaki pojawiają się w zaawansowanej fazie choroby i są to: 1. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest widoczne gołym okiem, gdyż występuje krew w stolcu po defekacji, 2. zmiana rozmiaru i kształtu stolca, 3. biegunki i zaparcia, 4. skurcze i ból brzucha, 5. nudności i wymioty, 6. uczucie pieczenia w okolicy serca.   Niekiedy występuje też spadek masy ciała, utrata apetytu, osłabienie, anemia i gorączka. Nowotwór jelita grubego przeważnie rozwija się z polipów okrężnicy lub odbytnicy. Rak rozrasta się bardzo powoli i potrzebuje od 10-20 lat aby doszło do zaawansowanego stadium choroby. Wykryty we wczesnej fazie jest uleczalny. Jeśli unikasz warzyw, a jesz pokarm bogaty w tłuszcze jesteś bardziej...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner